Rožice iz jesenskega listja
Veliko ljudi ne mara jeseni, ker se takrat dnevi krajšajo, ker se temperature znižajo, kar pomeni debelejša oblačila, ker se meglena jutra zavlečejo tudi do opoldneva … Tudi cvetja po oknih skorajda ni več, vrtovi so prazni, delo na poljih se zaključuje … A če česa, potem jeseni ne moremo očitati, da je brez barve. Drevesa se odenejo v čudovite odtenke. Rumena, oranžna, rdeča, rjava. Ognjene barve vse okrog nas. Pogled na jesensko naravo je prekrasen. In košček jeseni lahko prinesemo tudi v naše domove.
Ker jesenskega cvetja ni veliko, lahko naredimo čudovit šopek kar iz listja v čudovitih ognjenih odtenkih. Romantične duše lahko naredite klasiko – vrtnice. Podrobnejši postopek izdelave vrtnic iz listja najdete tukaj. Izdelate pa lahko tudi drugačne rožice.
Kaj potrebujemo?
Za izdelavo jesenskih rožic potrebujemo listje. Uporabimo lahko poljubne liste v jesenskih barvah. Sama sem izbrala listje drevesa kaki. Bolj tanki, majhni in narezljani bodo listi, bolj se bodo zvijali in krivili med sušenjem. Poleg listov različnih velikosti bomo potrebovali še debelejšo cvetličarsko žico. Namesto debelejše žice lahko uporabimo tanjšo žico ali nitko in leseno ali drugo primerno palčko. Po želji lahko rožicam dodamo še cvetličarski trak, krep papir, vrečevino ali druge primerne dodatke.
Lotimo se dela
Manjši list zvijemo in na spodnji strani povijemo z žičko. Okrog prvega lista ovijemo še en list in znova povijemo z žičko.
Dodajamo še več listov, ki naj bodo postopoma vse večji in omotavamo z žičko. Z dodajanjem listov nadaljujemo, dokler nismo zadovoljni z velikostjo in izgledom cveta.
Na koncu cvet trdneje povežemo z debelejšo cvetličarsko žico, ki bo služila tudi kot steblo. Namesto debelejše žice lahko za steblo uporabimo palčko. Lahko kar leseno paličico za ražnjiče. Okrog enega konca paličice ovijemo manjši list, pritrdimo s tanjšo žičko in nadaljujemo z dodajanjem listov.
Več manjših cvetov lahko povežemo v šopek. K šopku lahko dodamo še kakšen večji list ali pa ga omotamo z vrečevino ali kakšnim drugim primernim materialom.
Malo drugačne cvetove pa lahko naredimo tako, da postavimo dva manjša lista, obrnjena drug proti drugemu in ju povežemo s cvetličarsko žičko.
Ob njiju dodamo malo večji list in ponovno povežemo z žico. Na nasprotno stran dodamo še četrti list in povežemo. Postopoma dodajamo še več listov okrog in okrog sredine. Zadnje liste lahko rahlo upognemo oziroma zavihamo navzdol. Na ta način naredimo večji cvet, ki gre tudi v širino.
Tudi pri tem načinu ustvarjanja jesenskih cvetov lahko namesto stebla uporabimo leseno ali drugo primerno paličico. Okrog stebla lahko omotamo cvetličarski trak, trak krep papirja, vrečevino ali pa ga skrijemo v vazo. Če bomo steblo ovijali, lahko vmes dodamo še kakšen zeleni list, da bo jesenska rožica še bolj pristna.
Ko cvetove dokončamo, jih lahko poškropimo z lakom za lase. Na ta način bodo nekoliko bolj ohranili obliko in ne bodo tako zelo krhki. Je pa čar takšnih rožic ravno v tem, da bodo čez dan ali dva same določile svoj končni izgled.
Iz jesenskega listja pa lahko ustvarite tudi lisičke ali sovice.