Rdeča pesa za zdravje
Z rdečo peso se srečujem že od otroških dni, ko so jo v vrtcu ali pa doma pripravljali v solati, a ji nikoli nisem posvečal posebne pozornosti kljub temu, da jo Slovenci kar pogosto vključujemo v naše jedilnike. V bistvu se nikoli nisem resnično zavedal kako pomembna in zdrava je ta zelenjava. Moje zanimanje za to rastlino se je začelo, ko mi je sostanovalec v študentskem domu začel ”predavati” o rdeči pesi saj je slučajno brskal po internetu in se izobraževal o njenih učinkovitostih. Dejstva o rdeči pesi so me resnično pozitivno osvestila in sklenil sem, da jo začnem nekoliko bolj vključevati v svojo prehrano. Tako sem začel sem piti sok rdeče pese, vsak dan na tešče pred zajtrkom in moje splošno počutje se je resnično dodatno izboljšalo.
Rdeča pesa kot superživilo
Rdeča pesa vsebuje veliko pomembnih snovi, hranil in vitaminov, ki ugodno vplivajo na naše telo. Med njimi so pomembnejše sestavine silicij, železo in folna kislina znana tudi kot vitamin B9. Silicij je v pesinem soku namreč v takšni obliki, da ga telo lahko vsrka in s tem pripomore h krepitvi vezivnega tkiva zlasti kože, sten žil in naše kosti predvsem pa je zelo pomembno, da iz telesa odstranjuje težke kovine oziroma njene strupe. Silicij tudi velja kot eden izmed bistvenih elementov, ki so potrebni za ohranjanje našega zdravja.
Tukaj je še folna kislina, ki spada v skupino B vitaminov katerih v telesu ponavadi najbolj primanjkuje in ima pomembno vlogo pri presnovi. Folna kislina v telesu aktivira tudi aminokislino metionin, ki služi kot močan vir energije pomaga pa tudi krepiti čvrstost kože, las in nohtov. Tretji najpomembnejši element je železo katero je splošno znano, da pomaga pri slabokrvnosti saj vpliva na nastanek rdečih krvnih celic, ki skrbijo za vnos kisika v naše telo.
To so nekatere najpomembnejše sestavine, a je sestava rdeče pese še veliko bolj pestra saj vsebuje še vrsto ostalih snovi kot so kalcij, kalij, magnezij, mangan, vitamin C, žveplo, jod, provitamin A, sladkor, beljakovine, rudnine, vitamine, natrij, antocian, niacin, fosfor, baker, cezij in rubidij. Pomembna sestavina je tudi pigment betanin, ki daje pesi rdečo barvo in se absorbira v kri kjer povečuje sposobnost prenašanja kisika tudi do 400 odstotkov. Rdečo peso uvrščamo tudi med deset vrst zelenjave z največjim antioksidativnim učinkom zato je izvrstna za prečiščevanje našega telesa, ki ga lahko izvedemo z očiščevalno terapijo. Sok rdeče pese vsebuje tudi veliko kalija, ki služi kot regulator vode v telesu in tako odvaja odvečno tekočino, nase veže maščobe in tako razstruplja.
Zdravilne lastnosti rdeče pese
- Ščiti pred oksidativnim stresom
- preprečuje nastajanje ledvičnih kamnov
- čisti črevesje
- razstruplja jetra in žolčnik
- vpliva na obnavljanje krvi
- krepi organizem
- spodbuja apetit
- odlična v zimskih dneh proti prehladu in gripi
- ščiti pred virusnimi obolenji
- spodbuja izločila
- čistilno deluje na limfni sistem
- gradi žleze
- znižuje telesno temperaturo in krvni tlak
- zmanjšuje tveganje za bolezni srca v starosti
- krepi ožilje in ohranja prožnost arterijskih sten
- povečuje psihično zadovoljstvo
- deluje protivnetno in uspešno premaguje proste radikale
- krepi imunski sistem
- vpliva na zdravje oči
- odstranjuje kovinske strupe
- lasem, nohtom daje lesk in koži prožnost
- upočasni staranje
- proti arteriosklerozi
- proti hripavostji in kašlju
- preprečuje nastanek in razvoj raka
Zdravljenje z rdečo peso
Za zdravljenje različnih bolezni in lajšanje težav je priporočeno uživanje predvsem surovo rdečo peso, najpogosteje sveže iztisnjen presen sok iz gomolja rdeče pese, ki ga ne puščamo stati ampak ga zaužijemo čim bolj svežega. Zdravilni pripravek lahko sicer tudi kuhamo na pari a moramo pri tem vedeti, da rdeča pesa s termično obdelavo izgublja dragocene zdravilne snovi. Po priporočilih strokovnjakov je pri hujših obolenjih priporočeno dnevno popiti pol litra sveže iztisnjenega soka, sicer pa do četrt litra na dan.
Očiščevalna terapija z rdečo peso
Preventiva je vedno boljša kot kurativa zato si lahko vsako jutro na tešče postrežemo s sveže iztisnjenim sokom rdeče pese, ki ga zaužijemo na prazen želodec. Na začetku je bolje da začnemo z manjšimi količinami soka in z nekaj vode saj tako pospešimo proces čiščenja, kasneje pa lahko dnevno količino soka tudi povečamo. Terapijo lahko izvajamo nekaj mesecev in z njo odpravimo veliko težav, ki nastanejo kot posledica nezdravega življenja. Sok rdeče pese pripravimo tako, da naribamo in stisnemo 1 kilogram rdeče pese iz katere dobimo približno 0.7 litra soka, ki ga spijemo še isti dan. Soka ne prekuhavamo saj s tem izgubimo zdravilne lastnosti, pri nakupu pa pazimo, da je rdeča pesa nepoškodovana in napeta. Shranjujemo jo v hladilniku, tako da jo zavijemo v papir a je ne hranimo več kot en teden.
Kako zdraviti z rdečo peso?
Kot že omenjeno ima največjo zdravilno moč prav surova rdeča pesa, ki jo lahko jemo ali iz nje stiskamo sok tako si lahko pomagamo proti številnim težavam:
- hripavosti: iztisnjen sok iz gomoljev pijemo nekaj dni zapored
- kašlju: 250g rdeče pese zmešamo s 100g koprivinega soka ter pijemo en mesec po požirkih (priporočljivo vsako uro)
- povišani telesni temperaturi: pijemo po požirkih sok iz četrt litra rdeče pese in 4 limon
- bolezni ledvic in mehurja: čim pogosteje pijemo sok rdeče pese ali jemo solato iz nje
- slabokrvnosti: pijemo vsako uro požirek čez cel dan
- arteriosklerozi in za upočasnitev staranja: čim dlje časa pijemo sok iz drobne naribane pese, kateri dodamo limonin sok in med.
- začetku razvoja raka: vsak dan jemo surovo rdečo peso in pijemo njen sok
- celulitu: sok iz gomolja združimo s tremi stroki česna in petimi vejicami peteršilja. Sok uživamo v malih količinah uro pred glavnimi obroki
- za krepitev jeter in želodca: naribamo surovo rdečo peso in gomolj zelene ki je naj bo dvakrat manj kot rdeče pese
- za krepitev in čiščenje krvi: narežemo dva šopka mladih pesinih listov in šopek peteršilja, prevremo za 15 minut, dodamo nekaj česna, čebule in korenja, manjši gomolj zelene ter drobno naribane 3-4 surove gomolje rdeče pese. Prelijemo z žličko olja in limoninim sokom. Tako pripravljeno juho jemo dvakrat na dan.
V zdravilne namene uporabljamo surovo v kulinariki pa jo lahko kuhamo, pečemo ali uporabljamo v solatah in juhah. Tako je na voljo mnogo receptov in načinov kako pripraviti obrok iz rdeče pese. Vsestranska zelenjava je tako lahko uporabljena na sto in en način kot naprimer: v enolončnici, pečena rdeča pesa, torta, zelenjavna juha, pita ali solata iz rdeče pese.
Rdeča pesa ima tako zaradi številnih pozitivnih lastnosti in možnostih uporabe v kuhinji kot tudi v zdravilne namene upravičen razlog, da jo označujemo kot superživilo. Mislim, da je to zelenjavo resnično vredno postavljati v ospredje in povečati njeno uporabo tako v kulinariki kot v zdravstvene namene.