Bralni kotiček – kaj berem in priporočam v branje (št. 2)
Tokrat priporočam serijo kriminalnih romanov o Cormoranu Striku, pisateljice J. K. Rowling. Pisateljica svetovno uspešne serije knjig o Harryju Potterju je tokrat kriminalko napisala pod psevdonimom Robert Galbraith. Anonimno jo je poslala več založbam in v dokaj nizki nakladi je spomladi 2013 izšla knjiga z naslovom Klic Kukavice. Nekaj mesecev pozneje se je prelevila v veliko prodajno uspešnico, ker se je izkazalo kdo jo je dejansko napisal. Do sedaj so bile v seriji izdane 3 knjige, naslednjo pa že nestrpno pričakujem.
Robert Galbraith (Psevdonim J. K. Rowling):
Klic kukavice (The Cuckoo’s Calling, Cormoran Stike #1)
Kriminalni roman, Mladinska knjiga, 2014
Cormoran Strike je vojni veteran, ki je v Afganistanu izgubil nogo, ima težavno preteklost, težavno ljubezensko življenje in finančne težave. Partnerka ga je ravno postavila na cesto, zato spi kar v svoji pisarni. Po odhodu iz vojske je odprl svojo pisarno kot zasebni detektiv, vendar mu primanjkuje plačljivih strank. Prav zato ker mu posel ravno ne cveti, je primoran sprejeti primer z visokim honorarjem. Brat slavne manekenke, ki naj bi pred tremi meseci naredila samomor (padla skozi okno v stanovanju), trdi da je v resnici šlo za umor. Primer visokega profila ponovno zažene njegov posel, poleg tega pa dobi še začasno presenetljivo iznajdljivo asistentko/tajnico Robin Ellacott, z nekoliko nespodbujajočim zaročencem in skrito željo biti detektivka. Obe glavni osebi sta zelo dobro razviti in do konca knjige smo že zelo navezani na njiju.
Branje knjige me je spomnilo na kriminalke Agathe Christie, Cormoran Stike pa spominja na Hercula Poirota. Zgodba ni tempirana in polna akcije, kar sem malo pogrešala. Nikakor ne pravim da je dolgočasna, poleg tega pa gotovo ne bo všeč ljudem ki ne marajo preklinjanja. Zgodba je zapletena in zelo dobro razvita, vendar sta glavni osebi zdaleč najmočnejši del zgodbe. Od vseh treh knjig v seriji mi je prva še najmanj všeč, ampak naj vas to ne odvrne od branja – v nadaljnjih knjigah se mi zdijo detektivski primeri boljši, poleg tega pa postanemo še bolj vpleteni z glavnima osebama.
Robert Galbraith (Psevdonim J. K. Rowling):
Sviloprejka (The Silkworm, Cormoran Stike #2)
Kriminalni roman, Mladinska knjiga, 2015
Po rešenem primeru umorjene manekenke, Cormoranu Striku cveti posel. Obišče ga tudi žena uspešnega pisatelja Owena Quina, ki pravi da je pogrešan in kmalu zatem se izkaže da je bil brutalno umorjen. Sicer se je to zgodilo ravno pred objavo njegove knjige Bombyx Mori, v kateri žali in razkrinka številne slavne ljudi. Če bi bila objavljena, bi to seveda uničilo njihovo življenje – osumljencev je veliko. Cormoranu Stiku še vedno pomaga njegova prikupna asistentka Robin in všeč mi je da njena vloga v knjigah raste in raste. Skupaj sestavljata odlično ekipo! Sicer je tako, da mi je Robin veliko bolj zanimiva kot Stike. Je obupana, negotova, skromna in ambiciozna – bila bi odlična junakinja detektivske serije o ženski, ki poskuša uspeti v tradicionalno moškem poklicu.
Obožujem dobro detektivsko zgodbo in všeč mi je ker sta glavni osebi močen del zgodbe. Poglavja se izmenjujejo med Strikovo bolečino ob poškodovani nogi in Robinim strahom o odnosu z njenim zaročencem. Ta koncept je bil precej nov in zanimiv v prvi knjigi, sedaj pa se mogoče malo preveč ponavlja. Detektivski par tekom preiskave hodi od bara do bara, ignorirata pa očitno razmerje med njima. Po končanem branju sem komaj čakala na naslednjo knjigo, saj me je zanimalo kako se bo le to razvilo naprej. Mogoče sem lahkoverna, ampak pisateljica te mojstrsko prepriča da veš kdo je morilec na 2/3 knjige…na koncu pa se izkaže da je morilec nekdo ki ga sploh nisi sumil. Je veliko presenetljivih in zanimivih zapletov.
Robert Galbraith (Psevdonim J. K. Rowling):
Po poti zla (Career of Evil, Cormoran Stike #3)
Kriminalni roman, Mladinska knjiga, 2016
Od vseh knjig v seriji mi je ta najboljša, saj je drugačna od ostalih dveh. Prva knjiga je bila zelo postopkovna – veliko intervjujev, hoje naokoli in osrednje vprašanje, ali se je Lula Landry res sama ubila. Prav tako je bila pregled slavnih in medijev. Druga knjiga se je začela s preprostim primerom pogrešane osebe, ki se je prelevila v skrivnosten umor, hkrati pa bila satira založniške industrije (verjetno zaradi lastne slave pisateljice, kot ženska v založništvu). Zadnja knjiga pa se fokusira na mizoginijo in nasilje nad ženskami. Primer je zelo oseben tako za Strika kot za Robin. Robin prejme skrivnosten paket, ki vsebuje odrezano žensko nogo. Jasno postane, da hoče pameten in zvit morilec uničiti Strika, s tem da bi ubil Robin. Cormoran Stike sumi štiri ljudi iz svoje preteklosti in ker se policija zapiči v napačnega osumljenca, detektivski par vzame stvari v svoje roke. Tekom preiskave se brutalna dejanja še naprej vrstijo.
Vas čas sem si želela izvedeti kaj več o Robin in to je točno to kar smo v tej knjigi dobili – vso njeno preteklost, življenjsko zgodbo, končno smo izvedeli zakaj je pustila šolo. To nas pripelje do Matthewa (Robinega zaročenca), ki je res grozen in ga ne morem prenašati, vendar ta knjiga pojasni zakaj je Robin z njim. Odnos med glavnima osebama je pod mikroskopom, je zgodba o moškem in ženski na razpotju v karieri in ljubezni, vse bolj pa se približuje tudi Robina poroka. Konec mi ni bil ravno všeč in pričakovala sem da se bo zgodilo nekaj drugega, zaradi tega pa tudi že težko pričakujem naslednjo knjigo, da vidim kako se bo vse skupaj razpletlo. Zgodba je dobro izrisana in gradi najvišjo stopnjo napetosti in negotovosti, ob natempirani pripovedi. Ne morem je dovolj priporočiti! Nekaj govora je tudi o tem, da naj bi televizijska hiša BBC po knjigah posnela televizijsko serijo. Pa da vidimo kaj bo!