Trgovina brez plastične embalaže Zelena japka
Trgovina brez plastične embalaže v Mariboru
Dobili smo jo tudi v Mariboru. Trgovino brez plastične embalaže, oziroma zero waste trgovino namreč. Zelena japka, ki se je razvila iz že dobro leto delujoče spletne trgovine ecogreenapple.com, je kupcem prvič na široko odprla svoja vrata devetega maja ob deseti uri. Od takrat je odprta od ponedeljka do petka od 8. do 12. ure in od 16. do 19. ure ter ob sobotah od 8. do 12. ure. Tako spletno trgovino kakor tudi Zeleno japko vodi mlada, a izjemno zagnana Tina Arnuš.
Zelena japka je trgovina s skrbno izbranimi izdelki, ki so prijazni človeku, živalim in naravi. Poleg tega, da so brez plastične embalaže, se izdelki in surovine odlikujejo s tem, da so ekološki, proizvedeni po principu pravične trgovine, so brez palmovega olja, ne vsebujejo živalskih produktov in niso testirani na živalih.
Velik del ponudbe predstavljajo prehrambeni izdelki. Izbirali boste lahko med testeninami, granulami za zajtrk, suhim sadjem, olji, domačimi sirupi, čaji, napitki, različnimi žiti in stročnicami. Ob veganski skuti boste našli še razne namaze, omake in jogurte. Za piko na i vaši hrani boste lahko kupili tudi sol, sladila in začimbe. Moke ni v ponudbi, si jo bodo pa lahko kupci v trgovini brezplačno sami zmleli iz izbranega žita in iz določenih stročnic. Pri tem so pomislili tudi na bolnike s celiakijo, zato imajo dva mlinčka.
Poleg hrane so v ponudbi še detergenti za pranje perila, pomivanje posode in čiščenje, lesene krtačke, naravna kozmetika, izdelki iz organskega bombaža, slamice za večkratno uporabo, zobna pasta v stekleni embalaži, bambusove zobne ščetke, pralni vložki in menstrualne skodelice ter izdelki iz ponovne uporabe. Na pičlih 25 kvadratnih metrih so izdelki razporejeni estetsko, ne da bi dajali občutek natlačenosti v prostoru.
Od kod ime Zelena japka
Trgovina Zelena japka deluje pod okriljem socialnega podjetja, društva za razvoj potencialov Pupillam. Glede na to, da pupillam po latinsko pomeni jabolko in zdravje, se je ime kar samo ponujalo.
Opremo, ki jo je bilo nujno kupiti, so kupili iz druge roke. Kar bi bilo nekomu v napoto, je njim prišlo zelo prav. Ko so iz neke trgovine, ki se je zaprla, pripeljali hladilnik, so bili vsi koščki sestavljanke na svojem mestu. Iznad vrat hladilnika se namreč smeje zeleno jabolko, ki je bilo prepoznavni znak zaprte trgovine.
Kupujmo odgovorno
Na policah Zelene japke boste našli družbeno odgovorne izdelke, ki niso gensko spremenjeni, niso preizkušeni na živalih, so brez plastične embalaže in prihajajo od etičnih dobaviteljev. Če boste nakupovali v tej trgovini, bo vaš nakup družbeno odgovoren. Lahko boste brez skrbi, da bi bil zaradi vašega nakupa kdorkoli na kakršenkoli način oškodovan ali izkoriščan, pa naj gre za ljudi, živali ali okolje.
Premalo se zavedamo, da smo potrošniki tisti, ki s svojim nakupom krojimo ponudbo na prodajnih policah. S tem kaj bomo kupili in odnesli domov lahko vplivamo na marsikaj. Če bomo nakupovali družbeno odgovorno, bo na prodajnih policah več za ljudi, živali in okolje zdravih izdelkov. Trgovci nam bodo prej kot slej ponudili izdelke, po katerih bomo potrošniki povpraševali. Odgovornost se torej začne pri posamezniku. Kupci smo sami odgovorni za svoje zdravje, zdravje ljudi, za katere nakupujemo, in za zdravje celotnega planeta.
Trgovina Zelena japka je prva trgovina, ki deluje pod blagovno znamko Kupujem odgovorno, ki ozavešča potrošnike in jih spodbuja k družbeno odgovornim nakupom. Hkrati je prva trgovina brez plastične embalaže v Mariboru in druga v Sloveniji. Prva se je odprla januarja v Ljubljani.
Večina izdelkov v tej trgovini je v rinfuzi. Naložili ali natočili si jih boste v embalažo, ki jo boste prinesli s seboj. Če embalaže ne boste odvrgli takoj po prvi uporabi, ji boste dali ponovno možnost in ne bo potrebe po ustvarjanju nove. V poštev pridejo vse vrste embalaže, tudi plastična. Pomembno je, da je ista embalaža večkrat uporabljena in se tako ustvari manj odpadkov. Cilj trgovine je zmanjšati odpadke, predvsem plastične. Kot odgovorni kupci bomo že pred odhodom v trgovino morali pomisliti kako, oziroma v čem bomo nakup odnesli domov.
Pa je večkrat uporabljena embalaža neoporečna? Seveda. V trgovinici vam bodo prinešeno embalažo po želji sterilizirali, tako da je vsaka skrb odveč. V primeru, da embalaže ne boste imeli s seboj, boste izdelke naložili v tam kupljene tekstilne vrečke ali vrečke za večkratno uporabo, na voljo pa je tudi nekaj že uporabljene steklene embalaže.
Prepričana sem, da bodo trgovino Mariborčani vzeli za svojo. Že na napoved njenega odprtja so se namreč mnogi zelo pozitivno odzvali. Pravijo, da je odgovoren odnos potrošnika nuja, ne le modna muha.
Prednost slovenskim proizvajalcem
V Zeleni japki se trudijo ponujati zlasti izdelke slovenskih proizvajalcev. Ne glede na to ali gre za na trgu že uveljavljenega proizvajalca ali takega, ki je na trgu na novo, so vsi izdelki, predvsem hrana, vrhunske kakovosti. Ker gre za ekološko kakovost slovenskega proizvajalca, so nekatere cene izdelkov, kar se tiče prehrane, v trgovini višje. Nekateri izdelki, predvsem žita, pa so v primerjavi z ostalimi trgovinami cenejši.
Česar na domačih tleh ne najdejo, dobijo od podjetja Tierra Verde s Češke, s katerim je podjetje Pupillam začelo svojo pot in se razvijalo naprej. Tierra Verde ponuja izdelke za gospodinjstva, ki so alternativa plastičnim. Gre za krtačke za posodo, slamice za večkratno uporabo, bambusove zobne ščetke, izdelke iz biobombaža in podobne izdelke, od istega dobavitelja pa dobivajo tudi detergente in pralne praške na rinfuzo.
Ponudbo v trgovini bodo še sproti dopolnjevali. Trenutno aktivno iščejo dobavitelja tekočega šampona na rinfuzo.
Tudi oprema v duhu zero waste
Na Mali tržnici, na Dominkuševi ulici, se je že tedne pred tem pridno delalo. Podobo trgovinice je z veliko podporo lokalne skupnosti z roko v roki izoblikovalo prostovoljno amatersko in profesionalno donatorsko delo. Z veliko urami prostovoljskega dela in podporo okoliških stanovalcev, branjevk na tržnici, in nekaterimi podjetji, ki so pomagala pri eko rešitvah, je nastala okolju prijazna trgovinica.
Prostor s srcem in dušo krasi oprema iz toplega lesa in svežina bele barve. Sicer pa je vsak element opreme v trgovini iz ponovne uporabe. Večino materiala so našli v lokalni skupnosti in ga rešili pred odpadom, pa vendar so zadostili vsem predpisom.