Sir iz najdražjega mleka na svetu
Od leta 2012, ko se je paška sirarna Gligora, ki je svojo uspešno pot začela daljnega leta 1918 in je danes v rokah četrte generacije, začela prijavljati na tekmovanje World Cheese Awards, je že dve leti zapored osvojila prvo mesto za Paški sir v kategoriji ovčji sir z dodatki – leta 2013 za Paški sir v oljčnih, letos julija pa za Paški sir »zorjen« v grozdnih tropinah in skupno kar 5-krat drugo mesto v različnih kategorijah.

Paška sirarna Gligora je svojo uspešno pot začela daljnega leta 1918 in je danes v rokah četrte generacije.
Okus po burji, ki odpihne!
Pag spada med otoke severnega Dalmatinskega arhipelaga. Večji del otoka je kamnit, izoblikovan ob pomoči burje, ki v vsej dolžini, obrnjeni proti Velebitu, piha od nastanka arhipelaga, katerega nedrja so dom najboljših sirov na svetu. Noben večji hrvaški otok ni izpostavljen tako siloviti burji kot Pag. Veter, ki piha čez Velebitski kanal nosi s seboj slano meglico, ki pada na pašnike in tako orošena trava v kraljestvu kamnitega sveta je odlična hrana ovac, zaradi katerih imajo veliko dela gostinci in veliko posla sirarji. Kadulja, žajbelj in smilj so le nekaj aromatičnih rastlin oziroma osnov za prehranjevanje paških ovac, kar daje poseben, izrazit okus siru v obliki cilindra.

Avtohtone paške ovce so posebej trpežne: peklensko poletno pripeko prenašajo enako dobro kot mrzle, vetrovne zime.
Res starejši od Kristusa?
Pag ima približno 8 tisoč prebivalcev, okrog 35 tisoč ovac in bogato, imenitno tradicijo v pridelavi sira. Na otoku paški sir proizvaja še okrog 500 družinskih kmetij in letno ga iz najdražjega mleka na svetu, pol litra ročno iztisnega stane dva evra in temu primerna je tudi cena sira, proizvedejo približno 220 ton. Osnovni recept se ohranja že stoletja, zaradi nove tehnologije pa je proizvodnja sira varnejša, učinkovitejša in higiensko neoporečna. Težak je tudi do štiri kilograme, je gladke rumene skorje, s pikantnim in trdim testom, zaradi katerega ga je moč tudi ribati. Sir naj bi na Pagu pridelovali od prvega stoletja pred Kristusom, ko so na otoku živeli Iliri, a bolj verjetno zgodovina pridelave sega v 11. Stoletje, zares zaslovel pa je v 18. stoletju, ko je potopisec Alberto Fortis leta 1774 v knjigi »Pot po Dalmaciji« omenil okusni paški sir, njegovo sol, med, sivko, volno in tradicionalne čipke.
- Burja na Pagu piha od nastanka arhipelaga, katerega nedrja so dom najboljših sirov na svetu!/
- Namesto gavde, ementalskega sira in trapista za spremembo ovčji z okusom po Jadranu in kupom nostalgije po poletju!
- Kadulja, žajbelj in smilj je le nekaj aromatičnih rastlini oziroma osnov za prehranjevanje paških ovac, kar daje poseben, izrazit okus siru v obliki cilindra.
- Zorenje paških sirov traja od dveh mesecev do leta in pol. Mlajši so bolj nežni, s staranjem pa postajajo ostrejši in trši. Na Pagu priporočajo, da se paški sir postreže z dalmatinskim pršutom, slanimi inčuni in toplim belim kruhom.