Bralni kotiček – Rizzoli in Isles (serija kriminalnih romanov), 2. del
O priljubljeni seriji romanov Rizzoli in Isles sem pisala že v prispevku ‘Bralni kotiček – Rizzoli in Isles (serija kriminalnih romanov), 1. del‘. V prejšnjem prispevku sem predstavila prvih 6 knjig, sedaj pa sledi še zadnjih 6. Za vse od spodaj navedenih knjig (razen dveh), so na voljo prevodi v slovenskem jeziku. Jaz sem vse prebrala v angleščini, zadnjih par let je tale Kindle moj najboljši prijatelj! Ko sem tako nadaljevala s prebiranjem serije knjig, se je zgodba vse bolj zapletala. Sicer ni nujno, da knjige berete po vrsti, vendar vam to toplo priporočam. Osebne zgodbe glavnih junakinj so tako še bolj zanimive.
#7 Gospa X (The Keepsake)
Kriminalni roman, Mladinska knjiga, 2010
Egipčanska mumija je vrsto let ležala pozabljena v muzeju, njeno ponovno odkritje pa je razburilo javnost. Vendar veselje ne traja dolgo, saj dr. Maura Isles ob pregledovanju mumije označene z ”Gospa X” odkrije, da pravzaprav ne gre za starodavno mumijo, temveč za truplo, ki ga je nekdo nedavno zelo strokovno mumificiral. Kmalu najdejo grozovite ostanke še ene ženske, tako da detektivki Jane Rizzoli, ki vodi preiskavo, kmalu postane jasno, da gre za serijskega morilca. Prav tako sumi, da so umori nekako povezani z mlado arheologinjo Josephine Pulcillo. To potrdijo še skrivnostni napadi morilca in truplo tretje ženske, ki jo pusti v njenem avtu. Morilec se torej očitno zelo dobro spozna na starodavne običaje, vprašanje pa je tudi, kaj skriva Josephine Pulcillo?
Ta knjiga ni bila ravno ena mojih najljubših v seriji, mogoče tudi zato ker mi arheološka tema in mumije niso najbolj všeč. Bilo je tudi zelo malo podrobnosti o osebnih življenj glavnih junakinj, prav tako pa se knjiga skoraj ne dotakne niti, ki je tekla skozi prejšnje romane.
#8 (Ice Cold)
Kriminalni roman, Ballantine Books, 2010
Malo sem presenečena, ampak to je edini roman v seriji, ki še ni bil preveden v slovenščino. Ne vem zakaj, ampak meni je ravno ta knjiga ena najljubših v celotni seriji. Če vam jo uspe prebrati v angleščini, jo vsekakor priporočam, drugače pa ni ključnega pomena za zgodbo v nadaljnjih knjigah.
Maura Isles se udeleži zdravstvene konference v Wyomingu, kasneje pa se pridruži prijateljem na smučarskem izletu (preteklo leto je imela skrivno afero z duhovnikom Brophy-jem). Ko jim avto obtiči na zapuščeni zasneženi gorski poti, ne morejo priklicati pomoči. Ponoči najdejo zatočišče v oddaljeni vasi, prekriti s sneženo odejo (Kingdom Come). Dvanajst identičnih hiš je temnih in zapuščenih in kmalu sklepajo, da se je v vasi zgodilo nekaj groznega. Nedotaknjena hrana stoji na mizah, avtomobili so še vedno parkirani v garažah. Prebivalci so izginili brez sledu, vendar sledi v snegu izdajo prisotnost nekoga, ki se še veno sprehaja po mrazu (in opazuje Mauro in njene prijatelje).
Nekaj dni pozneje detektivka Jane Rizzoli prejme grozno novico, da je bilo v gorah najdeno zoglenelo Maurino truplo. Šokirana in žalosta Jane se odloči ugotoviti, kaj se je zgodilo njeni prijateljici. Preiskava jo potegne v zgodovino kraljestva Kingdom Come, razkrije se tudi grozna resnica, zakopana pod snegom. Jane se približuje sovražniku in odkrije šokantno resnico o Maurini usodi.
Kakorkoli, zelo priporočam to knjigo – bila je grozljiva, napeta in neverjetna kriminalka. Če boste prebrali preostanek tega članka o priporočilih knjig, ne morem pisati, ne da bi izdala majhno podrobnost iz knjige #8. Spojler! Ne berite dalje, če nočete izvedeti! Maura Isles je v bistvu preživela, če želite izvedeti zakaj in kako se je to zgodilo, boste morali pa prebrati celo knjigo. Da je preživela, pa ne more biti ravno skrivnost, saj se pojavi tudi v vseh nadaljnjih knjigah. Konec spojlerja.
#9 Tiho dekle (The Silent Girl)
Kriminalni roman, Mladinska knjiga, 2014
V senci mestnega sprehajališča, na tleh leži ženska roka. Na strehi večstanovanjske hiše najdejo skoraj obglavljeno truplo, ki mu je ta roka pripadala! Poleg tega pa so na truplu s prameni srebrnih las, ki zagotovo niso človeški. To so edini dokazi, ki jih ima detektivka Jane Rizzoli, vendar ji ob pomoči dr. Maure Isles uspe priti do presenetljivega odkritja: umor je povezan s pobojem v kitajski restavraciji pred 19 leti. Gre za maščevanje? V poboju je umrlo pet ljudi, preživela je le ena ženska. Iris Fang, mojstrica borilnih veščin, je vdova umorjenega učenjaka/natakarja in mati pogrešane deklice. Nekaj ve in zaradi tega je postala tarča.
V knjigi se dogajajo še številne stranske zgodbe, ki jo naredilo še bolj zanimivo. Jane in njena mama se soočata z družinskimi težavami, Maura pa je tarča policijske sovražnosti (njeno pričanje je poslalo bostonskega policista v zapor zaradi umora). Grozljiva zgodba, ki se dotika starodavnih kitajskih mitov in legend, starin in družinske časti. Mene prav ta kitajska mitologija ni ravno potegnila (mogoče koga to bolj zanima) in mi je bilo najbolj všeč vse drugo stransko dogajanje. Jane in Maura nikoli ne razočarata, ne glede na to za kakšen primer gre!
#10 Zadnji, ki bodo umrli (Last to die)
Kriminalni roman, Mladinska knjiga, 2015
Teddy Clock je že drugič v svojem kratkem življenju preživel pokol. Pred dvema letoma je komaj pobegnil, ko je bila umorjena njegova celotna družina. Sedaj je preživel še množični umor svoje celotne rejniške družine. Pri štirinajstih je ponovno osirotel, je travmatiziran in se ne more na nikogar obrniti…dokler detektivka Jane Rizzoli ne prevzame primera. Odločena je zaščititi mladeniča, prav tako pa odkrije, da vse skupaj ni le naključje, pač pa del poslanstva neusmiljenega morilca.
Jane Teddyja odpelje na ekskluzivno šolsko posestvo Evensong, kjer mlade žrtve nasilnih zločinov učijo skrivnosti in spretnosti preživetja v nevarnem svetu. Posestvo vodi skrivnostna druščina Mefisto, ki smo jo spoznali že v knjigi #6. Jane se kljub zaklenjenim vratom učence nekdo opazuje – to potrdi tudi grozovit prizor, krvave lutke obešene z dreves. Zatem spozna še dva druga učenca, katerih tragična preteklost je zelo podobna Teddyjevi. Očitno je, da ima morilec v mislih več kot eno žrtev. Seveda se Jane pridruži tudi dr. Maura Isles in odločeni sta zaščititi te sirote pred nevarnostjo.
V zgodbo se vpletajo tudi drugi dogodki v njunem življenju. Jane ima še vedno družinske težave, Maura pa se še vedno sooča s sovražnostjo bostonske policije (razložena v knjigi #9). Ključna sprememba v njenem življenju je konec dolgoletnega razmerja s katoliškim duhovnikom Brophy-jem. Veliko poudarka je tudi na (skoraj materinskem) odnosu med Mauro in najstnikom, ki ji je v knjigi #8 rešil življenje. To je tudi njeno najgloblje razmerje, v novi vlogi pa se še nekoliko lovi. Vsekakor knjiga polna mojstrskih preobratov, ki je nisem mogla odložiti…čeprav sem vedela, da bo to pomenilo, da bom zaradi tega hitreje konec. Hiter tempo in nekaj humorja – ta knjiga ima vse in jo priporočam vem, ki imate radi kriminalke!
#11 Še enkrat umri (Die Again)
Kriminalni roman, Mladinska knjiga, 2017
Knjiga je sestavljena iz dveh ločenih zgodb. Prva spremlja safari v Afriki, ki se spremeni v pravo nočno moro. Turistom je obljubljeno potovanje, ki vključuje lov za hrano, kampiranje v šotorih, brez luksuza in brez stika z zunanjim svetom. Na žalost se na koncu lovci spremenijo v plen. Ta del zgodbe je bil zastrašujoč in prav zaradi istega razloga privlačen. Skupina je odrezana od civilizacije in ne ve, komu zaupati. Prav tako je ta del zelo drugačen od katere koli knjige v seriji, zaradi česar je vse skupaj še bolj zanimivo. Druga zgodba, ki je ravno tako zanimiva, pa spremlja vrsto umorov v ZDA, ki imajo podobno temo plena in plenilca. Kako so ti umori povezani s tragedijo v Afriki?
Jane dela na primeru lovca, ki ga v stanovanju najdejo samega…skupaj s telesom snežnega leoparda, ki ga je pred kratkim naročil (moral bi ga nagačiti za ugleden muzej). Maura primer poveže z navidezno nepovezanimi žrtvami, ki so bile obešene na glavo, kar je značilno za ubijanje leoparda. Jane sledi poti dokazov vse do Bocvane, kjer odkrije 6 let staro, nerešeno skrivnost smrtonosnega safarija. Ko spozna, da sta oba primera povezana, mora najti edinega preživelega iz tragičnega potovanja in ugotoviti kdo (ali kaj) je za temi grozljivimi smrtmi.
Ena zgodba je bolj vznemirljiva od druge, tako da sem pogosto hitela do konca poglavja, ker me je zanimalo kako se bo vse skupaj povezalo. In seveda se je končalo z nepričakovanim preobratom in zadovoljivim zaključkom!
#12 (I Know A Secret)
Kriminalni roman, Ballantine Books, 2017
Knjiga je šele nedavno izšla, tako da še ni bila prevedena v slovenščino. Upajmo, da bo čim prej! Zgodba se začne v stanovanju umorjene režiserke grozljivk. Čeprav ni očitnih znakov vzroka smrti, so bile njene oči odstranjene in položene v roko. Kmalu se zgodi še en umor, kjer je truplo podobno groteskno postavljeno. Sčasoma sledi vodijo do 20 let stare preiskave o obredni zlorabi otrok v vrtcu (Apple Tree Nursery) in izginutja 9-letne deklice, ki jo še vedno niso našli.
Pri tej knjigi mi je bilo najbolj všeč to, da je bila napisana z vidika različnih stališč. Skozi zgodbo teče dvojna pripoved, začne se s Holly Devine, ki se je udeležila sošolkinega pogreba. Kljub temu, da se že desetletja nista videli, jo vseeno zanima kaj se je zgodilo prijateljici. Sumi, da je vzrok smrti skupen spomin iz otroštva, vendar noče pomoči policije, prav to pa da detektivki Jane misliti, da v tem primeru nekaj ni prav.
Zanimivo je, da se v začetku zgodbe pojavi Maurina biološka mati (predhodno smo jo srečali v knjigi #4), ki doda veliko zanimanja! Tudi Jane ima kar nekaj problemov v zasebnem življenju, vendar vse to samo še dopolnjuje prepleteno branje. Vsekakor vredno branja, sploh če vam je všeč dobro organizirana, tempirana kriminalka. Medtem, ko boste zbirali namige in mislili, da ste že razvozlali primer…se bo vse skupaj spet obrnilo.
Za konec pa še to…
Tisti ki ste že gledali TV serijo, boste gotovo malo šokirani ob branju knjig. Veliko je trenutkov, kjer sem bila vsaj jaz šokirana nad spremembami, ki so jih naredili. Glede na moje izkušnje, pa so knjige vedno boljše kot TV serije oz. filmi. Govora o naslednji (#13) knjigi še nisem zasledila, vsekakor pa upam, da to še ni konec zgodbe!