Pralne pleničke
Nagradna igra od 25. 12. 2021 do 2. 1. 2022
Na naši facebook strani poteka nagradna igra, v kateri lahko osvojite ”vse v enem – bambus” pralno pleničko Racman ”. Izdelke Racman lahko dobite tudi v njihovi spletni trgovini, s 5% popustom s kodo ‘mojpogled’.
O avtoričini izkušnji s pralnimi plenicami pa si lahko preberete spodaj v prispevku …
Dvajset mesecev smo že zelo uspešno hčerkino ritko povijali v Racmanke, ko se nam je pridružila še mlajša hčerka. V času veselega pričakovanja sploh nismo veliko razmišljali, ampak smo brez obotavljanja naročili še en paket Racmanovih pralnih plenic. Ker smo bili že navajeni na bambusove pleničke in prekrivne hlačke, smo tudi v drugo kupili plenice Zeleni Racman.
Tako kot pri prvi hčerki, sem tudi v drugo spakirala h kompletu oblačilc za iz porodnišnice, pleničko Racman. Za novorojenko nismo uporabljali nobenih drugih plenic, saj imajo Racmanke veliko pritiskačev, s pomočjo katerih lahko zelo natančno prilagodiš velikost pleničke, ki tako rekoč raste z dojenčkom.
Koliko pralnih pleničk bo zadostovalo?
Pri prvi hčerki smo kupili dvajset pleničk in, ker se nismo znali odločiti med ježki in pritiskači, smo naročili vsakih pol. Izkušnje so nato pokazale, da očku in babicam bolj ustrezajo ježki, saj ni treba biti tako natančen pri previjanju, jaz pa sem se bolj navadila na pritiskače, ker se mi je zdelo, da bolj trdno držijo. V drugo smo naročili še dodatnih 10 Racmank z ježki. Torej smo za dva otroka imeli 30 pleničk, ki smo jih prali dnevno ali vsak drugi dan.
Kaj pa pranje, sušenje in shranjevanje?
Vsak uporabnik pralnih plenic ima svoj način pranja, sušenja in shranjevanja plenic. Mi smo jih prali le s pralnim praškom, brez mehčalca. Živeli smo v bloku in pleničke sušili na balkonu, pozimi pa na radiatorju. Kasneje smo sicer kupili še sušilni stroj, predvsem za dneve, ko radiatorji še niso greli, zunaj pa ni bilo primerno vreme za sušenje perila.
Pri nas smo se navadili, da smo suhe plenice ob pospravljanju pripravili za takojšnjo uporabo. To pomeni, da smo zapeli prilagoditvene pritiskače, na pleničko položili vložek in nanj še papirček (liner, ki sicer ni obvezen, a olajša odstranjevanje kakca), sestavljen paketek preložili na pol, nato pa shranili v omaro v kopalnici. Umazane pleničke smo metali kar direktno v pralni stroj, saj smo imeli previjalno desko na njem in nam je bilo tako najlažje. Pri tem smo vratca pralnega stroja puščali odprta. Tako nismo uporabljali nobenih dodatnih veder ali posod za shranjevanje. Pokakan liner smo zavrgli, le polulane linerje pa smo oprali in jih uporabljali znova in znova. Oprane linerje smo pred sušenjem z rokami pogladili in poravnali, da so se lepo posušili in niso bili zmečkani.
Prekrivnih hlačk nismo prali pri vsakem previjanju, le če so bile umazane. Pri prekrivnih hlačkah so se pri nas za uporabnejše izkazale tiste z ježki. Smo pa dosledno pazili, da smo že ob slačenju pleničke ježke zapeli in jih na ta način zaščitili pred poškodbami v pralnem stroju. Če so se lasje ali nitke vseeno nabrali na ježkih, jih je bilo najlažje odstraniti z buciko. Prekrivne hlačke za eno in drugo hčerko smo ločili med seboj tako, da smo pri eni uporabljali bele, pri drugi pa pisane. Tako smo takoj vedeli, katere so večje in katere manjše velikosti.
Ko je pri dveh letih in štirih mesecih starejša hčerka postala suha, smo število plenic znova zmanjšali na dvajset kosov. Nekaterim plenicam z ježki se je sicer nekoliko poznala vsakodnevna uporaba, a pri Racmanu poskrbijo tudi za menjavo posameznih delov pleničk (ježki, elastike) in druga popravila, če je to potrebno. Tako so naše pleničke bile v uporabi pri obeh hčerkah, nato smo jih prodali naprej, da so dobro služile še drugim otrokom.
Pralne krpice za umivanje
Ko smo kupili paket pralnih plenic, smo zraven dobili še krpice za umivanje, ki so se izkazale za super uporabne. Odlično je, da so obrobljene z barvnim sukancem, kar olajša razločevanje za različne namene uporabe. Tudi dolgo po tem, ko pleničk ne uporabljamo več, nam krpice še odlično služijo. Sama jih uporabljam za odstranjevanje ličil, brisanje noska, včasih pa se izkaže tudi za priročno krpico za brisanje prahu ali razlite tekočine.
Prav tako je zelo kvalitetna in uporabna nepremočljiva podloga, ki je bila priložena plenicam. Sploh uporabna je bila v obdobjih odvajanja od plenic, položili smo jo tudi v avto sedež ali na kavč, da ne bi bilo neprijetnih mokrih presenečenj.
Sama sem resnično navdušena nad funkcionalnostjo in uporabnostjo izdelkov, ki omogočajo večkratno uporabo. Pa ne le, ker so prijaznejši do narave, ampak tudi do otroške kože.
Pa razvoj otroka v pralnih pleničkah?
Mlade mamice pogosto skrbi velikost ritke v pralnih plenicah. Mi smo oblekli kakšno številko večje hlače, sedaj pa so v prodaji že hlače, ki so narejene prav za nošenje preko pralnih plenic. Obstajajo tudi podaljški za bodije, da ni potrebno oblačiti večjih, pa jih lahko vseeno zapnemo preko pralne plenice.
Nekateri imajo tudi pomisleke o otrokovi svobodi gibanja, ko je oblečen v pralno pleničko. Po naših izkušnjah pralne pleničke niso bile ovira za motorični razvoj otrok. Prva hčerka je shodila pri devetih mesecih, druga pa pri enajstih in nikoli nista imeli nobenih težav povezanih z gibanjem.
Mi imamo zelo pozitivno izkušnjo z uporabo pralnih pleničk. Res, da je bil začetni strošek nekoliko večji, a nam ni žal, saj se je finančni vložek hitro povrnil, predvsem pa nas je pomirjalo dejstvo, da smo naredili nekaj dobrega za svoje otroke in za okolje. Tako se v duhu skrbi za okolje in svoje zdravje, sedaj tudi sama navajam na pralne menstrualne vložke . Preberite, kako smo se navajali na uporabo pralnih pleničk pri prvi hčerki.
Lahko pa si preberete še izkušnje mojih soavtoric, ki so jih opisale v prispevkih:
- pralne pleničke niso noben bav bav,
- pralni menstrualni vložki – moja najboljša odločitev v življenju,
- pralni menstrualni vložki so mi spremenili življenje,
- adijo papirnate kuhinjske brisačke, pralna alternativa je tu!