Rebrača Mnemiopsis leidyi – »meduza«, ki to ni
Letos smo poleg običajnih prebivalcev našega morja pogosto naleteli tudi na druge sluzaste prebivalce našega morja, pogosto celo v velikih kolonijah. To so rebrače Mnemiopsis leidyi, tujerodna invazivna vrsta iz rodu zooplanktona, ki bi lahko v našem morju povzročila precej nevšečnosti, če se preveč razmnoži, tako kot pred leti v Črnem morju. Hrani se namreč z ribjimi ikrami in drugimi vrstami planktona in tako uničuje ribji živelj.
Rebrače so sicer že prej živele tudi v našem morju, težave pa povzročajo tujerodne vrste, ki se lahko v zanje primernem okolju prekomerno razmnožijo in ogrozijo lokalno okolje, saj nimajo naravnih sovražnikov. Ena od teh tujerodnih invazivnih rebrač pa je ravno rebrača Mnemiopsis leidy, ki jo zadnje čase opažamo v večjih količinah.
A nas rebrača lahko ožge?
Ne, rebrača nas ne more ožgati, opeči ali kako drugače poškodovati, saj ni meduza in zato nima ožigalk. Je povsem nenevarna človeku, le malce čuden občutek je plavati med vso to sluzasto jato.
Kako se rebrača razmnožuje?
Rebrača je dvospolnik. Punca in fant v enem, tako da s tem nima težav. Ustrezajo ji bolj tople vode, zato so pred leti menili, da se pri nas ne bo uspela naseliti in obdržati, a temperature slovenskega morja, ki se poleti gibljejo nad 25 °C in dosežejo tudi 30 °C, jim očitno zelo ustrezajo.
S čim se rebrače prehranjujejo?
Čeprav je ta želatinasta tvorba na videz pasivna, se hrani z drugim planktonom, ribjimi jajčeci in ličinkami ter tako odžira hrano drugim morskim živalim in neposredno uničuje ribji zarod.
Od kod pa se je pojavila tale rebrača?
V Sredozemsko morje tujerodne vrste prihajajo po več poteh. Nekaj jih pride preko Sueškega prekopa, nekaj z atlantskimi tokovi, marsikatera tujerodna vrsta pa pride z ladijskim prometom s pomočjo balastnih vod. To so vode, ki jih prazna ladja zajame nekje na poti in potem ob nakladanju izprazni, da ohrani ugrez in stabilnost.
Kdaj se je rebrača pojavila pri nas?
Domovina rebrač je Mehiški zaliv, vendar pa so naselile tudi evropsko obalo atlantskega oceana. Iz Črnega morja so se razširile v Kaspijsko in Azovsko morje ter v Marmorno in v vzhodni del Sredozemskega morja, pozneje pa še v njegov zahodni del.
Prve rebrače Mnemiopsis leidyi so pri nas opazili že leta 2005, ker pa je za naše morje značilno veliko temperaturno nihanje, niso pričakovali, da se bodo uspele rebrače tudi obdržati.
Vendar pa vse bolj toplo morje za rebrače postaja vse bolj prijazno okolje, tako da so se uspele obdržati in celo razmnožiti do te mere, da so že moteče za kopalce. Prvič so jih v večjih količinah opazili avgusta 2016, prav tako lani, zdi pa se, da jih je letos še več.