Sladkor – naš vsakdanji spremljevalec
Ste tudi vi med tistimi, ki posegajo po ogromnih količinah sladkorja, mogoče celo nevede? Ste že kdaj pomislili, da nam lahko sladkor naredi več škode kot koristi?
Da, prav ste slišali. Uživanje sladkane hrane namreč povzroči hiter porast sladkorja v krvi, zato se začne izločati tudi pretirana količina hormona inzulina. Zaradi inzulina nivo sladkorja v krvi pade, počutimo se precej utrujeno in popolnoma brez energije. Kmalu po padcu sladkorja nas spet premami želja po sladkem in tako znova in znova vnašamo sladkor v naš organizem. Vendar se zavedate, da je lahko to usodno za vaše zdravje?
Številne študije kažejo, da lahko uživanje velikih količin sladkorja povzroča:
- odvisnost (če nenehno mislite na hrano, poleg tega pa ste redni uživalci sladkarij in izdelkov, ki vsebujejo sladkor, ste morda odvisni od sladkorja),
- zobni karies,
- dvig stresnih hormonov (adrenalin, noradrenalin),
- hiperaktivnost pri otrocih,
- srčno-žilne bolezni in aterosklerozo,
- debelost
- diabetes tipa 2.
Prisoten je v mnogih živilih in ne samo v sladicah, sladkarijah, keksih in hitri prehrani. Včasih si niti misliti ne moremo kje vse ga lahko najdemo. Lahko je skrit v popolnoma neobičajnih živilih kot so kruh, testenine, sadni sokovi, sadni jogurti, kosmiči za zajtrk, juhe, omake, majoneza, kečap, suhomesnati izdelki, a se ljudje tega sploh ne zavedamo. Največji problem današnjega časa je predvsem ta, da je vedno več predelane hrane, cilj pa je le dobiček in ne zdravje ljudi.
Torej kaj lahko storimo?
Izogibajmo se sladkorju, vedno preberimo deklaracije na izdelkih, ki jih kupimo v trgovini, da ugotovimo koliko sladkorja vsebujejo posamezni izdeleki. Višje kot bo sladkor na deklaraciji, večja bo njegova vsebnost v izbranem izdelku. Sladkor se lahko skriva tudi za cenejšimi različicami kot so glukozno-fruktozni, škrobni in koruzni sirup. Pozorni pa bodite tudi na izdelke, ki imajo namesto sladkorja dodana različna sladila (aspratam, manitol, ciklamat, ksilitol, saharin, sukraloza).
Nasveti, ki jih poskušajte upoštevati:
- Če se ne morete upreti sladkorju, uporabljajte raje zdrave različice kot so agavin sirup, javorjev sirup, stevija, kokosov sladkor, rjavi nerafinirani sladkor ter med iz ekološke predelave.
- Sladkor uživajte v priporočenih vrednostih – 1enota/dnevno.
- Z vidnega mesta pospravite vse sladke stvari, saj vas bo drugače želja po sladkem premamila.
- Namesto sokov in nekatarjev, pijte vodo ali nesladkan čaj.
Prej kot se bomo začeli zavedati kako pomembno je naše zdravje in se začeli izogibati sladkorju, prej se nam bo sladkor v krvi ustalil, imeli bomo več energije, počutili se bomo veliko bolje, zmanjšalo pa se bo tudi tveganje za nastanek različnih bolezni.