Najpogostejši škodljivci sobnih rastlin
Sobne rastline delajo iz prostora dom, lepšajo in izboljšujejo nam bivanje, čistijo zrak in božajo dušo. Naučijo nas potrpljenja, ko čakamo, da končno razvijejo svoj novi list, budijo v nas hrepenenje in radost. Primeri pa se tudi, da nam povzročajo nemalo skrbi. Naših sobnih rastlin se namreč lahko lotijo škodljivci, ki jim, v kolikor jih ne opazimo in posredujemo pravočasno, lahko usodno škodujejo. Poglejmo si najpogostejše škodljivce sobnih rastlin ter kako se jih učinkovito znebimo.
Kaj moramo vedeti?
Rastline so živa bitja. Tudi njim pade odpornost, če oslabijo zaradi pomanjkanja hranil, če so doživele šok ob presajanju in rezanju, nekatere zamerijo, če jih prestavimo na drugo mesto, nekaterim ni všeč padec zračne vlage pozimi ali njen skok spomladi. Kadar se zgodi, da se rastline borijo s katero izmed naštetih sprememb, so bolj dovzetne za napade raznih škodljivcev. Posebno opozorilo velja za jesenske mesece, ko svoje rastline, ki so poletje preživele na prostem, premikate nazaj v stanovanje. Takrat bodite se bolj oprezni za škodljivci, ki jih lahko na rastlinah vnesete v svoj dom.
Previdno: kadar prinašate nove rastline v svoj dom, je potrebna previdnost. Novo pridobitev dobro preglejte in jo dajte v karanteno za teden ali dva. V tem času jo opazujte. S tem previdnim ravnanjem preprečite vnos škodljivcev, v kolikor se ti nahajajo na novi rastlini.
Za vse škodljivce sobnih rastlin velja …
Ko opazite, da se z vašo rastlino nekaj dogaja in/ali na njej najdete škodljivce, jo nemudoma izolirajte. Rastlino umaknite od ostalih in s tem preprečite, da se škodljivci naselijo tudi na njene sosede. Preglejte tudi rastline v bližini okužene lončnice. Ne pozabite tudi razkužiti površine, na kateri je lončnica stala. Temeljito si umijte roke.
Najpogostejši škodljivci na sobnih rastlinah
Kapar
Kapar je zagotovo eden najtrdovratnejših škodljivcev tako sobnih kot zunanjih rastlin. Zanje je značilen ščit, zaradi katerega jih je tako težko zatreti, saj deluje kot varovalo. Lahko so okroglaste ali ovalne oblike, rumenih, rjavih, belih, zelenkastih in črnih odtenkov. Prisesajo se na liste in stebla rastlin in iz njih sesajo rastlinski sok. Izločajo ti. »medeno roso« ali« meno«, kar je največkrat tudi prvi opozorilni znak, da je z rastlino nekaj narobe. Po listih in v okolici rastline namreč nastaja lepljiv izloček, ki ga težko spregledate. Medena rosa pa tudi povzroča še dodatno škodo na rastlini, saj se nanjo naselijo glive sajavosti, ki še bolj oslabijo rastlino, saj zmanjšajo aktivno listno površino.
Samec in samica kaparja sta si po videzu zelo različna. Edina naloga samca je, da oplodi samico in nato odmre, medtem ko se samica prisesa na rastlino in se obda s ščitom v katerega izleže okrog 100 jajčec. Ko ščitek razpade se izležejo ličinke, ki se začnejo gibati po rastlini in tako se lahko naselijo tudi na rastline v bližini. Ko najdejo primeren prostor, se na rastlino pritrdijo in izležejo jajčeca. Ta cikel traja en mesec.
Kaparji niso pretirano izbirčni glede svojih gostiteljev. Marajo vse rastline z gladkimi listi in stebli. Če se vam je morda zdelo, da so to škodljivci orhidej, naj vas razočaram. Po godu so jim fikusi, palme, praproti, taščini jeziki… večina notranjih rastlin pred njimi ni varna.
Kako se z njimi (učinkovito) borimo:
Boj proti kaparju je dolg. Uspešne zgodbe pričajo o tem, da je najbolje nadnje poslati kar roko. Torej fizično odstranite vse vidne ščitke. Pri tem si pomagajte s krpo namočeno v milnico ali olje. Ščitki imajo namreč odprtine za dovod zraka, ki jih milnica oz. olje zapreta, zato se kapar zaduši. Najtemnejši ščitki so ostanki poginulih samic, in so polni jajčec. Ko tak ščitek odstranite lahko na svet pomagate tudi ličinkam kaparja. Zato bo potrebna previdnost in redno pregledovanje rastline, tudi ko na njej ne bo več vidnih ščitkov kaparja. Ko kaparja fizično odstranite, rastlino poškropite s posebnimi pripravki proti kaparjem, ki se kupijo v vsaki specializirani trgovini ali zadrugi. Ker se ta nepridiprav lahko naseli tudi med korenine rastline, ne pozabite poškropiti oz zaliti tudi zemlje. S pripravkom ravnajte po navodilih na embalaži. Rastlini tudi pomagajte s tem, da ji dodajte nekaj hranil, da si bo čim bolj opomogla.
Listne uši
Morda najbolj poznan škodljivec vseh vrst rastlin so listne uši. Zunaj, na vrtu in v sadovnjakih se pojavijo že zgodaj spomladi, ko se izležejo iz jajčec, ki so jih samice odložile na lesnate dele rastlin (drevje). Zlahka jih prinesemo tudi v notranje prostore, na notranje rastline, predvsem tiste s cvetovi. Najdemo jih na spodnji strani listov in so lahko črne, zelene, rumene. Če rastlino napadejo listne uši, bodo njeni listi postali razbarvani, porumeneli ,spremenili bodo obliko in bodo čudno skodrani oz zavihani.
Kako se jih znebite?
Nadnje se spravite z mehko krpo namočeno v alkohol in rastlino obrišite. To ponavljajte toliko časa, da se listnate uši več ne pojavijo. V kolikor imate možnost, lahko polovite pikapolonice in jih prinesete na rastlino, saj jih le te zelo rade malicajo. V kolikor so se listne uši na vaših lončnicah že konkretno razpasle, v boju z njimi uporabite organsko gnojilo z močjo insekticida ali kar insekticid s katerim rastlino poškropite po navodilih proizvajalca.
Tripsi
Imenujemo jih tudi mehurčki, saj na nogah nosijo mehurček ali resokrilci, saj njihova dva para kril sestavljajo resice in ne opna. Žuželka ima podolgovato in komaj milimeter veliko telo v svetlih odtenkih rumene oz svetlo rjave barve.
Tripsi so trdovratni škodljivci! Morda jih je od vseh škodljivcev sobnih rastlin najtežje opaziti. Obožujejo suho in vroče vreme. Ličinke tripsov so brez kril, a tako kot njihovi odrasli predniki, sesajo rastlinski sok, vse dokler rastlina ne umre. Za njimi ostajajo črne pikice, ki so nič drugega kot iztrebki tripsov. Da so vašo rastlino napadli tripsi lahko opazite, ker se bo rastlina zgubala, listi bodo postajali rumeni, na njih bo mogoče opaziti značilen belo-srebrni lesk (zaradi prebavnih sokov tripsov). Množijo se zelo hitro, ob primernih pogojih se njihovo število podvoji v samo 4-6 dneh!! Kot da že sami tripsi niso dovolj, lahko s seboj nosijo tudi razne viruse, ki napadejo rastline.
Kako se jih znebim?
Žal so tripsi odporni na različne vrste strupov.
Ko jih opazite, izolirajte okuženo rastlino in preglejte celotno populaciji vaših lončnic, saj tripsi letijo. Tudi ko rastlino prestavljate, oz. jo nesete v karanteno, to storite nežno. Ne pozabite razkužiti mesta, kjer je stala okužena rastlina. Lončnici pa zamenjajte tudi zemljo. Prvi korak je, da okuženo rastlino operete z milnico ali z alkoholom oz. kar z razkužilom (za roke). Nekateri pričajo, da je to lahko zgodba o uspehu, če to »čiščenje« izvajate vsake 3 dni vsaj 2 meseca. Pa še po dveh mesecih morate imeti oči na pecljih. Drug del boja proti tripsom predstavlja insekticid, ki ga nabavite v specializiranih trgovinah in zadrugah. Uporabite ga po priloženih navodilih. Rastline tudi po »tretmaju« z insekticidi še kar nekaj časa dobro pregledujte.
Volnata uš
Če na rastlinah opazite »kupčke vate«, imate volnato uš. Če te kepice vate stisnete, pordečijo, zato jih imenujemo tudi krvava uš. Te žuželke so mehkega telesa, velike od 1 do 3 mm in sesajo rastlinski sok. V končni fazi vodijo do odmiranja rastline. Cikel njihovega razvoja traja 30 dni, kar je dobra novica za vse, ki se z njo borite. Slaba novica pa je, da so uši prevlečene z voskasto prevleko, zato jih kontaktni insekticidi ne pokončajo. Rade imajo toplo in vlažno okolje in se znajo dobro skriti, zato je lahko boj z njimi trdovraten in naporen.
Kako se jih znebim?
V kolikor jih opazite, ko se še niso preveč namnožile, se jih lotite z vato oz mehko krpico namočeno v alkohol in jih mehansko odstranite. Ta postopek brisanja listov z alkoholom morate ponavljati vsaj trikrat v tedenskih razmahih. V kolikor so se uši že konkretneje razmnožile, se jih lotite s sistemiki (insekticid). Zanje povprašajte v specializiranih trgovinah.
Pršice
Idealen čas za napad pršic na sobne rastline je čas, ko začnemo notranje prostore ogrevati. Pršice namreč ljubijo suho in toplo, zato velja pozimi še dodatna previdnost in opreznost za temi majhnimi pajkovci, ki povzročajo škodo z izsesavanjem listnih sokov. So zelo drobni, zato jih težko opazimo. Najbolj vidni so njihovi rjavkasti iztrebki, posebno na spodnji strani listov. Prepoznamo jih lahko tudi po tem, da ob konkretnem napadu za seboj puščajo mrežo, nit. Na listih rastline se pojavijo male pike (sledi vbodov), ki se brez intervencije začnejo povezovati v vedno večje madeže, list se nagrbanči in sčasoma posuši.
Kako se jih znebim
Pomaga, da liste rastlin obrišete z alkoholom ali milnico in s tem fizično odstranite čim več pršic, jajčec, ličink in to ponavljajte na nekaj dni, vse dokler se vam ne zdi, da ste jih uspešno odstranili. Tudi po tem velja visoka stopnja opreznosti. Rastline redno pršite s postano vodo ali deževnico, kar dviguje zračno vlago v bližini rastline, ki pršicam ne odgovarja. Lotite se jih lahko tudi s pripravki proti pršicam, ki jih nabavite v specializiranih trgovina in uporabite po navodilih proizvajalca.
Mrtvaška mušica
Mrtvaška mušica, ki ljubi vlago, je še najbolj podobna komarju. Velike so približno 3 mm in se zadržujejo na površini substrata, letajo slabo, zato ne pridejo prav daleč. Prehranjuje se z odmrlimi organskim materialom. Škodo povzročajo ličinke, ki so v zemlji in se, ko se obilno namnožijo, lotijo korenin rastline. So črvom podobne, dolge približno 4 mm in imajo črno glavo.
Kako se je znebim
Preventiva je, da rastline ne zalivamo preobilno in pustimo, da se zemlja med enim in drugim zalivanjem posuši. V kolikor opazite mušice na površini zemlje, v njej pa ličinke, je čas, da ukrepate. Rastline presadite v novo zemljo, lončke temeljito očistite, ter napadite z insekticidom. Da polovite mušice, lahko uporabite samolepilne trakove za mrčes, ki jih namestite v zemljo lončnice.