Rdeče češnje rada jem …
S hitrimi koraki prihaja v deželo pomlad in čas ko bo vse okoli nas dišalo po omamnem vonju dišečih češnjevih cvetov. Češnje cvetijo aprila in maja, z njihovimi sladkimi, okusnimi in tudi zdravilnimi plodovi pa si lahko popestrimo prehrano od maja pa tudi še julija.
Kaj je bolj okusnega kot so prve češnje,ki si jih privoščimo, pa naj bodo sveže nabrane ali pa če si z njimi postrežemo kar v naravi pod drevesom. Poleg tega, da so češnje zelo priljubljeno in poživljajoče sadje, pa imajo tudi zelo koristen vpliv na naše zdravje. Priporoča se, da jih zaradi njihovega blagodejnega vpliva na naše zdravje na dan pojemo vsaj četrt kilograma.
Češnje so zelo zdravilne, čeprav jih bolj uporabljamo pri pripravi različnih sladic. Tako posebna snov v češnjah kar za 50 odstotkov zmanjša možnost za nastanek raka. Češnje pa poleg tega spodbujajo delovanje ledvic in izločanje strupov iz telesa, blažijo revmatična obolenja sklepov, krepijo imunski sistem in so pomembne za živčevje, zdrave zobe in kosti. Koristne so tudi za zdravje srca in lajšajo bolečine povezane z artritisom. Češnje vsebujejo malo kalorij, ne vsebujejo maščob in v njih je veliko vode.Vsebujejo tudi veliko antioksidantov, ki zavirajo staranje. Prav zaradi njihove koristnosti za zdravje se češnje uvrščajo na 7. mesto na lestvici najbolj zdravih jedi.
Seveda so najbolj zdrave in slastne sveže nabrane češnje, je pa iz njih mogoče narediti še marsikatero okusno sladico oz. jed (zavitki, pite, narastki). Iz češenj se naredijo zelo okusne marmelade, džemi ali kompoti. Ponekod iz češenj tudi iztiskajo sok ali jih uporabijo za pripravo vinskega likerja.
Okusna jed iz češenj, a je malo manj poznana, je ČEŠNJEVA MRZLA JUHA, ki se zelo prileže ob poletnih vročih dneh in večerih. Za pripravo rabimo pol kilograma izkoščičenih češenj, rdeče vino, med, sok ene limone in nekaj kock ledu.
Ker pa so češnje zelo občutljivo sadje oz. živilo, je treba z njihovim shranjevanjem biti previden. Prekladanje sem in tja ne prenašajo najbolje, zato je dobro, da tiste češnje, ki jih ne pojemo, shranimo v hladnem prostoru in jih pustimo čimbolj pri miru. Ko so češnje enkrat obrane, ne zorijo več, zato je važno, da se jih res nabira takrat, ko dosežejo svojo polno zrelost na drevesu.
Če želite shraniti češnje za dalj časa, je najbolj primerno, da se zamrznejo ali posušijo. Pri hitrem zamrzovanju se ohrani največ vitaminov, rudnin in aktivnih encimov.
Češnje, oblite s čokolado
Sestavine:– 60 češenj s stebli
- -450 g čokolade za preliv
Navodila za pripravo
- Češnje s peclji operite in postavite na papirnate brisače, da se posušijo.
- Pripravite si peki papir, na katerega boste kasneje odložili češnje, oblite s čokolado.
- Stopite čokolado za preliv po navodilih proizvajalca, nato pa vsako češnjo pomočite v čokolado tako, da jo držite za pecelj. V čokolado pomočite sadež.
- Češnje, oblite s čokolado, položite na peki papir in pustite, da se čokolada popolnoma strdi in ponudite.
Pa dober tek!
Češnje v sladoledu
(za 1 – 2 osebi)
- manjša košara češenj
- Češnje izkoščičimo in nato se lotimo priprave bananinega sladoleda:
- 2 zamrznjeni banani
- ščep vanilije (po želji)
Po tem, ko smo banane zamrznili (pred zamrzovanjem jih seveda olupimo!), imamo dve možnosti: lahko jih spustimo skozi polžast sokovnik ali pa zmiksamo v močnem blenderju (tudi s kuhinjskim mešalnikom bi šlo). Najboljši sladoled na svetu je pripravljen, zdaj vanj zamešamo le še izkoščičene češnje.
Češnjev puding
(za 1 osebo)
- 2 skodelici češenj
- polovica zrelega avokada
- nekaj datljev (po želji)
- surov kakav v prahu (po želji)
- kakavova zrna za povrh (po želji)
Vse te sestavine samo zmešajte v blenderju ali kuhinjskem mešalniku in je pripravljeno.
Kot zanimivost na za konec dodam še, da so včasih verjeli, da imajo češnje čaroben učinek, zato so oseb,i ki je bila komu všeč, postregli s češnjevim čajem, da bi se le-ta zaljubila v tega, ki je ponudil čaj.