Ustvarjanje z rolicami wc papirja
Za to, da zaposlimo otroke, ne potrebujemo dragih pripomočkov in veliko materiala. Ravno nasprotno. Marsikaj lahko ustvarimo tudi iz stvari, ki bi jih običajno zavrgli. Tako pa, ne le, da zaposlimo otroke in spodbujamo njihovo ustvarjalnost, temveč tudi skrbimo za naravo s ponovno uporabo in recikliranjem. Eden takšnih materialov, ki je vedno pri roki, je zagotovo rolica wc papirja.
Za ustvarjanje z rolicami potrebujemo:
- rolice (od wc papirja, papirnatih brisač …)
- barve (vodene barvice, tempera barve, flomastre, voščenke …)
- škarje
- lepilo
- papir (časopis, reklamni letaki, kolaž papir, stare risbice …)
- odpadni material (embalaža, karton, zamaški, košarice za mafine, volna, trakovi …)
Barvanje
Najmlajši še ne zmorejo izdelati zahtevnejših izdelkov, bodo pa zagotovo navdušeni, če jim bomo dovolili barvati. Z lesenimi barvicami najbrž ne bodo dosegli kakšnega vidnega učinka, saj rolice niso bele barve in so zaobljene oblike, zato je na njih nekoliko težje barvati. Najprimernejše so vodene oziroma tempera barve. Previdni moramo biti le, da na rolico ne nanesemo preveč vode.
Frizerski salon
Veliko otrok se rado igra frizerja. Lahko češejo, umivajo lase, spletajo kitke, delajo čopke, pripenjajo lasnice. A za tisto najprijetnejše, rezanje, so prikrajšani. S pomočjo wc rolic pa jim lahko omogočimo tudi to izkušnjo. Naredimo jim lahko čupavce, ki jih bodo lahko ostrigli in jim poljubno oblikovali frizure. Poleg wc rolic potrebujemo še papir. Lahko so to kar reklamni letaki. Iz letaka izrežemo trak, širok približno 20 cm in poljubno dolg, a vsaj toliko, da z njim enkrat ovijemo rolico. Ta trak do treh četrtin narežemo, nato pa nerazrezan del prilepimo okrog tulca. Lahko ga pritrdimo tudi s spenjačem za papir. Če z rezilom škarij potegnemo po papirju, se bo le ta zavihal.
Tako dobimo kodre oziroma valovito frizuro. Čapavcem lahko narišemo tudi oči, nos in usta, nato pa uživamo v striženju in friziranju.
Namesto papirnatih las, lahko čupavcem prilepimo lase iz volne. V tem primeru lahko spletamo kitke, češemo, pripenjamo lasnice, delamo čopke …
Stojalo za svinčnike
Rolice poljubno pobarvamo. Potrebujemo še tršo podlago. Lahko je to kar stranica kartonaste škatle. Tudi to lahko poljubno pobarvamo. Izbrane rolice razporedimo po podlagi, nato pa jih prilepimo nanjo. Po želji lahko dodamo še očiščeno prazno embalažo paštete, bonbonier ali druge primerne posodice, ki bodo služile za shranjevanje manjših predmetov, kot so šilčki, radirke, sponke …
Živali
Z malo domišljije lahko iz rolic ustvarimo cel živalski vrt. Rolico lahko poljubno pobarvamo in ji samo dodajamo dodatke, če pa zgornji del rolice zapognemo notri, dobimo koničasta ušesa.
Na ta način lahko naredimo sovo, mucko, lisico … Nekatere podrobnosti lahko narišemo, še bolj zanimivo pa je, če jih prilepimo. Uporabimo lahko stare risbice, reklamne letake, zamaške …
Če želimo narediti hobotnico, moramo na spodnjo stran rolice narediti osem luknjic, skoznje pa potegnemo volno ali drugo vrvico, ki predstavlja lovke. Takšno hobotnico lahko obesimo in lovke bodo veselo poplesavale v pišu vetra.
Darilna škatlica
Če rolico najprej ovijemo v ovojni papir ali jo lepo pobarvamo, je lahko tudi uporabna darilna škatlica. Če jo bomo ovili v papir, lahko uporabimo tudi rolice, na katerih so še vidne sledi lepila in papirja. S koščkom lepilnega traku pritrdimo ovojni papir, nato pa rolico zavijemo vanj in na koncu pritrdimo še z enim lepilnim trakom.
Najprej jo na eni strani zapognemo, nato vstavimo darilce in zapognemo še na drugi strani. Prevežemo še z darilnim trakom in darilo je pripravljeno. Preprosto, kajne?
Strašilo
Strašilo iz rolice naredimo tako, da na vrh tulca prilepimo šopek slame ali rafije, nato pa mu na glavo poveznemo klobuk, ki ga naredimo s prepogibanjem papirja ali pa uporabimo kar košarico za mafine. Strašilu narišemo še obraz in prilepimo kakšno podrobnost. Za roke lahko dodamo sladoledno palčko ali vejice. Podrobnejša navodila za izdelavo strašila iz rolic wc papirja ali ideje za drugačna strašila najdete v prispevku Nasmejana strašila.
Razrezane rolice
Če razrežemo rolico papirja na kolute, se nam ponuja paleta novih možnosti za ustvarjanje. Narezane kolute lahko rahlo stisnemo, da dobimo obliko venčnih listov. Nato pa jih zlepimo skupaj. Za sredino cveta lahko prilepimo zamašek ali večji gumb.
Takšne rožice lahko obesimo, lahko pa jih prilepimo na palčko, ki smo jo pobarvali z zeleno barvo. Dodamo lahko še kakšen zelen kolut za list in jih damo v vazo, seveda brez vode ali jih zapičimo v zemljo k lončnicam.
Če okrog enega koluta zavežemo veliko volne, lahko naredimo mehke kapice. Podrobnejša navodila za izdelavo kapic najdete v prispevku Okrasne kapice.
Če en kolut pobarvamo z rdečo, ostale pa zeleno in jih zlepimo enega za drugim, dobimo preprosto gosenico. Dodamo ji lahko še tipalke in oči ali druge podrobnosti.
Odtisi
Če rolico stisnemo in oblikujemo v različne oblike, lahko dobimo zanimive štampiljke. Oblikujemo jo lahko na primer v obliko srčka, fiksiramo z elastiko, namočimo ali namažemo z barvo in delamo odtise.
Če pa rolico po dolžini prerežemo, nato pa jo do približno ene tretjine narežemo na trakce, ter tesneje zvijemo, lahko s pomočjo barv ustvarimo odtise ognjemeta.
Prevozna sredstva
Nad izdelav prevoznih sredstev bodo najbrž najbolj navdušeni fantje. Naredijo lahko avtomobile, dirkalnike, tovornjake, lokomotive z vagoni in celo rakete. Za preprosto raketo potrebujemo le papirnat stožec, ki ga prilepimo na eno stran rolice, spodaj pa dodamo nekaj rdečih trakcev, ki predstavljajo ognjen izpuh. Po želji raketo pobarvamo in že je pripravljena na vzlet.
Za izdelavo avtomobilčka pa potrebujemo štiri zamaške ali večje gumbe, ki jih prilepimo na ležečo rolico in preprost avto je narejen. Po želji mu lahko naredite odprtino za voznika in mu dodate še detajle, kot so spojlerji, luči, izpuh …
To je le nekaj predlogov za ustvarjanje iz rolic papirja. Z malo domišljije pa lahko ustvarite še veliko več.