Rožmarin – zdravilna začimba z vonjem za spomin
Rožmarin je za spomin, ga opevajo v pesmih. Ni le lepo dišeč in uporaben v kuhinji, izvrsten je tudi kot domače zdravilo. Njegovo ime »ros-marinus« pomeni »roža, ki raste ob morju« in tako dobro opiše njegovo prvotno rastišče, saj ga največ najdemo prav na sončnih kamnitih območjih Sredozemlja.
Raste po vsej Evropi, kamor so ga čez Alpe s Sredozemlja prenesli menihi. Že stari Grki in Rimljani so ga posvetili boginjama ljubezni, Afroditi in Veneri. Grki so verjeli, da njegov vonj osvobaja duha in če je duh svoboden, tudi ljubezen lahko prepoji telo. Za stare Rimljane simbol regeneracij, pa tudi simbol neminljivosti in pomlajevanja.
Rožmarin v slovenskih pesmih
Slovenci smo ga vtkali v mnoge ljudske pesmi. Njegove dišeče vejice so zaradi eteričnih olj namreč simbol zvestobe in spomina na ljubo osebo. Tako nastopa že v samem naslovu pesmi npr.: Rasti, rasti rožmarin; Cvete dekletu rožmarin; Lani sem plela rožmarin; Beri, beri rožmarin zeleni … V mnogih pa je vpleten v samo besedilo, npr.:
- Jaz bi rad rdečih rož … jaz bi rožmarina rad
- Tam na vrtni gredi raste rožmarin
- Dekle, daj mi rož rdečih, rožmarina tudi daj
- Dekle, zakaj tak žalostno … usahnil mi je rožmarin
- Jaz pa vem, da ti si moja … kje dobil sem rožmarin
Ne le v ljudskih, poznamo ga tudi v drugih pesmih. Tomaž Domicelj v pesmi Slovenskega naroda sin poudarja njegov pomen: »oče dal je v spomin zeleneči rožmarin«, Avseniki so mu namenili pesem Nagelj in zeleni rožmarin, o Zelenem rožmarinu so peli Don Juan…
Zdravilni učinki rožmarina
Rožmarin pomaga na več področjih, tako povrne izgubljeno moč, okrepi živčevje, izboljša vid, okrepi želodec, sprošča telo in duha, zniža krvni pritisk, zdravi kožne bolezni, lajša težave ob gripi in prehladu, zdravi ženske bolezni, omili revmatizem, pomaga pri delovanju srca, bolezni jeter, zaprtju ter pri nevrozi in depresijah.
Vendar pa opozorilo – kot zdravilo se ga ne sme uporabljati med nosečnostjo. Prav tako se eteričnega olja ne sme uporabljati pri dojenčkih. V večjih odmerkih pa lahko povzroči drisko.
Zdravilni čaj iz rožmarina
Žličko narezanih listov prelijemo s skodelico vrele vode. Pokrijemo in pustimo stati 10 minut. Na dan spijemo 3 skodelice čaja. Čaj izboljšuje prebavo in prekrvavitev, lajša izkašljevanje, čisti dihalne poti, poživlja delovanje jeter, zvišuje prenizek krvni tlak, blaži revmatizem, glavobole in izčrpanost. Lažja tudi tesnobo in živčnost, grgranje pa pomaga pri vnetem grlu.
Osvežilni čaj iz rožmarina
Namesto jutranje kave si lahko privoščimo osvežilni čaj za poživitev. Pripravimo ga kot poparek iz ščepca rožmarina, ščepca, timijana ali materine dušice in ščepca citronke.
Rožmarinovo vino
20 g svežih listov prelijemo z 3/4 litra belega vina in pustimo stati približno 5 dni. Nato tekočino odcedimo in prelijemo v steklenico. Za več energije pomaga šilce rožmarinovega vina med kosilom ali večerjo. Pitje takega vina trikrat na dan tešče in pred kosilom in večerjo pa pomaga proti izčrpanosti, omotici, napenjanju, čisti kri in deluje proti zastajanju vode v telesu.
Rožmarinov liker
Potrebujemo: 80 g rožmarina, 20 g timijana, 100 g sladkorja in 1 liter alkohola. V alkoholu raztopimo sladkor in dodamo rožmarin in timijan ter postavimo za 2 meseca na sonce, nato precedimo. Pred uporabo naj stoji še 2 meseca. Liker pomaga pri boleznih mehurja in ledvic.
Rožmarinova kopel
Če imamo čas, se zjutraj lahko osvežimo z rožmarinovo kopeljo. V kopel lahko damo šopek svežih listov ali pa 50 g listov poparimo z litrom vrele vode, pustimo stati pol ure, precedimo in nato dodamo kopeli. Takšna kopel pomaga pri nizkemu krvnemu pritisku, pri živčnih obolenjih ter splošni utrujenosti. Kopeli naj bi se izogibali zvečer, saj poživlja in preganja spanec.
Rožmarinova sol
Rožmarinova sol pomaga pri nizkem krvnem pritisku. Pripravimo jo tako, da posušene vejice tega zelišča stremo in zmešamo s soljo, ki bo preprečila oksidacijo in nase pritegnila aromo. S to soljo nato začinimo krompir, gobe in druge jedi. Po jedi bo utrujenost bistveno manjša.
Rožmarin v kulinariki
Nepogrešljiv je v italijanski in francoski kuhinji, predvsem pri pripravi zelenjavnih jedi in jedi iz paradižnika. Vejica zelišča pa se prileže tudi pri mastnih in beljakovinsko močnih jedeh. Odlično se poda k pečenemu krompirju, saj krompirju ne le izboljša okus, ampak mu doda tudi toploto in ga tako energijsko uravnoveša.
Posušen je bolj trpkega in aromatičnega okusa od svežega. Ker posušeni rožmarinovi listki otrdijo, jih pred uporabo zdrobimo. Pri uporabi svežega, pa lističe na drobno sesekljamo.
Rožmarin v jedi dodajamo proti koncu kuhanja, saj se ne sme predolgo kuhati, sicer postane grenak. Lahko dodamo tudi celo vejico, ki jo odstranimo pred serviranjem.