Tarot in kako ga uporabljati
Kaj je tarot?
Veliko ljudi ima veliko napačnih predstav o tem, kaj pravzaprav je tarot in kako nam lahko koristi. Tarot in njegova simbolika nista orodje za napovedovanje usode ali prerokovanje, ampak za bolj osebno razumevanje in inspiracijo. Tarot je odličen za kritično in večplastno razmišljanje. Prispodobe na kartah, zgodbe ki jih predstavljajo, se povezujejo z življenjskimi situacijami, občutki in možnostmi. Vpogled na razgrnjene karte in primerjava njihovih podob s tekočimi dogodki iz vašega življenja lahko nudi boljše razumevanje, kar omogoča, da na stvari gledate na nove kreativne načine, na katere vaš um prej še ni bil pripravljen. Če imamo odprto glavo, se zavest in zavedanje čez čas lahko razvijeta tudi do te mere, da lahko predvidimo, kaj karte pomenijo tudi za našo prihodnost.
Če mislite, da je dovolj, da se vprašate, kaj se vam bo zgodilo v prihodnosti in iz kupčka potegnete nekaj kart, potem pa berete definicije kart iz knjige, vas bo to smo zmedlo, vpogleda v dogajanje pa ne boste imeli. Tarot ni čarobno orodje, ki bi vam ponudil lahek odgovor. Če ste pričakovali to, ste zgrešili bistvo tarota. Bistvo tarota je uporaba podob za spodbuditev intuitivno kreativnega razmišljanja. Mnogi o vsem razmišljamo analitično, saj se tako soočimo z mnogimi vsakdanjimi problemi. Če pa se soočimo z vso kompleksnostjo življenja, moramo poiskati odgovore, ki so večplastni in celoviti. Tu moramo razmišljati kritično, a tudi intuitivno in ustvarjalno. Tu resnično raztezamo svojo človeško sposobnost mišljenja, modrosti in razumevanja.
Tarot je set 78 kart, razdeljenih na dva dela. Veliko arkane sestavlja 22 kart, ki predstavljajo vplive, dogodke, stanja, skozi gre vsak človek v svojem življenju. Malo arkano sestavlja 56 kart. Delijo se v štiri elementarne skupine: palice (ogenj), kelihe (voda), meče (zrak) in novce ali diske (zemlja). Vsaka skupina se deli na štirinajst kart: ase, dvojke, trojke, štirice, petice, šestice, sedmice, osmice, devetice, desetice, princese, prince, kraljice in kralje.
Kako se naučiti tarota?
Učenje tarota kot umetnosti zahteva nekaj truda. To ni analitičen proces, kjer si preprosto zapomnite nekaj definicij. Knjige o tarotu obljubljajo najhitrejše in najenostavnejše načine branja kart. A to je le dobra marketinška poteza.
Tarot je kot umetnost. Dva človeka bosta imela povsem različni interpretaciji nekega umetniškega dela. Enako je s tarotom. Kljub temu. da bosta dva videla enako podobo na karti, bo v njima prebudila različne misli, ideje in občutke. Napake v tarotu delajo novinci, ki predvidevajo, da so njihove interpretacije napačne, saj ”profesionalci”, ki pišejo knjige na to temo, sigurno vedo več. To je zmota, ki preprečuje ljudem, da bi se naučili uporabljati orodje, ki bi jim zelo koristilo.
Najprej poiščite in kupite tarot karte, ki so vam všeč, ki vam nekaj govorijo. Na izbiro je na stotine različnih setov z različnimi stili podob. Poiščite tistega, ki vam res odgovarja, ki vas pritegne. Kupite tudi beležko ali dnevnik.
Vsak dan vzemite karto iz vašega seta in si jo ogledujte nekaj minut. V dnevnik si zapišite, kaj karta predstavlja, vaše prve reakcije, kaj ste najprej opazili, kako se počutite ob njej. Kaj predstavlja slika? Napišite zgodbo karte do najmanjših podrobnosti. Na dan lahko interpretirate več kot le eno karto, a ne več kot tri, saj se lahko interpretacije zapletejo med seboj. Ne uporabljajte knjige oz. razlage, ki je prišla skupaj s kartami, dokler niste sami interpretirali pomena kart. Cilj je spodbuditi vaše občutke za določeno karto, ne občutkov ustvarjalca kart. Ko ste interpretirali celotni set kart, se tega lotite še enkrat. Tokrat dodajte, karkoli ste izpustili, nove vpoglede, občutke, modrosti. Nadaljujte, dokler ne interpretirate celega seta kart dvakrat. Če vztrajate pri tem in se resnično potrudite, boste ugotovili, da imate dobro možnost, da postanete neverjetni bralec tarota.
Zakaj? Ker boste imeli podrobno in zelo osebno povezavo z vašimi kartami, kar bo vzpodbudilo vašo lastno ustvarjalnost in intuitivno razmišljanje. Potem lahko začnete z bolj specifičnimi vprašanji in do odgovorov boste prišli z bolj celovitim procesom razmišljanja.
Kako brati tarot karte?
Sprostite se
Intuicijo bomo slišali le, ko smo umirjeni in nam misli ne skačejo sem in tja.
Očistite set kart
Karte očistimo energij prejšnjih branj, tako da jih večkrat dobro premešamo.
Oblikujte vprašanje
Medtem ko držimo karte, se vprašamo po tiho v mislih ali naglas, kar nas zanima. Vprašanje naj bo jasno, ni pa nujno, da je specifično. Lahko se vprašamo le ”Kaj je v tem trenutku pomembno zame?”
Prepolovite set kart
Set kart prepolovimo na pol in zgornjo polovico kart položimo na levo stran. Izberemo karto na vrhu desnega kupčka in jo obrnemo okoli.
Interpretirajte
Pri interpretaciji moramo biti pozorni na več stvari hkrati. Kakšni so bili naši občutki, ko smo karto zagledali? Včasih se intuicija kaže skozi fizična občutja, zato so pomembni tudi naši občutki, npr. neprijeten občutek v trebuhu ali mravljinci v roki. Nove miselne poti, informacije in vpoglede lahko dobimo, tudi če naglas izrečemo ime karte. Opišemo, kaj se na karti dogaja, kakšne barve so v karti, katere figure nastopajo v njej, kateri simboli izstopajo in kaj ti simboli pomenijo za vas.
Kako videti celo sliko
Karte v tarotu so lahko med seboj povezane, čeprav ne ležijo popolnoma druga ob drugi. V vsakem polaganju lahko iščemo vzorce povezav. Ko imamo pred sabo položene karte, najprej poglejmo, koliko in katere elemente vsebuje naše polaganje. Je največ mečev? Čaš? Vsekakor se moramo najbolj osredotočiti na področje, ki nam ga nareka večina kart. Na situacijo lahko gledamo tudi obratno. Ali kateri elementi manjkajo in kaj nam to sporoča? Pomembne so tudi kraljevske karte. Ali drugi ljudje igrajo veliko vlogo v naši situaciji? Ali pa je vloga drugih za nas nepomembna? Koliko kart Velike arkane imamo v polaganju? Večina kart Velike arkane daje branju določeno težo, pomembnost. Takšno polaganje kaže na osredotočenost na osebni in duhovni razvoj, kjer dnevni dogodki ne igrajo velike vloge.
Pogoste napake pri tarotu
1. Branje tarota, ko smo zelo čustveni
Pravkar ste se sporekli s partnerjem, zdaj pa bi s pomočjo tarot kart radi videli, kako in če se bo stvar rešila. Ostali ste brez službe in radi bi vedeli, ali boste našli novo. Pravkar ste izvedeli, da imate hudo bolezen in želite vedeti, kako vam bo zdravje služilo naprej. Vse te situacije predstavljajo visoko vpletenost čustev in v takih primerih smo velikokrat čustvene razvaline. Branje tarota v takih ali podobnih situacijah nam bo veliko verjetneje dalo netočne ali celo popolnoma napačne odgovore, še posebej, če smo čustveno vpleteni. Moramo ostati objektivni, mirni in osredotočeni na branje tarota. Če se je ravnokar zgodilo nekaj, kar je razburkalo naša čustva, moramo ali počakati, da naša prva reakcija mine ali pa se posvetovati s tretjo osebo, npr. s profesionalnim bralcem tarota.
2. Neprestano vlečenje dodatnih kart
Včasih ima smisel potegniti dodatno karto v pomoč k razjasnitvi, kam vodi interpretacija prve karte. Npr. karta dveh mečev predstavlja izbiro med dvema možnostma, nas pa zanima, katere dve možnosti to sta in potegne dodatno karto, da nam to razjasni. A včasih ne potegnemo le ene dodatne karte, ampak izbiramo karte vedno znova in znova, dokler ne vidimo tiste, ki nam je všeč. Kar se zgodi, je, da imamo v roki toliko različnih tarot kart z različnimi pomeni, da se zmedemo in ne vemo več, kaj nam karte sploh sporočajo. Ali pa smo nesrečni, ker nam karte nikakor nočejo povedati tistega, kar hočemo slišati. Ko beremo tarot, se moramo zavezati, da bomo potegnili dodatne karte le, ko bo to zares potrebno in smiselno. Pa še takrat lahko potegnemo le eno ali največ dve dodatni karti.
3. Večkratna branja tarota na isto temo
Ena večjih napak je večkratno branje na isto temo. Nekateri navdušenci najprej naredijo keltski križ, da vidijo, če bodo s partnerjem šli nazaj skupaj, potem naredijo tarot za preteklost/sedanjost/prihodnost in nato spet keltski križ, da se prepričajo. Naslednji dan naredijo konjsko podkev in dnevno ljubezensko karto in tako naprej. Na koncu so zmedeni, kaj jim karte sploh sporočajo! Branje na enako temo ni priporočljivo prepogosto. Najbolje je, da med posameznimi branji na isto temo mine kak mesec ali da se vmes spremeni kaj relevantnega.
4. Iskanje več pomenov kart da bi našli tistega, ki vam je všeč
Kot sem že omenila, tarot karte nimajo le enega pomena. Vsaka karta ima več aspektov in ravno to jih bogati in naredi še kompleksnejše. Vsekakor to odpira preveč možnosti raziskovanja za pomenom, ki bi nam bolj odgovarjal. Ni dobro, da se osredotočimo le na en zorni kot karte, ker nam je všeč, bistvo pa zgrešimo. Ravno zato nam prav pride tisti dnevnik tarota, ki sem ga omenila na začetku. Kakšen imate občutek ob vaši karti, kakšno reakcijo sproži v vas. Zapišite si to in pojdite naprej. Ne preveč premlevati pomenov karte in se truditi, da bi našli popolno in najbolj priročno sporočilo.
5. Uporabljanje najbolj kompliciranega polaganja tarota
Radi bi vedeli, ali je dobro, da se udeležimo nekega dogodka ali ne, zato naredimo najbolj popularno polaganje tarota – keltski križ. Kar naenkrat začnemo odkrivati, kaj se je zgodilo v preteklosti, kaj si drugi mislijo o tej situaciji, kakšni so naši upi, strahovi itd. Vse kar smo resnično želeli vedeli, je le, ali naj gremo ali ne! Keltski križ je zelo popularen in največkrat je to prvo polaganje, ki se ga naučimo. Vendar je to polaganje zelo kompleksno in pogosto neprimerno za naše vprašanje. Preprosta vprašanja zahtevajo preproste odgovore, zato ni nič narobe če se obrnemo le na eno karto. Izogibajmo se torej dolgih in kompliciranih branj, ki odprejo le novo pot do bolj zmedene in zvite interpretacije.
6. Branje tarota interpretirate po svoje
Najtežja stvar pri branju tarota je ostati objektiven, še posebej, če beremo zase. Paziti moramo, da ne težimo k razlagi, ki je nam najbolj všečna. Če smo čustveno vpleteni v situacijo, bodo naša prepričanja in perspektiva oblikovali interpretacijo kart v določeno smer. Pravzaprav je zelo težko ostati objektiven in profesionalen, ko tarot berete zase, še posebej, če imate velik interes za rešitev določene situacije. Nič ni narobe, če tarot uporabljamo zase, a je priporočljivo, da poiščemo mnenje tretje, ne vpletene osebe. Za drugo mnenje se lahko za ponovno interpretacijo vašega polaganja obrnemo na druge profesionalne bralce tarot kart, razne forume na to tematiko ali celo prijatelja, ki se ukvarja s tarotom. Branje tarota zase je lahko zelo močno in pronicljivo, če se tega lotite pravilno.
Vrste polaganj
Zapletena polaganja niso za začetnike, čeprav se mnogoteri lotijo ravno najbolj zapletenih. Polaganja, primerna za začetnike, so tista bolj preprosta z 1, 2 ali 3 kartami.
Za razumevanje situacije:
- Preteklost/sedanjost/prihodnost
- Trenutna situacija/ovira/nasvet
- Kaj vam bo pomagalo/kaj vas bo oviralo/ kaj je vaš nezavedni potencial
Za razumevanje odnosov:
- Vi/druga oseba/odnos
- Kaj vaju druži/kaj vaju ločuje/kaj potrebuje vašo pozornost
Odločitve:
- Prednosti/šibkosti/nasvet
- Priložnosti/izzivi/izid
- Rešitev/alternativa/kako izbrati
Za razumevanje samega sebe:
- Um/telo/duh
- Zavest/podzavest/super-zavest
- Vi/vaša trenutna pot/vaš potencial
Tarot je čudovito orodje za odprte ljudi, ki želijo raziskati več o sebi. A tarot karte niso nič brez vas! Tarot je le okno v vaše notranje znanje, ki ga že imate.