Bela omela za znižanje ali zvišanje krvnega tlaka
Bela omela je tradicionalno zelišče v obredih za plodnost in priljubljena sestavina zimskih ikeban. Druga imena za njo so še: imela, lepek, lim, ptičji klej, ptičji lim.
Bela omela (lat. Viscum Alba) je polzajedavska rastlina, ki v obliki zimzelenega grma raste na drevesih, največkrat v krošnjah listnatih dreves. Najdemo pa jo tudi na jelki, boru, smreki in še morebiti na katerem drugem drevesu. Najbolj varna je bela omela iz sadnega drevja, o zdravilnosti omele iz hrasta ali topola pa so mnenja zelo različna. Po mnenju nekaterih le-ta vsebuje prevelike količine tanina in njeno uživanje ni priporočljivo.
Najboljši čas za nabiranje njenih poganjkov je v marcu in aprilu. V pozni jeseni ali v zimskih mesecih nabiramo mlade vejice z listi.
Sušimo jo na temperaturi do 40 stopinj Celzija. Dobro posušene (sicer jo lahko napade plesen) shranimo v suhem prostoru.
Bela omela vsekakor ni sestavina preprostih, okusnih, vsakodnevnih čajev. Njene zdravilne učinke priznava tudi uradna medicina, izsledki najnovejših raziskav pa so njene učinkovine uvrstili celo med sestavine zdravil proti raku.
Kdaj posežemo po beli omeli?
- Najbolj pogosta uporaba te zdravilne rastline je za urejanje tako prenizkega kot previsokega krvnega tlaka. To navidezno protislovje postane razumljivo s pojasnilom, da je delovanje usmerjeno v urejanje krvnega obtoka in krepitev srčne mišice, s čimer se ustvarjajo pogoji za normalno, zdravo delovanje. Ko nastopi popolno ravnotežje, izginejo tudi težave, kot so vrtoglavica, migrena, piskanje v ušesih.
- Snovi, ki jih ta rastlina vsebuje, pospešujejo delovanje žlez prebavnega trakta in tako izmenjavo snovi v telesu. Normalizira izločanje žolča ter preprečuje nastanek sladkorne bolezni. Domnevno nekoliko znižuje količino holesterola v krvi. Za vse, ki trpijo za kroničnim zaprtjem, je priporočljiv čaj iz bele omele, ki pozitivno vpliva na prebavo.
- Pokazalo se je, da bela omela pomaga tudi pri zdravljenju rakavih obolenj. Lahko uniči celice raka in vpliva na dvig imunskega sistema. Poleg tega odpravlja slabost, bruhanje, izpadanje las, nespečnost in izgubo apetita. Vendar je uspešna le pri tumornih oblikah, ne pomaga pa pri levkemiji. V Nemčiji je rastlina celo tako priznana, da zavarovalnice povsem krijejo stroške zdravljenja raka z belo omelo. Žal si tovrstnih pripravkov ne moremo pripraviti sami, saj gre za infuzijo pripravka. Injektabilnih oblik pri nas ni na tržišču oz. zdravljenje raka z belo omelo pri nas še ni možno. V sosednji Avstriji in Nemčiji, pa je to stalna antropozofska praksa.
- deluje diuretično, zato je dodatek v čajih za izločanju vode, revmatizmu, protinu, kot tudi pri ledvičnih kamnih.
- velja za eno izmed najboljših zdravil pri vseh boleznih, ki so delno posledica premočnega delovanja ščitnice.
Kako belo omelo pripravimo in užijemo?
- Najpomembneje je, da bele omele nikoli ne pripravljamo z vročo vodo. Čajno žličko zelišč prelijemo s hladno vodo, pustimo čez noč, zjutraj rahlo pogrejemo in precedimo.
Poznana avstrijska zeliščarica Maria Treben priporoča pitje treh skodelic čaja dnevno, neprekinjeno pol leta. Drugo zeliščarsko priporočilo je: 3 tedne pitja čaja in en teden premora.
- Tinkturo: 2/3 kozarca napolnimo z narezano svežo belo omelo, dodamo domače žganje in na temnem hranimo 3 tedne. Občasno je dobro, da kozarec pretresemo, po 3 tednih vsebino precedimo. Če delamo iz suhega zelišča tinkturo pripravimo tako, da 10 g posušene bele omele za tri tedne namočimo v 1 dl žganja s 55 odst. alkohola. Precedimo in hranimo na temnem prostoru.
Jemljemo 15 kapljic namesto ene skodelice čaja.
- Vino: 40 g svežih listov sesekljamo v 1liter belega vina in pustimo stati 24 ur. Precedimo in pijemo 3 x dnevno pol kozarca pred jedjo.
Opozorilo: -Nikoli ne smete uporabljati plodov, saj so semena v njih strupena.
Če že jemljemo tablete za znižanje tlaka ali za srce, se je pred pitjem čaja potrebno posvetovat z zdravnikom, saj je kombinacija zdravil za srce in zelišč lahko precej nevarna.