Zdravilne rastline – ANGELIKA
Če se ozremo po okolju, v katerem živimo, nam pogled pogosto obstane na različnih rastlinah. Nekatere nam pogled pritegnejo zaradi lepih cvetov, nekatere zaradi vonja ali česa drugega. Spet druge pa niso na videz nič posebnega in jih mimogrede prezremo, kot da jih ni. Prav tiste, ki ne padejo v oči, pa velikokrat skrivajo v sebi veliko zdravilnosti.
Ena od takih rastlin je gotovo Angelika (gozdni koren, vrtna angelika, vrtna vanelka, zdravilni gozdni koren, žlahtna angelika). Rastlina je dvoletna in zraste do 2m ali tudi več. Cvetovi so na dolgih pecljih (kobulčkovi žarki), so zeleno-beli in dišijo po medu.
Angeliko boste najlažje našli na vlažnih travnikih in nabrežjih. Žal pri nas v Sloveniji Angelika ne raste, pojavi se pa že na Hrvaškem v okoli Plitvic. Se pa Angelika tudi precej načrtno goji v Evropi v Nemčiji, Belgiji in Holandiji, kjer vidite precej nasadov.
Kot zdravilni deli rastline so korenine, ki se izkopavajo pozno jeseni šele 2 leti po setvi. Sušijo se po dolgem razklane korenine, povezane v snope, najbolje na kakšnem zračnem podstrešju, na prepihu, nikoli pa na umetni toploti.
Poleg korenin pa so zdravilni tudi listi, ki se jih nabira pred cvetenjem in še na začetku cvetenja in se jih suši v senci.Uporabni so pa tudi plodovi, ki se nabirajo v pozni jeseni (od novembra do začetka decembra), ji je pa potrebno posušiti zelo skrbno.
Angelika je zelo priznana kot zdravilo pri boleznih prebavil, za zdravljenje ledvic, srca in krvnega obtoka. Uspešno pomaga tudi pri napenjanju, za povečanje apetita, pomaga tudi pri vnetju tankega in debelega črevesa, pa še kaj bi lahko naštela, glavno pomaga pri vseh težavah, ki izvirajo iz prebavil.
Uporabljamo jo lahko kot posušeno za čaj ali pa tudi kot prašek.
Če pripravimo čaj, je potrebno vzeti polno čajno žličko dobro zrezane korenine. Namočimo jo v skodelici mrzle vode, jo pustimo nekaj časa namočeno, potem pa samo na hitro prevremo. Lahko pa v mrzli vodi pustimo namočeno korenino čez noč in zjutraj samo pogrejemo in pijemo po požirkih. Če pa imate Angeliko v obliki praška, se pa vzame za noževo konico 3 do 4 krat na dan.
To, kar sem opisala do sedaj, priporoča uradna medicina, v nadaljevanju pa še nekaj opisov, v katerih primerih se Angelika uporablja v ljudskem izročilu oz. zdravljenju.
Naši dedje so to rastlino uporabljali za zdravljenje čirov in abscesov, tako da so jih večkrat na dan poškropili s svežim sokom. Če so imeli otroci krče, so jim dajali angelikin čaj po požirkih..Angelikin čaj je bil v pomoč tudi pri zastrupitvah z alkoholom in nikotinom.
Če bi se kdo morda odločil in bo poskusil, je tu še recept za pripravo Angelikinega vina:
60g drobno narezane angelikine korenine se namoči v 1 litru belega vina in pustimo dan ali dva. Po dveh dneh dodamo še 2g sladkega janeža in znova pustimo stati 2 dni.in potem odcedimo. Tako vino se pije pri želodčnih in prebavnih težavah in sicer 1 do 2 žlici na dan.