Zdravilne rastline -BALDRIJAN
Baldrijan (božjastnica, božji bič, hajdina, mačja trava, mrtvica, motovilec, odrijan, špajka … ) je druga v seriji zdravilnih rastlin, ki jih nameravam opisati.
Baldrijan je trajna zdravilna rastlina, zraste od 25 in tudi do 120 cm. Korenika je bolj kot ne kratka, iz nje pa poganjajo dolge rumeno-rjave koreninice in podzemne pritlike. Cvetovi so rožnati, včasih nežno škrlatno- rdeči, včasih pa tudi beli. Baldrijanov čas cvetenja je od maja in vse do septembra.
Ko naberemo svežo koreniko, je le-ta skoraj brez kakega značilnega vonja po baldrijanu, šele po sušenju se duh okrepi in korenika dobi pravi vonj. Če bo kdo morda kdaj radoveden in bi želel ugotoviti, kakšnega okusa je baldrijanova korenika, bo ugotovil, da je po okusu bolj grenka, nekoliko ima tudi oster in kafranast okus.
Eno od ljudskih imen za baldrijan tudi MAČJA TRAVA, ker pri sušenju duh po baldrijanu pri mačkah povzroča nenavadno obnašanje, kot nekakšno omotičnost in se ob nenavadnem mijavkanju in drugih glasovih, ki jih dajejo od sebe, zelo rade valjajo po koreninah.
Baldrijan raste po vsej Evropi na vlažnih tleh, med grmovjem, na travnikih, ob vodi. Prilagojen je pa tudi na življenje na kamnitih in suhih tleh in baldrijanu s takih rastišč je dobro dati prednost, ker je bolj aromatičen in bolj učinkovit.
Pri baldrijanu je najbolj zdravilna korenika, čeprav uporabljamo tudi korenine. Iz korenik in korenin delamo ekstrakt in alkoholni izvleček. Korenike in korenine izkopavamo septembra in oktobra.
Baldrijanova korenina je zelo dobro zdravilo pri živčnih motnjah, živčni izčrpanosti, duševni utrujenosti, nespečnosti. Priporočajo ga ženam ob razburjenju, histeriji, migreni, živčni omotici, živčnem bruhanju in pri težavah v meni.
Baldrijan je zelo učinkovit tudi pri živčnih, nemirnih otrocih, ki imajo črevesne krče. Pomaga tudi pri prebavnih motnjah živčnega značaja zaradi nezadostnega izločanja prebavnih sokov. Pomaga tudi pri boleči zapori vetrov.
Eterično baldrijanovo olje vpliva tudi na srce, krvni obtok in mišice, ampak ga je potrebno uporabljati le v majhnih količinah, ker draži živčevje in bi prevelika količina lahko prej škodila kot pomagala. Priporočljiva je mešanica baldrijana z drugimi zdravilnimi zelišči (hmelj, janež, kamilica, sladki janež ), ki pomirjajo živčevje.
Opozoriti je pa tudi potrebno, da redno pitje baldrijanovega čaja ni priporočljivo. Po približno 2 do 3 tednih je dobro, da z pitjem tega čaja za nekaj časa prenehamo, drugače se pa kakih stranskih učinkov ni potrebno bati.
Najbolj učinkovita priprava baldrijanovega čaja je naslednja: 1 do 2 čajni žlički drobno zrezanih baldrijanovih korenin prelijemo z eno skodelico mrzle vode, pustimo 8 ur in nato precedimo. Pred spanjem čaj pogrejemo in pijemo po požirkih.
Še nekaj nasvetov za uporabo baldrijana od naših dedov in pradedov:
Če prevremo baldrijanovo korenino ali prašek na vinu, to odpravlja bolečino v boku, napenjanje, žene na vodo in pospešuje mesečno perilo.
Proti glavobolu pomaga cela, sveža rastlina, če jo stolčemo in si jo damo kot obkladek na čelo.