Velikonočni pirhi malo drugače
Velika noč je končno pred vrati. Poleg tradicionalnih velikonočnih jedi, ki krasijo naše mize v tem času, pa seveda največjo pozornost namenjamo ravno pirhom. Reče se jim tudi pisanice, remenice, drsanke, pisanke in še bi lahko naštevali. Skoraj vsako območje v Sloveniji ima posebno ime za to velikonočno čudo. Včasih omenim barvanje pravih kokošjih jajc kakšnemu tujcu, ki se tovrstnemu barvanju samo čudi, nekateri pa niti ne vedo, da obstajajo taki običaji za veliko noč. Torej, velikonočni pirhi kot jih poznamo pri nas, niso posebnost povsod po Evropi in v svetu. Ne glede na to, pa se tujci z radovednostjo navdušujejo nad njimi.
Idej, kako barvati in poslikati pirhe, je ogromno. Izbiramo lahko med sintetičnimi in naravnimi barvili. Med slednjimi je v Sloveniji nedvomni favorit barvanje pirhov s čebulnimi olupki. Kako pa lahko še dodatno popestrimo velikonočna jajca? Še vedno se spominjam, kako smo kot majhni otroci na jajca pritrdili sveže liste in cvetove ter jih previdno dali v stare najlonke, nato pa jih položili v vodo s čebulnimi olupki. Ta običaj se je do danes uspešno ohranil, saj se ga prenaša iz generacije v generacijo.
Velikonočni pirhi na poseben način
Letos sem se odločila za malo drugačen način krašenja pirhov. Za osnovo sem kot ponavadi uporabila čebulne olupke rdeče čebule, ki sem jih dala v vodo in skupaj z jajci kuhala približno 15 minut. Jajca sem po kuhanju pustila še nekaj časa v vodi, da so dobila intenzivnejšo barvo.
Slučajno sem naletela na klobčiče volne in v trenutku pomislila, da bi lahko poskusila ustvariti različne vzorce na obarvanih pirhih. Postopek ne zahteva veliko napora, vendar pa ni odveč malce spretnosti in pa mirna roka. Ustvarjanje je konec koncev zabavno dejanje, zato se mu le prepustimo.
Za velikonočne pirhe okrašene z volno potrebujemo:
- volno poljubnih barv
- sekundno lepilo
- škarje
- spretnost in dobro voljo
Najprej se domislimo vzorcev, ki jih želimo ustvariti z volno na pirhih. Za tiste z veliko mero domišljije, to ne bi smel biti problem. Kreiramo lahko na primer različne vzorčke, vijuge, ravne barvne črte, poševne črte, rože, zvezde, sonce in druge oblike, ki nam padejo na pamet. S pisalom lahko na pirh narahlo narišemo skico želenega predmeta. Na trakove narežemo volno, pripravimo lepilo in veselo na delo. Še prej pa si seveda zavihamo rokave.
Poskrbimo, da so velikonočni pirhi suhi in nemastni. Volno najprej prilepimo na del jajca, ki bo označeval začetek vzorca. Potem pa se samo prepustimo toku domišljije in ustvarjalnosti. Ko delamo nek vzorec, na vsake toliko kapnemo kapljico lepila in takoj nanj pritisnemo volno (pritisnimo raje z nekim ploščatim predmetom kot pa s prsti). Tako bo končna umetnina bolj kompaktna. Pazimo le, da nam lepilo ne zalepi prstov namesto volne, kar se je zgodilo meni v trenutku nepazljivosti. Na srečo so moji prsti preživeli.
Umetnine, ki nam uspejo, je včasih kar škoda potem razbiti in pojesti, zato lahko že pred barvanjem jajca izpihamo, vsebino pa namesto da zavržemo, uporabimo na primer za umešana jajca. Tako dobimo votla jajca, ki imajo neomejen rok trajanja in so lepa popestritev doma v tem prazničnem času. Na koncu se za lepši sijaj pirhe premaže s kančkom sončničnega olja.
Vesele, mirne in ustvarjalne velikonočne praznike (pa veliko pirhov)!