Zdravilne rastline – Breza
Breza, breza tenkolaska,
kdo lasé ti razčesava,
da stojé ti tak lepó?
Ali mati, ali sestra,
ali vila iz goščav?
Niti mati, niti sestra,
niti vila iz goščav,
tihi dežek opoldanji,
lahni veter iz daljav.- ( Oton Župančič )
Breza je drevo, visoko tudi nad 20 metrov, pri nas jo najdemo predvsem v Beli krajini. Njena posebnost je lubje, ki je belo in ne rjavo, kot pri drugih drevesih. Breze cvetijo marca in aprila, listi imajo fin, rahel duh, če pa jih poskusite, boste ugotovili, da imajo grenak, smolnat okus.
Pri brezi za zdravilne pripravke uporabljamo liste, listne popke, sok in lubje, tako da bi lahko rekla, da je zdravilno celo drevo. Zelo uporabna sta tudi brezovo oglje in brezov katran. Listne popke nabiramo zgodaj spomladi, liste pa maja in junija. Listne popke lahko uporabimo takoj, sveže, lahko pa šele potem, ko so posušeni. Sušiti pa je potrebno samo v senci.
Zelo koristen je tudi brezov sok, ampak ga pridobivamo šele iz dreves, ki imajo en meter od tal vsaj 20 cm premera debla. Pri takem drevesu kakih 20 do 30 cm nad tlemi navrtamo v deblo 2 do 3 cm veliko luknjico, v katero potisnemo kakšno cevko in sok prestrežemo v stekleno posodo. Ko se soka nateče dovolj, je potrebno luknjo zamašiti z cepilno smolo.
Čajni preliv iz brezovih listov pospešuje izločanje urina. To izločanje seča je pomembno pri vnetju ledvic, pri motnjah krvnega obtoka in tudi pri jetrnih boleznih, ker se s povečanim izločanjem vode izloči tudi sečna kislina v krvi. Z uporabo čaja kmalu izginejo tudi revmatične in protinske težave z bolečinami v sklepih.
Če pijemo čaj dalj časa, 2 do 3 skodelice na dan, nesladkanega, se lahko raztopijo tudi ledvični kamni in izginil bo tudi pesek.
Pri vseh naštetih boleznih pa so poleg pitja čaja priporočljive tudi kopeli z brezovim listjem. S splakovanjem ali kopelmi, ki se jih pripravi iz preliva brezovih listov, se uspešno pozdravijo kožne bolezni ( lišaji, garje, nečista koža ).
Posebno zdravilno moč se pripisuje tudi svežemu brezovemu soku. Pije se ga po šilcih, večkrat na dan in je odličen proti zlatenici, bolezni sečnih poti, pri vseh boleznih, kjer primanjkuje vitamina c.
Pri zunanji uporabi brezov sok zdravi rane, vnetja dlesni in odpravlja pege.
Izgubljate ali vam izpadajo lasje, imate prhljaj? Tudi pri izpadanju las in proti prhljaju pomaga brezov sok, ker krepi lasišče, odpravlja prhljaj in preprečuje izpadanje las.
Kaj pa babice pravijo?
Pri želodčnih in črevesnih krčih priporočajo 2 do 3 jedilne žlice svežega brezovega soka, zmešanega z 1/8 belega vina. To je potrebno dobro pogreti, vendar ne sme zavreti, in piti po požirkih.
Na rane, ki se težko oz. nerade celijo, na tvore ali čire, se polaga sveže brezove liste in preveže z obvezo. To je potrebno menjati na 2 do 3 ure.
Brezovo oglje, ki ga ovlažimo z malo žganja in pojemo, je zelo cenjeno domače zdravilo proti driski.
Proti kašlju pa pripravijo čaj tako, da jedilno žlico svežih brezovih brstov prelijemo z dvema skodelicama kropa in dodamo medu.