Bezeg, bezgovi cvetovi
Bezeg gre tudi v domači zeliščni liker tete Pehte – domači jagermeister.
Ne glede na koledarska pravila, menda že od nekdaj velja naravno pravilo, da se poletje prične, ko začne cveteti bezeg. Poletje se res neizogibno približuje, bezeg pa je tudi pričel počasi, a vztrajno cveteti. To je eden, spoštovanja vreden, grm, saj so pri njem uporabni vsi deli rastline, v vsakem letnem času:
- pomladi imajo listi iz katerih se lahko kuhajo čaji visoko koncentracijo zdravilnih učinkovin, ki produktivno znižujejo raven sladkorja v krvi, pospešujejo izločanje seča in spodbujajo delovanje žlez znojnic;
- jeseni in pozimi ima lubje stebel, vej ter korenin zdravilne učinkovine iz katerih se prav tako kuhajo čaji, ki uspešno čistijo ledvice in mehur in pripomorejo pri preprečevanju mišičnega ter sklepnega revmatizma;
- poleti pa so na vrsti bezgove jagode, ki se izoblikujejo iz cvetov, nastalih med prehajanjem pomladi v poletje.
Bezeg, bezgovi cvetovi
Bezgovi cvetovi so bogat vir eteričnih olj, čreslene kisline, holina, saponinov, smole, jabolčne, baldrijanove in vinske kisline. Vsebujejo vitamin A, tiamin (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2), askorbinsko kislino (vitamin C) in vitamin J. Slednji deluje kot antioksidant pri preprečevanju respiratornih bolezni. Pomanjkanje vitamina A povzroča suho kožo, slabo očesno resolucijo in prekomerno izločanje železa iz organizma, kar lahko privede do številnih nepotrebnih motenj. Vitamin C ima osrednjo vlogo v celotnem delovanju organizma in je ključen vitamin, ki pripomore za učinkovit transport kisika po telesu. Vitamini B skupine imajo prav tako pomembno vlogo v številnih procesih, ki se neprestano dogajajo v vsakem izmed nas, med drugim tudi sodelujejo pri gradnji in razgradnji rdečih krvnih celic in pospešujejo absorpcijo železa v črevesju.
V temu kontekstu je zanimivo, kako lahko majhno pomanjkanje, samoumevnih vitaminov, privede do velikih zapletov in komplikacij, katerim uradna medicina spregleduje vzroke in se raje osredotoča na odpravljanje simptomov. Primer: “Boli glava? Ste brez prave energije? Vzemite blokatorje receptorjev blalala …” In situacija se, če se, za sekundo dvajset stabilizira, nato se pa po navadi spet ponovi. Mogoče je pa potreben samo kakšen vitamin B2 z zadostno količino tekočine, v obliki navadne pitne vode? In kot nalašč prihaja čas za kakšen sirup, čaj, sok, palačinke, kremo, mazilo ali masko iz bezgovih cvetov.
Nabiranje bezgovih cvetov
Če hočemo izkoristiti maksimum zdravilnih učinkovin, nabiramo cvetove s prostimi rokami (ne s škarjami ali kleščami) na sončen dan, sredi popoldneva, ko sonce osuši roso in ko je na njih največ, za bonus še, cvetnega prahu. Cvetove polagamo v košaro in jih ne tlačimo v vrečke.
Uporaba bezgovih cvetov
Čaj
Poparimo nekaj (odvisno od velikosti) nabranih bezgovih cvetov v pol litra vode. Pustimo stati 3 do 5 minut in precedimo. Čaj umirja kašelj, prežene prehlad, čisti kri, ledvice in je zelo primeren za sladkorne bolnike in revmatična obolenja.
Sok oz. šabesa
- 30 bezgovih cvetov
- 3 litre vode
- 10 dkg citronske kisline
- 1 limona narezana na kolobarje (z lupino vred; limono predhodno očistimo z vročo vodo)
Vse sestavine vsaj za 24 ur namočimo v vodi. Med tem jih tam pa tam malo pomešamo. Nato jih precedimo in nalijemo v čiste steklenice. Steklene! Ne plastične. Ker steklo je inertno in vsebina steklenice ohrani svojo sestavo, medtem ko plastenka ni inertna in se počasi začnejo takšne in drugačne neželene reakcije med plastiko in njeno vsebino. Tako pripravljen sok je primeren za vsesplošno dobro počutje organizma, tako preventivno kot kurativno. Nekateri sok segrevajo. Lahko. Ampak s tem se uniči precejšen del vitaminov, posebej vitamina C in A.
Marmelada
- približno 5 kg bezgovih cvetov
- 5 dcl vode
- želirni sladkor
Bezgove cvetove prekuhamo in pretlačimo v vodi. Nato dodamo sladkor, katerega količina je odvisna od okusa do okusa (manj je, bolj bo marmelada tekoča). Ob stalnem mešanju še na hitro vse skupaj prevremo in spravimo v primerne kozarce. Marmelada ima pomirjujoč vpliv, saj prežene raztresenost.
Palačinke
Maso za te palačinke naredimo isto kot za običajne palačinke. Maso vlijemo na razgreto, namaščeno ponev. Na njo potresemo bezgove cvetove in popečemo na obeh straneh. Za razliko od navadnih palačink, naj bodo te malenkost debelejše, ker se bezgovi cvetovi potopijo vanjo. Na podoben način se lahko pripravi tudi bezgov praženec oz. “šmorn”.
Maska za obraz
- 1 navaden jogurt
- 5 bezgovih cvetov
- 1 žlica medu
V ponvi na zmerni temperaturi počasi kuhamo jogurt in bezgove cvetove, približno 15 minut. Nato ponev odstavimo in pustimo, da se cvetovi namakajo v jogurtu par ur. Po pretečenih parih urah, mešanici dodamo med in dobro stepamo, da dobimo primerno gostoto, ki si jo lahko nanesemo na predhodno očiščen obraz in jo pustimo delovati 30 minut. Takšna maska kožo vitaminsko in encimsko nahrani, hkrati pa jo tudi navlaži.
Krema in mazilo
Najprej … kakšna je razlika med kremo in mazilom? Krema vsebuje vodo, mazilo pa je brez nje in ima zaradi tega tudi daljšo obstojnost.
Krema
- 16 žlic oljčnega olja
- 3 žlice voska (čebeljega, konopljinega)
- 6 žlic bezgove vode
Bezgovo vodo naredimo tako, da v vodi namočimo bezgove cvetove (več jih je, večja bo koncentracija) in to pustimo stati čez noč. Naslednji dan vse skupaj precedimo skozi gazo. Nato na zmerno majhni temperaturi grejemo olje, kateremu smo dodali vosek in med nenehnim mešanjem po žličkah dodajamo bezgovo vodo. Postopek je končan, ko se vosek stali. Bezgovo kremo napolnimo v čiste kozarce. Kremo hranimo v hladnem in temnem prostoru (hladilnik) in tako je uporabna približno 4 mesece. Tako pripravljena krema je primerna pri pordeli in razdraženi koži.
Mazilo
- 250 g masti (kakšne je odvisno od okusa vsakega posameznika in individualnih potreb, pomembno pa je, da ne vsebuje soli, NaCl)
- 10 – 30 bezgovih cvetov
Na zmerno majhni temperaturi stopimo mast, ki ji dodajamo bezgove cvetove. Stalno mešamo. Ko bezgovi cvetovi spremenijo barvo (iz bele, belo rumene v rjavkasto) je postopek do te točke končan. Vse skupaj postavimo v hladnejši prostor za 24 ur. Čez 24 ur nekoliko pogrejemo, precedimo skozi krpo in napolnimo v čiste kozarce. Mazilo hranimo v hladnem in temnem prostoru in je uporabno približno 12 mesecev. Tako pripravljeno mazilo je primerno za razpokano in poškodovano kožo na rokah.
Uporabno – hvala:)
in zares deluje…čaj iz svežih cvetov je pregnal vročino v eni noč!
😉
Spomnila sem se, da posušeni bezgovi cvetovi …. dobesedno …. smrdijo – kot po postanem urinu od kakšnega hišnega mačka, psa …. Tako, da tudi iz tega razloga je boljše sveže, kot posušeno (recimo) 😀 Lp 😉