Voda: priprava človeku dobrodošle tekočine
Voda … še za v čevelj ni dobra, drži? Drži! Za tja je predobra …
V kakršnemkoli agregatnem stanju se voda nahaja, predstavlja nekakšen “samoorganiziran” sistem, ki se za človekovo razumevanje vede precej kaotično. Vse njene znane in neznane lastnosti so prirejene za ohranjanje in nadaljevanje življenja, saj zaradi klimatskih razmer, ki jih med drugim tudi sama ustvarja, stalno potuje in tako je edina poznana materija, ki teritorialno, ne lokalizirano kroži (tako v živih organizmih, kot v atmosferi) in se neprestano transformira.
Embalirana ali vodovodna voda?
Sekundo nazaj so vsi, brez dilem, pili vodo … iz pipe. Minuto po tem pa temu ni več tako. Zakaj? Razlog se verjetno skriva v strahu pred slabo kakovostjo vodovodne vode in dobrim sponzoriranjem ustekleničenih, embaliranih, plastificiranih voda. Pa sta omenjena razloga utemeljena?
Strah pred slabo kakovostjo pitne vode
Zeleno luč predpisom o kakovosti pitne vodovodne vode daje, kdo drug, kot ministrstvo za zdravje. Kloriranje, najpogostejši način dezinficiranja vodovodne vode … Kronološko in grobo gledano so si predpisi glede kakovosti pitne vode sledili tako, da je bila pred časom v pravilniku o pitni vodi predpisana zgornja meja vsebnosti klora v vodovodni vodi, do 0.6 mg na liter vode (s tem, da že od 0.2 mg do 0.3 mg povzroča pogin rib). 2 leti kasneje je pravilnik vseboval spremembo: izbris zgornje meje vsebnosti klora v pitni vodi. Zgornje meje? Črtanje, izbris? Nato je prišla tudi sprememba, ki je v ospredje pomembnosti glede količine klora postavljala število odjemalcev in ne same kakovosti vode. Kar nekako pomeni, da ni več toliko pomembno, kakšna je voda po samih specifičnih lastnostnih, parametrih, ampak koliko ima odjemalcev. Klorira se jo, če je več kot 50 odjemalcev, tudi če je voda neoporečna.
Zločin nad človeštvom!
Na takšen način se na počasi, a vztrajno in z zagotovljeno gotovostjo ustvarja bebčke.
Zakaj smo obtičali s tako zastarelim in nasilnim postopkom, kljub temu, da obstajajo varnejši in učinkovitejši načini?
Zakaj plačniki storitev, kot je preskrba z za življenje pomembno surovino – vodo, to dopuščajo in celo financirajo?
Sponzoriranje embaliranih voda
Vsakokratne vrednosti predpisov, omenjenih v pravilniku o pitni vodi, ustrezajo strukturam podtalnic s kemijskega vidika. Ker pa čiste, NARAVNE, izvirske vode pogosto ne ustrezajo UMETNO postavljenim mejam in predpisom, je njihovo embaliranje prepovedano. Posledično, v teoriji obstaja zelo malo izvirov s čisto, kvalitetno vodo (v teoriji!). Svetovni lobiji polnilcev voda pa na leto porabijo milijarde evrov, da vzdržujejo manipulativna prepričanja, v upanju, da ohranijo in potencirajo dobičkonosen kapital. In v prepričanju, da človek naredi nekaj dobrega za svoje zdravje, se vse več ljudi poslužuje nizko kakovostnih embaliranih voda, brez zavedanja, da se za vsako uporabljeno plastenko odvrže pol lončka nafte in da se hkrati v organizem vnese določene kemijske spojine, ki negativno vplivajo na zdravje človeka, tudi ko je prvotni dražljaj že zdavnaj minil. Kot podiranje domin, ki omogočajo preskok z rdeče luči, mimo oranžne na zeleno luč različnim bolezenskim komplikacijam.
Voda: priprava človeku dobrodošle tekočine
Drži, na Zemlji ni na vseh točkah priporočljivo uživati vodo direktno iz pipe. Ampak v Sloveniji si lahko VSAK, KJERKOLI, BREZ DILEM mirno privošči kozarec vode iz pipe.
Kako in zakaj?
Najprej zakaj: ker je sveža, vsebuje minerale, ki jih na svoji poti pobira in raztaplja, ne vsebuje dodatkov v obliki aditivov, konzervansov, ojačevalcev okusov in je cenejša od embaliranih voda.
Zdaj pa kako: vodo nalijemo (po približno 2 litra na glavo) v steklene (!) vrče in jo pustimo stati v nepokritem vrču par ur (minimalno 6 ur), da izhlapijo hlapne, umetno dodane zadeve (v našem primeru dezinfekcijsko sredstvo v obliki klora). Kot takšno se jo lahko že brez zadržkov uživa. Če pa tako pripravljeni vodi dodamo še tekočino stisnjene bazične snovi, npr. sok citrusa (limone, pomaranče …), se takšno vodo ionizira oz. naredi alkalno, se jo t.i. revitalizira, kot to počnejo prodajalci produktov različnih ionizatorjev. S tem, da slednji pravzaprav ustvarijo umetno pridobljeno vodo, ki je človekov organizem ne izkoristi docela, kot jo je sposoben izkoristiti z naravnimi procesi. Naš organizem pa tako sam najbolje presodi, kaj potrebuje in kaj ne in pri naravno pripravljenih stvareh ima večjo možnost presoje, kot pri umetno pripravljenih.
Pravzaprav je zaskrbljujoče dejstvo, da skozi celotno evolucijo človeški organizem ni nikoli potreboval toliko energijskih zalog, kot jih danes povprečen človek, dobesedno, zmeče v sebe, prav tako so se prej neprimerno več gibali. Glede na vse skupaj je za današnji čas in tempo življenja že skoraj vsaka voda nekakšno darilo življenju! Kako bo pa vsak posameznik delal s tem darilom, je pa stvar izbire …
Nekoliko je nerazumen smisel v coca-coli brez sladkorja ali kavi brez kofeina ali pivu brez alkohola, še malenkost pa bo zrak brez kisika … Pa vseeno na zdravje, saj vode za človeški organizem ne more nadomestiti nobena druga tekočina!