Fanfiction- zgodbe malo drugače
“There’s a time and place for everything, and I believe it’s called ‘fan fiction’.”
― Joss Whedon
Zunaj sneži, jaz pa v svoji sobi sedim pred prenosnikom in brkljarim skozi zgodbe ina internetu. Pa ne skozi kakršnekoli zgodbe, ker so te zgodbe posebne. Zgodbe, ki jih pišejo bralci za bralce. Zgodbe, ki so vesele, žalostne, dramatične, najdejo se tudi take, ki so tako ‘strašne’, da si ponoči ne upam zaspati. (Z razlogom, ker nisem kdove kakšna ljubiteljica horor žanra!) Zgodbe, ki bi si zaslužile nagrado ker so tako bilijantno napisane, in je bilo vanje vloženega veliko let dela in truda. So pa tudi take, pri katerih ima ubogo paro, ki je imela to smolo, da je prostodušno kliknila na link, ki vodi do nje, da bi zabrisal ali zabrisala ekran računalnika skozi okno. Ja, tako slabe so.
Zanikanje je cilj, fanfiction je sredstvo
Ste že uganili, o čem govorim? Še enkrat vam namignem: zgodbe, ki jih pišejo bralci za bralce. Tako imenovana fanfiction (poslovenjeno – fanfikcija,) ali, če bi grobo prevedli v slovenščino, fikcija oboževalcev. Ta pojem v širšem pomenu zaobjame vsa dela, naj bodo to literarna, likovna, glasbena, ki temeljijo na že neki obstoječi predlogi. V realnem življenju to recimo pomeni, da ste si z vašo najdražjo drugo polovico pogledali film Titanik. In ker se zgodba seveda nesrečno konča, vaš dragi ali draga pa toči krokodilje solzice – mogoče jih tudi vi, če ste v tem trenutku dovolj sentimentalni, – se poslužite izjemno priročnega orodja, ki se mu reče zanikanje, in si izmislite svoj konec: oba zaljubljenca sta preživela, bila rešena in skupaj živela srečno do konca svojih dni, seveda potem ko sta prodala ogrlico. Tako. Konec. In to je to. Toda če ste še malo bolj pikolovski, še malce bolj romantični in vam zaročenec ljubke Rose ni bil prav nič všeč, ga lahko še dodatno ‘pomrcvarite’ v seriji nesrečnih dogodkov ki se mu pripetijo po vaši volji. In zapišete popolnoma novo zgodbo, ki je potem objavljena na internetu, ker jo je (ne)slučajno ‘našla’ vaša najboljša prijateljica in si ni mogla kaj, da ne bi s svetom ‘delila’ vaših izjemnih pisateljskih talentov.
Čudežna dežela brez Alice, vendar z vsem drugim
Čestitke! Vstopili ste – četudi morda malce neprostovoljno – v popolnoma nov svet, v čudežno deželo, kjer Alica ne obstaja – svet fanfiction, kjer veljajo popolnoma nov druga pravila. Ali bolje, edino pravilo, ki tam sploh velja je, da ni pravil. No, večinoma jih ni. (Ahem!) In od tod naprej je pot samo še navzdol – ali pa navzgor. Ne glede na to, na kateri film ali knjigo pomislite, če obstajajo zanje zagrizeni oboževalci, lahko brez skrbi stavite, da se na internetu nahaja fanfiction z isto tematiko! Vam je žal uboge (in ne tako zelo) male Godzile, ker je morala umreti na tako krut način? Obstajajo zgodbe (fanfiction, da se razumemo), v katerih preživi in s svojimi ljubkimi otročički pohamsa dvonožce ki pripadajo človeški rasi kot za šalo. Se vam zdi, da bi lahko bili ogromni orli kot transportno sredstvo v Gospodarju prstanov uporabljeni že čisto na začetku? To bi sicer zelo skrajšalo celotno zgodbo, ampak… Vsekakor. Če pišete fanfiction, je to popolnoma sprejemljiv način, da pokažete fige Sauronu in prihranite čednemu malemu hobitu kopico trpljenja in težav, čeprav bi ga morebiti morali opremiti z vrečko za primer višinske slabosti. Mislite, da imata Kirk in Spock med sabo več kot samo prijateljstvo? Jaaa. (Zelo priljubljena in prepisana tema fanfiction piscev. In ne samo za ta par!) Ali pa, če bi radi, da je omiljeni kapitan (in večni ženskar) USS Enterprise James T. Kirk nekaj časa v ženski koži, se skozi fanfiction da urediti, da (mali) Jimmy postane (mala) Jill. In če se naveličate branja, so tukaj tudi stripi in slike da si odpočijete oči ter glasba, ki vam da novih idej za pisanje fanfiction. Internet je dovolj velik, da se najde za vsakogar nekaj.
Bralci bralcem … fanfiction, vendar z omejitvami (s strani avtorjev)
Izraz fanfiction je daleč najbolj pogost ko govorimo o zgodbah, ki jih pišejo bralci za bralce. Ker fanfiction temelji na že obstoječih likih, ki so v veliki meri že licencirani, se lahko take zgodbe po internetu ‘podajajo’, če bi lahko tako rekli, samo brezplačno. Ko pišeš fanfiction, recimo o Harryju Potterju, je ne moreš prodati, ker nimaš avtorskih pravic za like, lahko pa zgodbo objaviš na internetu, če seveda na njenem začetku obvezno pripišeš tako imenovan disclaimer (slovensko: zavrnitev), v katerih se jasno izraziš, da uporabljeni liki niso tvoji, komu pripadajo in da si si jih izposodil za nekaj časa (beri: nekaj let), ker bi se rad poigral z njimi. In to je tisti pomemben odstavek, ki drži četico zlobnih odvetnikov z aktovkami, polnih papirjev o avtorskih pravicah in zahtevkov za odškodnino proč od tvojega repa in kar je še bolj pomembno, denarnice. Seveda obstajajo tudi avtorji, ki si pridržujejo pravico, da se samo oni lahko igrajo z liki, ki so jih ustvarili. Recimo Anne Rice. Dama je znana predvsem po knjigah z vampirsko tematiko (celotna serija knjig pod skupnim naslovom Vampirske kronike), in če je kdo gledal film Intervju z vampirjem, naj ga/jo spomnimo, da je bila literarna predloga zanj prav njena knjiga. Nekateri drugi avtorji, ki so storili – na veliko žalost svojih oboževalcev – enako, so Nora Roberts (znana tudi pod psevdonimom J.D. Robb), Robin Hobb (pri nas poznana po trilogiji Farseer, slovensko Dinastija Videc), Terry Goodkind, J.R Ward in še kateri bi se našel. Če si dovolj vztrajen, jim sicer lahko pišeš in jih vprašaš za ekskluzivno dovoljenje, da se tudi ti lahko igraš z njihovimi liki, toda to je redko. (Because it’s money, honey.) Večinoma se fanfiction po delih teh avtorjev po interentu pretaka podtalno, skozi zaprte kroge, ker bognedaj, da te dobijo. V tem primeru si finančno obran do kosti in še čez. Lažje je z likovnomi deli, ki temeljijo na filmskih ali knjižnih predlogah – na spletni strani DeviantArt tako svoja dela objavlja na kupe nadobudnih mladih in manj mladih umetnikov, ki za svojo umetnost uporabljajo najrazličnejše materiale ter svoje izdelke tudi prodajajo, seveda pod pogojem, da subjekti njihovih umetniških izražanj niso že licencirani. Če so, potem jih lahko občudujete samo prek interneta na lepe oči, in pridete do njihovih del le, če se z njimi osebno srečate.
Temna stran resničnih (domišljijskih) zgodb
Fanfiction pa se ne nanaša le na izmišljene osebe in kraje. Nanaša se lahko tudi na… (gulp), resnične ljudi. Če ste vnet oboževalec zgodovine ste gotovo kdaj prebrali kakšno psevdozgodovinsko romanco triler ali biografijo, ki je vseboval tudi osebe, ki so resnično živele. Na knjižnih policah tako mrgoli knjig o Elizabeti in Katarini Veliki, Anni Boleyn, Napoleonu Bonaparteju in njegovi ljubljeni Josephine, Kleopatri, Aleksandru Velikemu in še bi lahko naštevali. Do tu vse lepo in prav, ker so taka dela večinoma podprta z obširnimi raziskavami s strani pisateljev, ki so dotična dela napisali. (In ker so glavni akterji zgodb mrtvi, se ti ne morejo pritoževati). Vendar pa obstaja tudi veja fanfiction pisanja, ki se ukvarja s slavnimi, še živečimi ljudmi. Kot primer – med najstniki je trenutno zelo popularna glasbena skupien One Direction ali na kratko, 1D. Pa se najdejo fanfiction pisci, ki člane te glasbene zasedbe sparčkajo z resnično ali domišljijsko punco ali fantom, večinoma pa jih poparčkajo kar med sabo. Kar sicer ni slaba ideja, vendar je, ker govorimo o še živečih ljudeh s čustvi, lastnimi idejami in mišljenji, precej nenavadna. Toda to je cena slave in lepega videza. Zato je internet (in fanfiction) precej nevarna zadeva za dušni in obči mir slavnih – na njem se razen njihove biografije lahko najde tudi kaj takega, kar poskrbi za to, da se jim po grlu zaleti kakšen požirek pregrešno dragega šampanjca, vendar to ne moti nadobudnih ‘real-life’ fanfiction romantikov, da ne bi pisali o njihovih (takšnih in drugačnih fanfiction) zvezah.
Habitat a la fanfiction
Zdaj ko veste, od kot fanfiction prihaja, vam bom izdala tudi, kje se skriva. V glavnem, če ste leni ali nimate pojma kje iskati, v brskalnik strička Googla (ali tetke Yahoo) vtipkate ‘fanfiction’, in boste v 0,33 sekunde dobili 32 milijonov zadetkov. Toda tudi tukaj je treba ločiti zrnje od plev. Glavno pravilo takih brskalnikov je, da so rezultati, ki so največ obiskani, na vrhu lestvice, tako da skorajda ne morete zgrešiti, če kliknete prve zadetke, v tem primeru Fanfiction.net, Archive of Our Own ali katero drugo fanfiction stran ki čemi pri vrhu zadetkov. Tukaj so našteta nekatera najbolj priljubljena izhodišča za fanfiction literaturo na internetu.
Fanfiction.net (ffn) – velik, večji, največji
Ta stran je pradedek vseh, ki so prišle pozneje – seveda, ker je bila ustvarjena že davnega leta 1998. Kot takšna ima največjo zbirko pisnih del na področju fanfiction literature,in še vedno raste. Večina najbolj znanih avtorjev v tem žanru je najprej začelo objavljati na tej strani. Dela so pisana v 30 jezikih, vendar je največ angleščine, sledijo pa španščina, francoščina, nemščina – na moje veliko presenečenje je zraven tudi hrvaščina, vendar pa slovenske literature (še) ni. Stran podpira tako zgodbe kot forume, kjer lahko debatirate o svojih omiljenih likih, zgodbah in še čem.
Archive of our own (ao3) – oportunistična konkurenca
Archive of Our Own – skrajšano AO3 – uspešno tekmuje s Fanfiction.net, predvsem po njeni zaslugi, ker je prepovedala dela z ekspicitno seksualno ali nasilno vsebino, prišlo je tudi do afere ‘izginjajočih del’ na Fanfiction.net po zaslugi skupine Critics Anonymous (Anonimni kritiki), ki je izvedla množičen napad na dela, ki so bila po menju članov tako ali drugače neprimerna za objavo v publiki – beri: na strani Fanfiction.net. Kar je povzročilo pravi pravcati vihar med avtorji del, ker niso bili obveščeni, da bodo njihova dela odstranjena s strani, in mnogi med njimi so izgubili zgodbe, na katerih so delali več let in so v kritikah (reviews) štela krepko prek 1000 glasov. Čeprav ima AO3 za uporabnike precej bolj neroden vmesnik za pretvarjanje dokumentov v spletne strani kot Fanfiction.net in je v AO3 moč priti samo s povabilom že obstoječega člana AO3, je leto 2012 bilo priča masivnemu eksodusu avtorjev s strani Fanfiction.net na AO3. Nekateri avtorji so v celoti zbrisali svoj račun na Fanfiction.net in preselili svoja dela na AO3, drugi so obdržali tako Fanfiction.net kot AO3 račun, le da na AO3 objavljajo dela v celoti in ne brez delov s seksualno ali nasilno vsebino, kot jih cenzurira Fanfiction.net. Sama cenzura na Fanfiction.net je loterija – so dela, ki so odstranjena četudi niso preveč nasilna, in ostanejo zelo nasilna ali seksualna dela –veliko je odvisno od načina kako določeno delo bralci sprejmejo. AO3 sicer še nima tako velikega nabora kot Fanfiction.net, je pa celotno gledano zbirka, ki tam obstaja kakovostnejša, ker so člani AO3 večinoma že uveljavljeni pisatelji na tem področju.
Adultfanfiction.net (aff) – igre brez meja
Adultfanfiction.net ali AFF je ‘odrasli’ dvojnik Fanfiction.net, in podobno kot AO3, zbira zgodbe z vseh vetrov. Stran je nastala kot ‘pribežališče’ za vse tiste grešnike, ki so si na Fanfiction.net drznili objavljati zgodbe z odraslo vsebino. Posebnost – domena ni dom samo fanfiction zgodbam, temveč hrani tudi originalne zgodbe. Marsikatera od njih se je prelevila v papirnato različico, ki krasi prodajne police knjigarn, je pa res, da se morajo na spletni stranibralci včasih mučiti pri branju, ker se zgodi, da se med stavke vrinejo kosi računalniške kode za obliko črk in podobno. Dobra – morebiti za nekatere slaba stran – je tudi, da se je treba na stran prijaviti z uporabniškim imenom in potrditi, da je star/a čez 18 let.
Mediaminer.org (mm) – zahajajoča zvezda
MediaMiner.org je po starosti skoraj dvojček Fanfiction.net, ravno tako tudi po obliki, njegova posebnost pa je, da je anime-centričen. Anime je japonska oblika stripa, lahko pa pomeni tudi risanko, ki so jo ustvarili Japonci. Žal pa se stran tematsko in tehnično ne obnavlja tako pogosto kot FFN, kar je tudi botrovalo upadu uporabe te strani. Kljub vsemu pa vsebuje tudi nekaj dobrih zgodb, je pa res, da je treba nekaj potrpljenja in obvladovanja angleščine, da se najdejo.
Dodatno so na internetu tudi Wattpad, FicWad, KindleWords, FictionPad in mnoge druge, posebno tiste, ki so specializirane za določeno serijo – Star Trek, Star Wars, ali posvečene določenemu paru, na primer kapetanki Janeway in Chakotayu, kot alternativa ‘velikim’ stranem se pa pojavljajo tudi tako imenovani fiction indeksi (fiction index) ki so preproste spletne strani s povezavo do zgodbe, ki jo iščemo.
Zaključek
Kakorkoli to imenujemo, fanfiction ali fanfikcija, je dejstvo, da so pisni ali drugačni izdelki ki spadajo pod ta žanr večinoma rezultat ljudi, ki so bili zelo nezadovoljni s koncem originalne zgodbe ali z zgodbo samo. Zato jo narišejo ali naslikajo na novo ter jo delijo z enako mislečimi ljudmi na različnih spletnih straneh – naj bo to DeviantArt za likovna dela ali Fanfiction.net, AO3, MediaMiner, Wattpad ali kako drugače. V take zgodbe je vloženega veliko truda, raziskav in časa, čeprav se včasih zgodijo tudi neprijetnosti v obliki ‘izginule’ zgodbe, prepovedanih prizorov in še marsikaj bi se lahko našlo. To je slog življenja za računalnikom, stran of facebooka in twitterja, vendar pobere tudi absurdno veliko časa, pa naj se ‘zastrupljena’ oseba resno ukvarja s pisanjem ali manj resno z branjem. Vendar ni dvoma – ne glede na kateri strani ste – da je zabava zagotovljena!
Malo za hec…kako bi se moral končati film Captain America: The Winter Soldier :