Slivovi cmoki, da se stopijo v ustih
Slivovi cmoki – slastni, da se stopijo v ustih. Še posebej se mi zdijo slastni, ker jih običajno delamo le, ko zorijo slive, to je ob koncu poletja, konec avgusta in v začetku septembra. Lahko pa jih tudi zamrznemo in v njihovem okusu uživamo tudi v zimskih dneh. Pripravimo jih lahko za glavno jed ali kot sladico.
Slivove cmoke pripravljam na način, kot jih je pripravljala moja babica. Za manjšo spremembo sem se zaradi enostavnejše priprave odločila le na začetku postopka.
Slivovi cmoki – sestavine za približno 20 velikih cmokov
2 kg krompirja
20 sliv
1 jajce
400 g moke
ščep soli
maslo in drobtine za posip
– stiskalnica za krompir
Priprava
Krompir najprej skuhamo. Moja babica ga je sicer skuhala v olupkih in nato še vročega olupila ter pretlačila, jaz pa sem se odločila za nekoliko lažjo varianto in krompir najprej olupim in prerežem ter dam kuhat. Ves nadaljnji postopek pa je prav tak, kot me je ona naučila.
Medtem izberem manjše slive, jih operem ter jim odstranim koščice.
Ko se krompir skuha, ga s stiskalnico za krompir pretlačim v posodo za testo.
Maso nekaj časa pustim, da se nekoliko ohladi, nato vanjo zamešam jajce in posolim ter premešam.
Moko med mešanjem in gnetenjem s kuhalnico dodajam postopoma.
Ko masa postane nekoliko kompaktnejša, jo zvrnem na pomokano površino ter s postopnim dodajanjem moke z rokami zgnetem v gladko maso. Pri tem pazim, da mase ne tlačim preveč, da ne bi postala pretrda, saj bi tedaj bili tudi cmoki trši.
Hlebček razrežem na dva dela ter nato vsakega posebej oblikujem v podolgovato “klobaso” debeline približno 5 cm.
Klobaso nato razrežem na približno 3 – 4 cm široke dele.
V vsakega dam slivo, v katero sem dala žličko sladkorja ter nato v rokah oblikujem cmoke in jih odlagam na pomokano površino.
Slivove cmoke nato dam kuhat v vrelo osoljeno vodo in jih kuham približno 20 minut.
Kuhane preložim na krožnike in jih prelijem z raztopljenim maslom z drobtinami. Po želji pa se jih lahko potrese tudi s cimetom.
Slivovi cmoki – shranjevanje
Če nam slivovi cmoki ostanejo ali če jih želimo shraniti tudi za kasneje, jih lahko zamrznemo. Tudi meni običajno kar nekaj cmokov ostane. Cmoke damo na pomokan pladenj ali podobno podlago in jih zamrznemo. Ko so zamrznjeni, jih lahko damo v vrečke in ponovno v zamrzovalnik. Če bi namreč še sveže dali skupaj v vrečke, bi se namreč sprijeli med seboj. Ko jih želimo uporabiti, jih prav tako damo kuhat v vročo vodo. Oddaljevati jih ni potrebno, le kuhamo jih nekaj minut dlje kot sveže.
Pa dober tek!