Projekt Zapestnice prijateljstva
Kako obravnavam ljudi, ki niso meni enaki? Diskriminacija in nestrpnost sta vse preveč razširjena. Ljudje premalo spoštujemo prepričanja in življenjske prakse drugih. Z vse pogostejšimi migracijami in dostopnostjo informacij preko svetovnega spleta imamo več stika z osebami, ki nam niso enake. Jih znamo in želimo sprejeti?
Stopimo korak nazaj in poglejmo, kakšni smo v odnosu do drugih ljudi. Kažemo s prstom na druge? Zasmehujemo tiste, ki nam niso enaki? Se jim morda raje izognemo? Jim znamo in predvsem želimo stopiti naproti? Najbrž smo uvidevni do drugačnih, ko stojijo pred nami. Kaj pa, ko niso več v našem dosegu? Obravnavamo druge kot drugorazredne osebe? Smo dober zgled svojim otrokom ali jih že od zgodnjih let učimo sejati nestrpnost?
Naš svet je narobe svet
Verjamem, da sem naivna, če si želim, da bi živeli v svetu brez nestrpnosti in diskriminacije, a vseeno si želim lepšega sveta. Želim živeti v svetu, kjer nihče ne bo zasmehovan zaradi svoje starosti, saj se ni nihče sam odločil kdaj se bo rodil. Čemu torej skrivati svojo starost, zakaj skrivati gubice in sive lase? Rada bi živela v svetu, kjer ne bo nihče prikrajšan zaradi spola. Tudi tega si nismo sami izbrali ob rojstvu. Je mar temnopolta oseba drugačna v primerjavi z belopolto? Koliko ljudi zaničuje temnopolte, hkrati pa se izpostavljajo soncu, da bi njihova polt postala bolj zagorela. Zdi se mi, da je naš svet narobe svet. A želim si, da bi ljudje pričeli sprejemati druge takšne, kakršni so.
Različni smo si
Pred novim šolskim letom sem nekje zasledila tole misel: »Šola bi morala biti prostor za vse otroke, ki ne temelji na ideji, da so vsi enaki, ampak da so vsi različni.« Tako močno me je nagovorila, da sem sklenila, da je nekaj potrebno ukreniti. In tako se je rodila ideja za projekt Zapestnice prijateljstva.
Poletni tabori, kolonije in letovanja so bili običajno priložnosti, ko smo sklepali nova prijateljstva in to izkazovali z zapestnicami, spletenimi iz volne. Zakaj ne bi izkazovali prijateljstva skozi celo leto? Ne le do oseb, ki so nam blizu, ampak do vseh ljudi. Nič nas ne stane, če smo prijazni, če sprejemamo druge ljudi.
Spletimo 19.000 zapestnic
Cilj projekta Zapestnice prijateljstva, ki poteka v okviru OŠ Beltinci je, da zberemo 19.000 zapestnic, kot simbol in obljubo strpnosti in prijateljstva. Približno toliko otrok se namreč rodi v Sloveniji vsako leto. Naj se rodijo v strpen in prijateljski svet. Zbrane zapestnice bomo ob koncu projekta razstavili in jih nato predali zavodu Rajhenburške zanke, ki jim bodo vdahnili tudi uporabno vrednost. Prostovoljci tega zavoda namreč izdelujejo odejice za starejše osebe na invalidskih vozičkih, zapestnice pa bodo prišili nanje, da bodo starejši s tipanjem zapestnic urili finomotoriko, kar pripomore k zmanjševanju stresa, stimulaciji in izboljšanju zaznave in sprostitvi pri osebah z demenco.
Kako sodelovati?
Spletite zapestnico. Lahko je to povsem preprosta kita iz treh nitk. Uporabite volno ali prejico. Nato pa nam jo, skupaj z imenom ali nazivom organizacije, šole, društva … krajem in starostjo ustvarjalcev pošljite na naslov: OŠ Beltinci, Panonska ulica 35 b, 9231 Beltinci (s pripisom Zapestnice prijateljstva). V kolikor boste zbrali večje število zapestnic, se lahko dogovorimo tudi za osebni prevzem. Zapestnice bomo zbirali do 1. aprila 2023. Za dodatna pojasnila nam pišite na elektronski naslov: zapestniceprijateljstva@gmail.com.
Potek projekta lahko spremljate tudi na facebook strani Zapestnice prijateljstva.