Pralne pleničke niso noben bav bav
Že tekom nosečnosti sem razmišljala o uporabi pralnih pleničk. Malo v skrbi za mati naravo in kot prispevek k zmanjšanju odpadkov, malo pa tudi s stroškovnega vidika. Ja, stroškovnega. Morda se sliši čudno, saj je res, da je začetni vložek pri pralnih pleničkah dokaj visok, a če potegneš črto, je pravzaprav strošek precej manjši v primerjavi s klasičnimi plenicami za enkratno uporabo.
In tako sem brskala in iskala informacije. Vmes pa poslušala komentarje …
”A tako eko boš?”
”Pa ti sploh veš, koliko bo dela s tem?”
”Si pa res smešna, kaj kompliciraš, kupiš ”pamperske” in je.”
”A še to boš prala?!”
Le malo je bilo tistih, ki so bili nad idejo navdušeni in so jo pozdravljali.
Vseeno se nisem dala motiti in sem začela z brskanjem za informacijami. In se kmalu izgubila v oceanu različnih modelov, informacij, izrazov … A kmalu poštudirala zadevo in se po tehtnem premisleku odločila za pralne plenice tipa ”all in one” oz. ”vse v enem”, ki v svoji uporabi še najbolj spominjajo na plenice za enkratno uporabo. Zdelo se mi je, da bodo nekako najbolj praktične.
In tako sem jih nekaj kupila, pripravila in … no, počakati je bilo treba, da se naša mala ritka rodi.
Po rojstvu hčerke sem seveda želela čim prej preizkusiti pralne pleničke, a glej ga zlomka, naša deklica je prava miss vitkih oblin in pralne pleničke so ji bile vse tja do približno 7. tedna čisto prevelike. No, razen tiste ene, v velikosti za novorojenčke, ki smo jo ta čas pridno uporabljali.
In tako smo bili ta čas na pleničkah za enkratno uporabo in priznam, vsak dan bolj sem bila v dvomih, ali bomo sploh prešli na pralne plenice. Nekje vmes me je namreč navdušila enostavnost plenic za enkratno uporabo. Kako enostavno! Uhhh, s pralnimi plenicami pa bo več dela, sem si kar na enkrat zamislila v glavi.
Narobe! Pralne pleničke niso noben bav bav.
In je le prišel dan, ki sem ga težko pričakovala, a se ga hkrati tudi bala, saj sem se v mesecu in pol povsem navadila ”udobja”, ki nam ga ponujajo klasične pleničke … Poleg tega sem se kar naenkrat začela bati, da bo njena rita ogrooooomna v pralnih pleničkah in, da jo bodo ovirale pri gibanju in še in še ”strahov”, ki si jih znamo mame tako hitro priklicati v zavest.
Pa sem vseeno poskusila.
Že prvi dan sem predsodke in skrbi glede pralnih plenic odgnala iz moje glave, kajti enostavno navdušena sem nad njimi!
Pralne plenice so super!
Uporaba je enako enostavna (ali še bolj) kot pri klasičnih pleničkah. Namestiš, pripneš, preveriš okoli nogic, zapneš bodi, natakneš hlače … in v obratnem vrstnem redu, odpneš, vržeš v koš za umazano perilo (ali kar v pralni stroj, če imate takšen sistem), umiješ ritko in hop nova plenička, narejeno. Linerji oz. plenične podloge vse skupaj naredijo še malo bolj simpatično, saj v primeru ”potičke” v plenički liner odvržete skupaj s kakcem in zadeva je opravljena. Sicer pa ga operete skupaj s pleničko in ga naslednjič ponovno uporabite. Seveda uporaba linerja ni obvezna, je pa priročna. 😉 Hitro sem ugotovila, da tudi rita sploh ni tako velika v njih, tudi spredaj pralne pleničke nič ne ovirajo, le namestiti jih je treba znati, kar pa z malo vaje ni težko in hitro ugotoviš, kako jo namestiti, da ni na stegnih, pač pa v dimljah. Seveda je malo odvisno tudi od modela, saj so nekatere pralne pleničke večje, debelejše kot druge, pa vseeno. Naša mala deklica je v njih čisto enako gibčna, kot je bila prej. Previjava se pa popolnoma na enake intervale kot poprej s plenicami za enkratno uporabo ( cca. na 3 ure). Seveda pa naj omenim, da z različnimi materiali vložkov poskrbimo za še boljšo vpojnost in vam bo plenička zdržala dlje, tudi preko noči.
Vas skrbi, da bo rita mokra, glivice? Nikar. Uporaba linerja poskrbi za suho rito (tudi nekateri vložki so narejeni po principu ”stay dry”). In ker dojenčki obožujejo čas, ko je rita gola, jo med previjanjem vedno pustim, da malo pobrca, preden ji nadenem novo pleničko. Ta čas mala uživa, njena rita se posuši, vmes kakšno zapojeva in se malo ”pogovoriva”. In tako imamo povsem lepo rito brez enega samega izpuščaja, česar za čas, ko smo bili na klasičnih pleničkah (pa sva tudi ”zračili rito”) ne morem povsem reči, saj so se ji občasno naredili izpuščaji.
Kar se tiče uporabe krem za mazanje ritke, je praktično ne potrebujemo, saj po tem ni potrebe. Če pa že, ji rito namažem z naravnim mazilom, narejenim na osnovi karitejevega in kakavovega masla, čebeljega voska in olja jojobe ter kokosa. Tudi samo kokosovo olje je super za nego ritke. Vsekakor pa pred uporabo preverite, katere sestavine ima mazilo, saj nekatere sestavine lahko zmanjšajo vpojnost pralni plenici.
Res, da je pri 15. tednih starosti, kar se kakcev tiče, še ena sama romantika in bo, v obdobju, ko bomo prišli do uvajanja goste hrane, romantiko najbrž kdaj zamenjala grozljivka, ampak mnoge pralne pleničke so narejene tako, da kakec niti ne bi smel ”uiti” ven. Do sedaj nam še ni, vsaj pri pralnih ne. Tako ali tako pa … pokakana rita tu ali tam.
Je s pralnimi pleničkami več dela?
Pravzaprav se mi zdi, da imam s pralnimi pleničkami manj dela kot z navadnimi. Tudi možu se zdijo nadvse praktične in sem res vesela, da jih je tako dobro sprejel. Sicer pa, perilo je tako ali tako treba oprati, kaj je torej še nekaj pleničk vmes? Ja! Vsa Evina oblačila, tetra pleničke in pralne pleničke perem skupaj, na 60 °C s predpranjem in to je to! Pleničke potem le še obesim in posušim na zraku in zadeva je opravljena.
Seveda pa jih lahko perete tudi posebej. Vseeno, pazite le, da ne bodo predolgo v košu za umazano perilo/plenice (najbolje je prati nekje na 2 dni). V primeru, da bi morali pleničko pred samim pranjem sprati, to storite pod hladno vodo.
Nekatere pralne pleničke celo lahko sušite v sušilnem stroju, pri nižji temperaturi (sama jih sicer raje posušim na zraku). A tudi sušenje na zraku je hitro, seveda je to odvisno tudi od pralnih pleničk in materialov, a načeloma so suhe v enem dnevu. Zvečer jih obesim, naslednji dan, tekom dneva jih že lahko poberem. Ko pa je lepo vreme, le na sonce z njimi, ki bo pobelilo tudi morebitne madeže na pleničkah.
Previdni pa bodite le pri uporabi pralnega praška, ampak, v kolikor se boste odločili za pralne pleničke, boste vsa navodila dobili ob nakupu.
Zato, če razmišljate o nakupu in uporabi pralnih pleničk, kar pogumno. Preučite svoje možnosti. Kajti res jih je veliko. Ogromno pravzaprav. Nam najbolj ustrezajo pralne pleničke vse v enem, ki so po sistemu res zelo podobne klasičnim pleničkam. Tudi mož se jih je brez težav navadil. In še vedno jim lahko dodate kakšen dodaten vložek, ki bo povečal vpojnost. Sicer pa je na trgu res malo morje pleničk različnih patentov in vpojnosti. Preizkusite različne in videli boste, kaj vam in vašemu dojenčku najbolj ustreza. Nekateri ponudniki ponujajo celo najem pleničk v preizkušanje.
Mi smo ugotovili, da imajo pralne pleničke same pluse in, da nikakor niso bavbav.
Pa še tako presneto prikupne so!
In še to: četudi uporabite le 1 pralno pleničko na dan, to pomeni 365 klasičnih pleničk na leto manj. Kar pa tudi ni od muh, če pomislimo, da 1 klasična plenica potrebuje več kot 450 let, da se razgradi.