Božično žito – znamenje novega življenja
V adventnem in božičnem času so naši predniki poznali kar nekaj običajev. Nekatere še vedno uporabljamo, med njimi tudi sejanje božičnega žita.
Od kje izvira navada sejanja žita?
Danes je sejanje žita v adventnem času predvsem lep okras, navada pa je stara že tisočletja in izvira z bližnjega Vzhoda. Tam so ljudje sejali mlado žito v plitke posodice, imenovane “Adonisovi vrtički”. Ime so nosile po grškem bogu Adonisu, v katerem je bila utelešena rastlinska rast. Adonis je vsako leto umrl s požetim žitom, z mladim pomladanskim zelenjem pa se je spet prebudil v novo življenje. Takrat so pšenico želi moški, ženske pa so ob žetvi v posode nasejale pšenico in druge zeli, da je vzklilo.
Navada je še vedno znana v kar nekaj deželah, sejali pa so ga v različnih letnih časih. Najbolj znano je sicer sejanje ob času božiča, ponekod pa ga sejejo tudi ob veliki noči. Ob sejanju so ponekod tudi prerokovali. Če je žito hitro in lepo vzkalilo, naj bi to pomenilo dobro letino, slabe bilke pa so napovedovale slabo letino.
Kdaj sejemo božično žito?
Najbolj priljubljena dneva za sejanje sta na god sv. Barbare, 4. decembra in sv. Lucije, 13. decembra. Ponekod pa sejejo tudi na Marijin praznik, 8. decembra. In zakaj prav na te dneve?
13. december, ko goduje sv. Lucija, je pred uvedbo gregorijanskega koledarja, veljal za najkrajši dan v letu. Sv. Lucija je zavetnica oči, svetlobe in upanja, zato ji je bilo posvečenih več običajev. Poleg sajenja žita se na ta dan ali god sv. Barbare v vodo podtaknejo ćešnjeve vejice, ki nato na toplem do božiča zacvetijo.
Kako sejemo božično žito?
Včasih se je žito sejalo predvsem v cvetlične podstavke ali druge nizke posodice. Danes si za sejanje lahko izberemo poljubne posodice, ki jih lahko tudi lepo okrasimo.
V posodico nasujemo plast zemlje in nanj enakomerno razporedimo semena in pokrijemo z zelo tanko plastjo zemlje ter zalijemo. Posodico postavimo na toplo in svetlo mesto in pazimo, da se zemlja ne izsuši.
Lahko pa sejemo tudi v debelejšo plast vate, ki jo pred sejanjem dobro namočimo z vodo.
Drugi način je zanimivejši predvsem za otroke, saj lahko, ko pšenica vzkali, bilke postanejo lasje ljubke živalce ali drugega bitja. Tak način je opisan v prispevku pomladni možicelj – Rastko.