Bi izbrali zimski ali poletni čas? – rezultati ankete
V pomladnih in jesenskih dneh, v času, ko se premikajo urni kazalci, zadnja leta naraščajo odzivi in zahteve za ukinitev premikanja. Vrstijo se ne le razprave, ampak je zahtevam ugodil tudi Evropski parlament, ki je na zasedanju v marcu 2019 potrdil ukinitev premikanja kazalcev v letu 2021. Države članice pa se bodo lahko same odločile, kateri čas – zimski ali poletni – bodo izbrale.
V Sloveniji (takrat še Jugoslaviji) je bilo premikanje ure uvedeno marca 1983. S premikanjem ure naj bi se prihranila energija in čim bolj izkoristil svetli del dneva. V vsem tem času pa se je spremenil način življenja in prihranki energije so postali zanemarljivi. Vedno bolj pa se opozarja na negativen vpliv na človeški bioritem. Tako moramo spomladi s premikom kazalcev vstati eno prej, a imamo zato več svetlobe zvečer. V jeseni pa lahko s premikom kazalcev eno uro nazaj sicer spimo eno uro dlje, a je zvečer prej temno. Običajno naj bi prilagoditev človeškega telesa na nov ritem trajala teden dni, sprememba ure pa naj bi vplivala tudi na večje število prometnih nesreč.
V medijih lahko zasledimo poziv znanstvenikov, da je ustreznejši zimski čas, saj je bolj prilagojen naravnemu vplivu svetlobe na naš ritem spanja in budnosti. Res je, da je zvečer prijetneje, če je dan dlje časa svetel, toda ob stalnem poletnem času, bi pozimi tema trajala skoraj do 9. ure zjutraj.
Na facebook strani Moj pogled smo zato v soboto, 31. marca 2019, objavili anketo, v kateri smo bralce vprašali, kakšen čas bi raje izbrali: zimskega ali poletnega, če bi za to imeli možnost. Odzvalo se je prek 200 bralcev, ki so s tesno večino 51 % izbrali poletni čas. Zanimivi pa so komentarji bralcev, saj se je v njih skorajda večina odločila za zimskega.
Kakšen čas bo v resnici obveljal, bomo videli že čez kakšno leto. Upajmo le, da ne bo ukinitev premikanja prinesla več težav kot sedanje premikanje.