Kurkuma in zlato mleko
Kurkuma, zdravilna azijska začimba z veliko vsebnostjo kurkumina, se uporablja tako v kulinariki, kot v zdravstvene namene. Ajurvedska medicina jo že stoletja uporablja zaradi svojih antibakterijskih in antiseptičnih učinkovin in skrajni čas je, da jo tudi na Zahodu vzamemo ‘za svojo’.
Kurkuma je ena izmed bolj raziskanih rastlin v zadnjem času in na spletu si lahko preberete mnogo uradnih medicinskih raziskav, ki potrjujejo njeno zdravilno delovanje. Tu pa je le kratek povzetek pozitivnih učinkov tega t.i. indijskega žafrana:
- deluje protivnetno (Za kakršnekoli infekcije in vnetja v telesu, med drugim luskavico, probleme s ščitnico, akne, glivice, ciste. Ker blokira vnetja se uporablja tudi pri rakavih obolenjih.)
- pospešuje cirkulacijo in segreva telo (zato kurkume ni priporočljivo vsakodnevno jemati med majem in avgustom, še posebej odlična pa je v zimskih mesecih)
- uravnava pritisk
- je naravni antioksidant in eliksir pomlajevanja (varuje črevesje pred prostimi radikali)
- celi kosti, sklepe in mišice (uravnava kalcinacijo, odrešuje revmo, artritis, išias, bolečine v križu)
- čisti jetra in žolčnik
Če se kurkuma jemlje zmešana s hrano pri kuhanju, deluje kot začimba s pozitivnimi učinki na telo. Če pa jo jemljemo samostojno, postane močno zdravilo za mnoge tegobe. In da bo naše vsakodnevno jemanje kurkume kar se da poenostavljeno in slastno, vam predstavljam dva uveljavljena recepta, ki vam bosta olajšala pot do zdravja.
Kurkumina pasta
Kurkuma je sama po sebi zelo zdravilna, če pa ji dodamo še nekatere druge sestavine, se njeno delovanje celo potencira. Predno začnete čarati v kuhinji, pa si ne pozabite obleci predpasnika, saj je kurkuma odlično rumeno barvilo, ki lahko obarva oblačila, če ne boste previdni.
Za mešanico kurkumine paste, ki bo zadostovala za dva tedna potrebujete:
- 80 g kurkume v prahu
- pol čajne žličke črnega popra
- 1 čajna žlička cimeta v prahu
- 1 čajna žlička ingverja v prahu
- 200 ml vode
Na štedilnik postavite posodo za kuhanje in vanj vlijte vodo. Notri stresite vse ostale sestavine in na zmernem ognju kuhajte ok. 7 minut, oziroma da nastane zelo gosta tekočina. Ves čas zelo dobro mešajte. Če imate občutek, da je pasta presuha, dodajte še malo vode. Ko je pasta prave gostote, jo vlijte v steklen kozarček in počakajte, da se ohladi. Zaprto s pokrovom hranite v hladilniku.
Zgornji recept vsebuje tudi cimet (antioksidant, zmanjšuje LDL holesterol, znižuje krvni sladkor, poveča občutljivost erogenih con) in ingver, ki pa ju lahko tudi izpustite, če želite. Nikakor pa ne izpustite črnega popra, saj le ta povečuje cirkulacijo in s tem absorpcijo kurkumina in ostalih učinkovin v telo. Za še bolj zdravilno delovanje pa je potrebno pasti dodati tudi nekaj maščobe, ker kurkumin ni topen v vodi in se sam ne bi mogel absorbirati v telo.
Kurkumino pasto lahko uporabite v različnih receptih, na primer vmešajte čajno žličko v smoothie, dodajte jo v juho, zmešajte jo z maslom in si jo namažite na kruh ali pa jo uporabite kot solatni preliv. Meni najljubši in najslajši recept, ki ga lahko uporablja cela družina pa je zlato mleko.
Kurkuma in zlato mleko
Za eno skodelico zlatega mleka potrebujete:
- 2 dl mandljevega ali kokosovega mleka (to bo kurkuminu dodalo potrebno maščobo)
- 1 čajna žlička kurkumine paste
- ščepec cimeta (če ga niste dodali že v pasto)
- po želji čajna žlička medu
Mleko vlijte v posodo za kuhanje ter primešajte kurkumino pasto in ostale sestavine. Kuhajte par minut, da zlato mleko postane toplo, vendar ne dovolite, da zavre, saj boste s tem uničili zdravilne učinkovine, ki jih ima kurkuma. Vlijte v skodelico in še toplo popijte. Zlato mleko je prijeten način, kako se ‘posladkati z zdravilom’. Spijte skodelico na dan, še najbolje pred spanjem, saj vas bo mleko močno umirilo in zazibalo v spanje.
Bodite pozorni pri vsakodnevnem jemanju kurkume in je ne zaužijte več kot zvrhano čajno žličko na dan. Prav tako velike količine niso priporočljive za nosečnice, diabetike ter ljudi, ki imajo težave s slabokrvnostjo, saj redči kri. Če imate resne zdravstvene težave obiščite zdravnika in naj vam bodo nasveti iz tega članka le kot dodatna pomoč.