Delaj to, kar ljubiš
Izberi to, kar delaš s strastjo in tvoje življenje bo polno zadovoljstva.
Večji del našega življenja se vrti okoli službe, dela. Največ ur porabimo za delo. Najdlje smo stran od svojih najdražjih ljudi in hobijev zaradi dela. Prav bi torej bilo, da to delamo z veseljem in da se imamo na delovnem mestu tako dobro, da nam na stara leta ne bo žal, da smo toliko časa namenili službam, ki nas niso osrečevale. Veliko nezadovoljstva in konfliktov na delovnem mestu pravzaprav izhaja iz tega, da v resnici nismo to, kar bi radi bili.
Zato se za hip vrnimo na začetek in razmislimo, v čem smo dobri? Ne poznam človeka, ki bi lahko trdil, da je v vsem slab, povprečen. Ne verjamem. Preprosto ne. Že v otroštvu se pokažejo nagnjenja za določene spretnosti in z malo sreče in podpore staršev se ta spretnost razvija v vse večji talent, poklic in uspeh. Če pa te sreče kot otroci nismo imeli, je naša dolžnost, da to kasneje spet oživimo, negujemo in verjamemo v uspeh.
Kako začeti in kaj za to potrebujemo?
Začnemo tako, da ugotovimo, ali je to, kar profesionalno počnemo, tisto, kar nas osrečuje? Ali med službo in ko smo iskreni do sebe, sanjarimo o čem drugem? Ali se morda naš poklic prekriva s tem, kar radi delamo ali ne? Ali je služba – služba, ali po-klic? Se čutimo poklicane za delo, ki ga opravljamo? Če ne čutimo tako, potem lahko uberemo različne poti do uresničitve. Dar, ki ga imamo, namreč ni naključen. To je nekaj, zaradi česar smo posebni!
Pomagaj si sam
Lahko poiščemo kakšne seminarje, se udeležimo delavnic, se strokovno izobražujemo … Lahko pa smo dobri samouki. Pomembno je, da je želja močna in da smo dejavni. Brez konkretnega dela se nobene sanje ne uresničijo!
Priznajmo si, da dan, ko nas bo nekdo rešil iz mučne službe, redko pride. To se dogaja v mehiških telenovelah. Malo pa je ljudi, ki si upajo tvegati, pustiti službo in se posvetiti stvarem, ki jih radi delajo. Povsem razumljivo. Strah je močno čustvo in ovira napredek. A premagati ga je treba! Z majhnimi koraki in z vero v uspeh. Jasno je, da potrebujemo denar za preživetje. V slabih službah zato vztrajamo. Zelo dobro pa je, če se nam nekje vmes posveti, da bi lahko doma, zase, za dušo počeli nekaj, kar imamo radi. Ko enkrat začnemo, ni več poti nazaj. Krog prijateljev je prvi, ki nas začne podpirati, ki se navduši nad našo idejo. (Domači pogosto dvomijo.) In tako se začne nova pot, polna preizkušenj, vzponov in padcev. Vsekakor pa je to pot, ki se je bomo zapomnili.
Vidim priložnost in jo zagrabim
Večkrat sem že poslušala zelo uspešne ljudi, ki so pripovedovali o svojih zgodbah do uspeha. Vsi so rekli, da so imeli pred seboj jesen cilj. Jasen cilj je zelo pomemben, saj ga lahko vizualiziramo in si utiramo pot do njega. Menjavanje ciljev pomeni neodločnost in razpršitev kreativne energije, ki v resnici ne ve, kam naj se usmeri. Druga pomembna stvar pri uspehu je, da smo pozorni na priložnosti. Treba jih je iskati ali pa spoznati prave, ki pridejo do nas. Težava je, da si pogosto mislimo, da priložnosti pogosto pridejo ob nepravem času. Morda pa le ni tako. Najbrž nismo pripravljeni na spremembo, ker nas je v resnici strah.
Arabski pregovor pravi, da je treba vreči srce in potem teči za njim. (V ljubezni in tudi drugje pride tak pregovor prav, kajne?) Treba je preprosto sprejeti priložnost, se pogumno vreči vanjo in plavati. Verjemite, da bo taka izkušnja prinesla več dobrega, kot si mislimo. Bogatejši bomo že za mnoge občutke in spoznanja ter nenazadnje nova poznanstva. Tudi, če nam slabo kaže, je treba vztrajati in biti ves čas pozoren na to, kako se vse skupaj odvija. Se prilagajati in razumsko iskati rešitve. Čustva uporabimo pri ustvarjanju. Delajmo, kot smo rekli, z ljubeznijo.
Sreča je na strani pogumnih
Predpostavimo, da smo zdaj že ugotovili, kaj radi delamo in smo se odločili poskusiti. Kadar koli se človek loti nečesa neznanega je pogum tisto, kar najbolj potrebujemo. Srčen pogum! To sproži akcijo. A, četudi imamo v sebi idejo, na kateri želimo delati in z njo uspeti, je treba čustva na trenutke umiriti in trezno razmisliti, kako bi se lotili novih podvigov. Potrebno je poiskati vire informacij, kontaktirati ljudi, ki so sami že imeli to izkušnjo in razmisliti o investicijah. Preudarno. Pogumno.