HTC One M8 – test
V zadnjih letih je mobilni telefon postal naš vsakdanji spremljevalec. V svojih začetkih je res služil zgolj kot telefon, danes pa je funkcija telefoniranja le ena izmed mnogih katero najdemo na t.i. pametnih telefonih. Ponudba na tržišču je iz dneva v dan večja, nekateri proizvajalci javnosti predstavijo na desetino modelov letno, le redki so takšni, ki v 365 dneh predstavijo število modelov, ki je manjše od prstov na eni roki. Odločili smo se, da nekatere modele preizkusimo in vam jih pobližje predstavimo vključno z njihovimi prednostmi in slabostmi. Letošnji paradni konj podjetja HTC, model ONE M8 je prvi izmed njih.
Oblika in kvaliteta izdelave
Gre za naslednika lanskega modela ONE M7 kateri je pobral precej nagrad, sploh na področju dizajna. Ko odpremo škatlo zadovoljno ugotovimo, da nas HTC ni razočaral in je ohišje letošnjega modela prav tako izdelano iz aluminija. Je pa glede na velikost zaslona, v primerjavi s konkurenco, med večjimi. Zadnja stran aparata je prefinjeno zaobljena zaradi česar res lepo sede v dlan sploh, če le-ta ni najmanjša. Je pa tudi res, da je ravno zaradi aluminijastega ohišja aparat precej spolzek in vam ob manjši nepazljivosti lahko hitro zdrsne iz rok. Na zadnji strani aparata najdemo velik napis “htc” nad njim pa dvojno LED bliskavico in dvojno kamero.
Na levi strani najdemo le mesto za vstavitev Nano SIM-kartice, da mesto odpremo potrebujemo priložen “ključ” katerega pritisnemo v temu namenjeno luknjico, na enak način se odpre tudi mesto za vstavitev MicroSD kartice. Le-to se nahaja na desni strani aparata, pod njim pa najdemo še gum za uravnavanje glasnosti.
Na zgornji strani najdemo plastičen predel pod katerim se nahaja IR vmesnik s pomočjo katerega lahko npr. upravljamo TV sprejemnik, domači kino ipd. Ob njem se na desnem zgornjem robu nahaja gumb za zaklep/odklep zaslona oz. vklop/izklop aparata. Na desni strani spodnje strani aparata se nahaja 3.5mm vmesnik za priklop slušalk, levo ob njem pa leži Micro-USB priklop kateri je namenjen povezavi z računalnikom in pa seveda polnjenju baterije.
Preostal nam je še opis sprednjega dela aparata kjer na zgornjem delu najdemo enega iz med dveh zvočnikov, desno se nahaja senzor bližine, ob njem pa še sprednja kamera. Pod zgoraj naštetim je velik 5 palčni Super LCD3 zaslon, pod njim pa nekoliko nerazumljiv, približno 1cm širok črn rob z srebrnim napisom proizvajalca. Spodaj je še drugi zvočnik, ta je nekoliko širši kot na zgornjem delu.
Delovanje, zvočniki in baterija
Mobilnik sodi v najvišji cenovni razred, kar pomeni, da je v njem zbrana najnovejša strojna oprema. 5 palčni Super LCD3 zaslon polne HD ločljivosti (1920x1080p) je eden boljših kar sem jih videl na mobilnih aparatih saj so barve precej lepe, torej niso popačene, prenasičene. Precej dobra je tudi vidljivost oz. berljivost na soncu. Za ljubitelje natančnih številk omenimo še, da mobilnik poganja 4-jedrni Snapdragon 801 procesor s taktom 2,3Ghz. V Sloveniji se prodaja model s 16GB prostora, obstaja pa tudi model s 32GB prostora, oba imata 2GB predpomnilnika RAM in razširitveno mesto za MicroSD kartice do kapacitete 128GB.
Aparat poganja Googlov najnovejši mobilni operacijski sistem Android 4.4. KitKat, za vizualno preobleko pa skrbi prenovljeni HTC-jev uporabniški vmesnik Sense 6. O samem izgledu uporabniškega vmesnika ne bomo dolgovezili saj ima vsak svoj okus, moje mnenje je, da “preobleka” ni “kičasta” in je dejansko lepa na oko. Kar je najpomembnejše pa je dejstvo, da Sense v kombinaciji z Androidom deluje tekoče in res hitro. V Googlovi trgovini najdemo veliko uporabnih aplikacij, tudi brezplačnih, katere nam lahko uporabniško izkušnjo in samo uporabnost naprave še dodatno izboljšajo, zato je le od vas odvisno za kaj in kako želite aparat uporabljati.
Zvočniki so eni boljših če ne najboljši na mobilnih telefonih doslej. So precej glasni, zvok je čist in posledično je tudi kvaliteta precej dobra. Jasno, ne more se primerjati z kvaliteto na kakšni Hi-Fi napravi a vseeno, BoomSound tehnologija ima svoj učinek in svoje delo opravi z odliko. Ob tem moramo povedati še to, da priložene slušalke niso ravno med kvalitetnejšimi. Kar se glasnosti tiče ni pripomb, kar se pa kvalitete zvoka tiče pa bi lahko bile precej boljše oz. drugače rečeno, glede na celoten paket bi lahko slušalkam dali večji poudarek oz. bi lahko priložili kvalitetnejše. Pri napravi v najvišjem cenovnem razredu pri takšnih stvareh res nebi bilo potrebno varčevati.
Vgrajena je precej velika 2600mAh neodstranljiva baterija, ki svoje delo opravlja presenetljivo dobro. Med testom sem imel zaslon nastavljen na avtomatsko uravnavanje svetlosti in ob neprestani sinhronizaciji dveh “mailov” in prižganem WiFi vmesniku z nekaj klici, precej sms-i in surfanja po internetu, brez težav “preživel” cel dan. Omeniti velja, da je čas vklopljenega zaslona presegel 5 ur, kar je za t.i. pametne telefone z vedno večjimi zasloni zelo dober dosežek. Ob manjši uporabi aparata baterija brez težav “zdrži” tudi 2 dni ali več.
Fotoaparat
Fotoaparat je zares ločljivosti le 4MP oz. ultrapixlov a je vseeno sposoben narediti lepe fotografije. V dnevni oz. dobri svetlobi so le-te lahko zares dobre, ob slabši svetlobi pa se da, predvsem z nekaj igranja z nastavitvami, narediti spodobno fotografijo. Je pa tudi res, da v nobenem primeru ni priporočljivo uporabljati povečave saj v tem primeru slika izgubi na kvaliteti. Omeniti velja zadnjo dvojno kamero katere ne razumem najbolje, saj zgornja manjša kamera služi bolj kot ne le kot senzor oddaljenosti ipd. od slikanega objekta. Morda bi bilo bolj smiselno vstaviti eno kvalitetnejšo kamero.
Sprednja kamera je širokokotna 5MP in je zagotovo ena boljših sprednjih kamer na mobilnih aparatih. Če veliko uporabljate video klic ali pa če veliko slikate sami sebe vam bo gotovo prav prišla.
Povezljivost
Aparat “pozna” vse najhitrejše in najboljše možnosti povezovanja. Kar se samega mobilnega omrežja tiče, deluje na 2G, 3G in najnovejšem 4G LTE omrežju katero v Sloveniji zaenkrat še ni popolnoma zaživelo, saj je še v fazi izgradnje. No roko na srce, zaenkrat večje potrebe po hitrostih mobilnega prenosa, kakršne nam omrežje 4G prinaša, v vsakdanjem življenju še niti nimamo.
Omenili smo že vmesnik IR s pomočjo katerega lahko upravljamo npr. TV-sprejemnik, hišni kino ipd. Zadeva dejansko deluje, težave se bodo pojavile le v primeru, da imate starejši model neznane znamke saj vseh frekvenc telefon vseeno ne zazna.
Kar se tiče Wi-Fi povezave bi naj lanski model imel kar nekaj težav, no letos je HTC očitno zadeve rešil in zato deluje tako kot mora. Signal je dober, prekinjanja po nepotrebnem oz. po krivdi aparata samega, ni bilo opaziti. Blootooth prav tako deluje brez težav, prav tako GPS sprejemnik, vsaj kolikor sem ga uspel testirati. Za slednjega lahko uporabljate Googlove zemljevide ali pa si kupite katerega od navigacijskih programov, na voljo jih je več kot dovolj. V prihodnje bomo o le-teh še pisali.
Hvalimo
- kvaliteta izdelave in oblika (aluminijasto ohišje, katero ne “škripa”);
- zmogljivost baterije;
- zaslon (lepe barve, dobro viden tudi na soncu);
- tekoče delovanje;
- zvočniki;
- hitro delovanje kamere (sploh v dobri svetlobi)
- v paketu priložen tanek silikonski etui
Grajamo
- vse tipke bi lahko bile aluminijaste;
- resolucija kamere (ob povečavi se vidijo pixli);
- slabe slušalke;
- drseče ohišje;
- velikost aparata
Zaključek
Nalašč v članku nisem veliko omenjal raznih številk oz. specifikacij strojne opreme razen tistih najbolj izpostavljenih saj številke niso vse. Delovati mora celota. Ker smo testirali zagotovo enega izmed kandidatov za mobilni telefon leta, smo pričakovali veliko in veliko tudi dobili, saj se je mobilnik zares izkazal. HTC je letošnji model izdelal na podlagi zmagovitega lanskega, katerega je izpopolnil, izboljšal in mu nekaj malenkosti dodal.
Nakup priporočam tistim, kateri želite vrhunski mobilnik s tekočim delovanjem, dobrimi zvočniki in avtonomijo baterije, a od fotoaparata ne pričakujete presežka. V primeru, da ste ljubitelj fotografije in z mobilnim telefonom fotografirate podrobnosti katere radi povečujete pa se raje odločite za drug model aparata saj kamera vaših zahtev skoraj zagotovo ne bo izpolnila.
Posebna zahvala gre podjetju Telekom Slovenije, katero nam je aparat z vsem kar spada zraven, velikodušno posodilo na test in nam omogočilo spoznati vse prednosti in pomanjkljivosti HTC-jevega paradnega konja leta 2014.