Pralno to in ono … Kaj izbrati?
V času, ko je »bio«, »eko« in naravi prijazno vse bolj pomembno marsikateremu potrošniku, se pojavlja tudi vse več marketinških trikov in reklam, ki take potrošnike privabljajo. Velikokrat so ti izdelki dragi in precenjeni, zato je pomembno, da se potrošnik informira o smotrnosti nakupov takih izdelkov.
O alternativi pralnemu prašku pri pranju perila se potrošnik odloča iz različnih razlogov (alergije, cena, onesnaževanje …). Pa so alternative sploh primerljive ali je pralni prašek še vedno nujno zlo?
Z uporabo pralnega praška imamo najbrž izkušnje vsi. Malo manj pa je takih, ki poznajo pralne kroglice ali pralne oreščke.
Pralni oreščki
Drevo pralnih oreščkov je majhno drevo, ki izvira iz Azije. Njegovi plodovi pa se kot pralno sredstvo uporabljajo zaradi vsebnosti saponina. Ta se nahaja v notranjosti luščin, zato je potrebno oreščke pred uporabo razpoloviti. Razpolovljene oreščke (4–8 polovic) vstavimo v bombažno ali laneno vrečko, to pa dodamo v boben pralnega stroja skupaj z umazanim perilom. Pri pranju na 40 stopinj jih lahko uporabimo dvakrat, nato pa ostanke kompostiramo. Pranje s pralnimi oreščki je predvsem primerno za ljudi z alergijami ali občutljivo kožo. Prav tako poudarjajo njihov pomen pri varovanju okolja. Ima pa pranje s pralnimi oreščki tudi nekaj slabosti. Pri uporabi pralnih oreščkov v trdi vodi je treba dodati mehčalec (naravna alternativa je kis). Rezultati Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) so pokazali, da pralni oreščki pri pranju umazanega perila niso učinkovitejši od pranja v sami vodi. Prav tako pranje s pralnimi oreščki povzroča sivenje belega perila, zato se priporoča dodajanje belila (alternativa je soda bikarbona).
Pralne kroglice
Prav tako kot pralni oreščki so tudi pralne kroglice zanimive za potrošnike, ki želijo živeti bolj okolju prijazno ali imajo težave s kožo in alergijami. Potrošnik je najprej postavljen pred izbiro, katero od kroglic izbrati, saj se te razlikujejo po polnilu. Tudi pralne kroglice so gotovo bolj okolju prijazne kot pralni praški, a je ZPS v raziskavi ugotovil, da je tudi njihova učinkovitost vprašljiva. Tako kot pri pranju s pralnimi oreščki se tudi tu pojavlja težava sivenja perila. Učinkovitejše pranje s kroglicami je možno le z dodajanjem manjših količin pralnega praška. ZPS je mnenja, da je navdušenje nad učinkovitostjo pranja s pralnimi kroglicami moč pripisati dejstvu, da pri današnji stopnji higiene večinoma peremo tako rekoč čisto perilo, tega pa dobro “operejo” tudi kroglice in oreščki.
Kljub dejstvu, da je prani prašek še vedno najučinkovitejši pri pranju umazanega perila, ne gre zanemariti škodljivih vplivov na okolje oz. vodo, zato je priporočljivo omejiti količino na minimum. Lahko pa poskusimo s tretjo alternativo, to je pralni prašek lastne izdelave. Recept je dokaj preprost na pogled. O tem, ali je učinkovit, pa se prepričajte sami. Mnogi že dolgo ne uporabljajo drugih pralnih sredstev in so nad domačim pralnim praškom navdušeni. Glavne sestavine domačih pralnih praškov so naribano milo, soda bikarbona, voda in seveda posoda za shranjevanje. Nekateri dodajo še pralno sodo, eterično olje ali kis. Kis dodamo za mehčanje perila, nekaj kapljic najljubšega eteričnega olja (npr. eterično olje sivke) pa za bolj dišeče perilo. Recepte si lahko poiščete na svetovnem spletu.