Sladoled, sladoled – ni poletja brez tebe
Poletne radosti
Kaj je prvo, na kar se spomnite, ko vam omenim poletje? Ja, seveda, morje, sonce, vročina. In kaj drugega se v vročih poletnih dneh prileže bolj kot sladoled. Pa naj bo to kornet, lučka, ali pa doma narejen sladoled, sadni, čokoladni, vanilijev sladoled, poletje brez te hladne osvežitve ne more miniti in ne bi bilo pravo poletje.
Sladoled je najstarejša in najbolj priljubljena osvežilna sladica na svetu. Pripravljali in jedli so ga že leta 1.100 pred našim štetjem na Kitajskem. V Evropo pa je ta recept prinesel Marco Polo z enega obiska Kitajske.
Sladoled, takega kot ga poznamo danes, pa je prvi naredil neki francoski kuhar sredi 17. stoletja, ki je delal na dvoru angleškega kralja Charlesa I in je naredil do tistega časa neznano in zelo okusno novo sladico.
Ne samo, da je sladoled poslastica, ki nas poživi, odžeja in ohladi, poleg tega ima tudi visoko energijsko vrednost, zato ga uvrščamo vse na vrh prehranske piramide. Poleg maščob in sladkorja sladoled vsebuje tudi pomembne hranilne snovi ( beljakovine, kalcij, vitamina A in D ), zato strokovnjaki tudi priporočajo, da naj bi bil sladoled v zmernih količinah sestavni del naših jedilnikov.
Tehnološki postopek izdelave sladoleda je pri vsakem izdelovalcu malo drugačen, vendar osnovne faze pri izdelavi sladoleda ostajajo pri vseh enake. Najprej je potrebno za izdelavo sladoleda pripraviti SLADOLEDNO ZMES, ki jo nato homogenizirajo (zmanjšajo velikost maščobnih kapljic) in tako dobijo HOMOGENIZIRANO ZMES. Nato pride na vrsto PASTERIZACIJA in potem to sladoledno maso ohladijo na 5 stopinj in pri tej temperaturi miruje od 4 do 24 ur. Temu mirovanju rečejo FAZA ZORENJA. Potem to maso delno zamrznejo, med tem zamrzovanjem pa v maso dodajajo plin (najpogosteje dušik ali ogljikov dioksid) in tako dosežejo, da se volumen sladoledne mase poveča tudi za 80 do 100 %. Tako pripravljena sladoledna masa gre potem na polnilne stroje,, kjer dobi končno podobo (lučka, kornet, banjica). Šele sedaj sladoled dokončno zamrznejo pod -20 stopinj.
Glede na sestavine pa delimo sladolede na:
- sladoled, izdelan samo iz sestavin na osnovi mleka
- sladoled, kjer je namesto mlečne maščobe uporabljena rastlinska maščoba
- sladoled, izdelan iz sadnih sokov z dodano mlečno maščobo in nemaščobno suho snovjo na osnovi mleka
- vodni desert, izdelan iz vode, ki je lahko aromatizirana in obarvana, sladkorja in sadnega koncentrata.
Kako pripravimo domač sladoled?
Res, da je v današnjih časih, ko se nam neprestano mudi, še najhitreje, da kupimo že narejen sladoled v trgovini ali slaščičarni, vendar se trgovinski sladoled ne more primerjati z sladoledom, ki ga naredimo sami doma. In kako naredimo sladoled doma
Eden od načinov priprave domačega sladoleda je, da čvrsto stepemo smetano in sladkor in potem to zamrznemo v skodelicah. Potem pa to zamrznjeno maso damo v strojček za izdelavo sladoleda in dobimo gladko, kremasto in lahko kremo oz. sladoled.
Drugi način priprave domačega sladoleda pa vsebuje jajca. Cela jajca ali samo rumenjake stepemo z vročim mlekom in sladkorjem in nato kuhamo toliko časa, da se zgosti. Zaradi jajc krema postane rahla in bogatega okusa. Maso nato vlijemo v modelčke, ohladimo in šele potem postavimo v zamrzovalnik.
Seveda pa lahko v sladoledno maso dodajamo različne dodatke, odvisno kakšen sladoled si želimo. Lahko dodamo sveže sadje, čokolado, vanilijo, mlete oreške, kokos, karamelo … ali pa, če vam je všeč kaj novega lahko poskusite in dodate v osnovno maso sivko, meto, cimet ali citruse.
Ja, brez sladoleda tudi letos ne bo šlo in pri tej ponudbi, ki je vedno bolj pestra in zanimiva, ker izdelovalcem sladoledov ne zmanjka idej, kako pritegniti kupce,se bo težko odreči vabljivim mrzlim kepicam. Včasih je bil zame najboljši čokoladni sladoled, sedaj pa nisem več tako prepričana o tem. In tako se bom odločala kakšen okus izbrati po občutku in se pustila presenetiti.
In kakšen sladoled boste izbrali vi?