Sladoled – kupiti ali narediti doma
Minula poletja so nas sončni žarki in visoke temperature kar vabile k osvežitvi z raznimi živili in napitki, letos pa nas k temu pozivajo datumi na koledarju, saj nas vreme kar naprej preseneča. A nič zato, poletje je in bo, na tak ali drugačen način, vztrajalo še kar nekaj časa, zato je prav, da se mu prepustimo.
V prav vsakem letnem času lahko najdemo kaj dobrega, koristnega zase. Vsak letni čas je po svoje enkraten, čeprav se nam včasih zdi drugače. In na vsakega se posamezniki različno odzivamo in tako prilagajamo tudi svoje prehranjevalne navade. Pa vendar – ko se črtice na zunanjih termometrih dvignejo nad 20 stopinj Celzija, nam prav vsem prija SLADOLED.
Tisk, ki se dnevno znajde v naših nabiralnikih, oglašuje toliko različnih proizvajalcev sladoledov (žal več tujih kot domačih), ki ponujajo množico okusov, vrst, oblik, »naravnih«, »umetnih«, s konzervansi, brez konzervansov sladoledov po bolj ali manj dostopnih cenah. Ko med množico sladoledov le najdemo svoj okus, obliko in primerno ceno, pa se nemalokrat srečamo z veliko težavo – le kako sladoled hitro spraviti v domači zamrzovalnik, preden se raztopi in izgubi svojo prvotno obliko (včasih tudi okus). Mimo omejitev odbrzeti domov, da nas lahko ulovi še policijska bliskavica (beri: radar) in je sladoled absolutno preplačan? Ali enostavno pustiti, da se raztopi in ga doma zamrzniti nazaj v kupljeno stanje?
Sama sem našla rešitev – sadni sladoled naredim kar doma, v neposredni bližini zamrzovalne skrinje. 🙂 Sedaj ste gotovo pomislili: pa saj ni resna? Pa sem! V letošnjem letu se je prebudila moja kuhinjska (ne kuharska, ker v moji kuhinji nastaja vse mogoče) žilica in ob pomoči spleta, kuharskih knjig, priročnikov itd. z moje knjižne police (katero »pridno« dopolnjujem), nastajajo okusni (včasih bolj, drugič manj J), predvsem pa domači eksperimenti.
Prednosti domačega sladoleda: vemo iz česa je in kako je narejen; ima pristen okus ter je cenovno dostopen. Predvsem pa: NAREJEN JE S SRCEM! To je najboljša začimba in bi morala biti »na polički« v prav vsaki kuhinji. Še niste kuhali z njo? Pričnite jo uporabljati že danes!
Priprava domačega sladoleda
Za pripravo domačega sladoleda ne potrebujete »ultra modernih« aparatov za izdelavo sladoleda, temveč le skledo za sadje, palični ali stoječi mešalnik oz. lahko tudi samo nož in žlico (sadje narežete in zmečkate ročno). Vse sestavine lahko v drugi, večji skledi zmešate ročno ali pa z mešalnikom. Potrebujete le še plastično posodo, v kateri boste to zmes zamrznili oz. (majhne ali velike) plastične lončke, palčke in aluminijasto kuhinjsko folijo (zmes nalijete v lončke, v vsak lonček namestite še palčko in lonček prekrijete še z aluminijasto folijo). Možno pa je kupiti tudi plastične modele za lučke, za večkratno uporabo seveda (le ne izberite jih prehitro, saj se njihove cene zelo razlikujejo).
Poskusite tudi vi:
- 1,5 dl mleka + 1 paket ŠLAG pene, ki se meša z mlekom (ali 1,5 dl sladke smetane za stepanje),
- ½ litra zmečkanega/narezanega sadja (z domačega vrta),
- 1 zmečkana/narezana banana (dodam k vsakemu sadju za bolj kremast okus),
- 1 jogurtov lonček sladkorja (manj/več, odvisno od izbranega sadja ali vaših želja),
- 1 kisla smetana (majhen lonček).
»Enostavno kot pasulj« – rečemo pri nas doma.
Na spletu in kuharski literaturi lahko najdete še veliko različnih idej za pripravo sladoleda – izberite svojo. Sedaj se samo še poraja vprašanje: NAREDITI DOMA ALI KUPITI? Skoraj kot Hamlet (Shakespearov literarni junak): »Biti ali ne biti, to je tu vprašanje.« Oboje je pomembno in vse ima svoj + in –! Ne glede na Vaš odgovor na zgornje vprašanje pa: uživajte ob takšnem ali drugačnem sladoledu.