Jesen življenja
Starejša populacija me zelo zanima. V članku bom spregovorila o ranljivosti stanovalcev v Domu za upokojence.
Najpogostejši razlog za njihovo ranljivost je seveda bolezen. Govorimo o starejših ljudeh, ki jih pestijo takšne in drugačne bolezni. Kot sem že omenila se starejši ljudje zaradi bolezni počutijo nebogljene, nekoristne, nemočne. Velikokrat povedo, da ne morejo več storiti tega ali onega, jočejo, so obupani, se zaprejo vase ali pa postanejo nedružabni. Velikokrat tožijo nad svojo situacijo in se nikakor ne morejo sprijazniti z resničnostjo. Tukaj je potrebno omeniti tudi dementne ljudi, ki so zaradi svoje zmedenosti še toliko bolj ranljivi. Njihovo razumevanje je drugačno od realnosti in tako so zbegani, zmedeni in pri tem je pomembno, da jih razumemo in pravilno usmerimo.
Naslednja je seveda osamljenost. Nekateri pogrešajo svoje bližnje. Svojci jih ne obiskujejo vsak dan in vse to privede do tega, da postanejo osamljeni. Spet drugih svojci ne obiskujejo ali pa jih obiskujejo samo za praznike. Imamo gospo, ki hodi vsak dan do socialne delavke in prosi naj pokličejo njene svojce, saj jih ni bilo od božiča. Socialna delavka jih kliče vendar se ne javljajo. Nekateri se težko navadijo na življenje v Domu. Spremeni se jim okolje, niso več doma, nikogar ne poznajo. Nekateri so v sobah z ljudmi ki karakterno ne sodijo skupaj in tako velikokrat prihaja do selitev saj se med seboj prepirajo. Navajeni so bili nekega ritma, ki se seveda v Domu poruši zaradi hišnih pravil. Niso več sami in ne morejo početi kaj se jim zahoče. Veliko stanovalcev pa tudi ne ve kje so njihovi otroci in to jih seveda žalosti. Nekateri ljudje prihajajo iz neurejenih socialnih razmer. Velikokrat je to pogojeno z alkoholom. S prihodom v Dom se seveda to omeji. Zaradi tega velikokrat postanejo razdraženi, nasilni, nerazumevajoči, vse jih moti. V Domu imamo par takih primerov. Ljudje so razgrajali, se znašali nad drugimi stanovalci, zmotil jih je že vsak šum. Vse to je posledica neurejenih razmer pred prihodom v Dom in določenega ritma, ki se ga morajo navaditi.
Na drugi strani jih pestijo tudi finančne težave. Pokojnine gredo za Dom in tako nimajo drugega denarja. Nekateri prejemajo žepnino, da si lahko kaj malega privoščijo. Nekateri pa so odvisni od svojcev, ki ne pridejo na obisk in tako določeni stanovalci razen Domskih storitev nimajo ničesar. Velikokrat mora posredovati socialna delavka, ko stanovalci potrebujejo denar za frizerja, slikanje ali kakšne druge življenjsko potrebne stvari. Pa še takrat svojci raje pošljejo denar kot pa da bi prišli na obisk.
Mnenja sem, da bi se morali ljudje zavedati, da starejši ljudje potrebujejo pomoč in da niso nek odvečen kos materiala. Malo razumevanja, sočutja in prilagajanja je potrebnega in menim, da bi na ta način starejšim lahko polepšali starost. Ni potrebno vsakega vreči v dom. Včasih je dovolj samo malo pogovora in prilagoditve.