Na robu preživetja
V zadnjem času se slovensko gospodarstvo in s tem posledično tudi podjetništvo nahaja v globoki krizi. Po zadnjih podatkih okoli 290 tisoč Slovencev živi pod pragom revščine. Ta številka je gotovo še višja, saj se tudi vedno več manjših podjetnikov znajde pod pragom revščine.
Mladi podjetniki
Predvsem mladi, pa tudi starejši, ki so iz takšnih ali drugačnih razlogov izgubili zaposlitev, se odločajo za registracijo samostojnega podjetnika (v nadaljevanju s.p.). Želijo namreč nadaljevati delo, za katerega so strokovno usposobljeni, hkrati pa poskrbeti za golo preživetje, ne samo sebe, temveč tudi lastne družine.
Pri registraciji naletijo na precej birokratskih ovir, čeprav podatki kažejo, da je le-ta hitra in posameznikom ne povzroča večjih težav. Te se pojavijo takrat, ko se novopečeni podjetnik začne soočati s plačevanjem dajatev državi (beri dursu). Za najnižji znesek davčnih obremenitev, ki znaša okoli 300 evrov in akontacijo dohodnine, je potrebno v tekočem mesecu pošteno delati. Danes je to, glede na možnosti dela in posledično tudi tekoča plačila po opravljenem delu prej težava kot pa finančni uspeh. Tukaj imam v mislih predvsem manjše podjetnike.
Trg je zasičen s ponudniki storitev, mnogo premalo pa je odjemalcev oziroma strank. Med vsemi se pojavijo tudi takšni, ki niso vešči svojega dela, so pa posledično moteč faktor na trgu dela.
Vir: delo.si
Osebni stečaj
Po pisanju Financ je bilo do konca julija 2013 začetih 449 osebnih stečajev, v prvi polovici leta 2014 pa je omenjena številka narasla na 2249. Glede na omenjeni trend na Vrhovnem sodišču Republike Slovenije pričakujejo, da bo do konca tega leta osebni stečaj začet vsaj zoper 3855 oseb.
Med podjetniki se danes znajde veliko strokovnjakov, ki uspešno kotirajo na trgu dela. S svojimi storitvami so prepoznavni, ne samo doma, temveč tudi v tujini. Za samostojne podjetnike, ki se ukvarjajo z dejavnostjo, katero izvajajo zgolj sami, je preboj na trgu zelo zahteven. Veliko jih po nekajmesečnem delovanju hitro ugotovi, da izvajanje dejavnosti ne prenaša finančnega uspeha, temveč prej obratno. Zaidejo v težave, ki so pogojene z neplačevanjem strank, posledično pa sami ne uspejo pravočasno plačevati dobaviteljem. Izhod iz začaranega kroga neuspeha zaradi finančnih težav, v katere so zabredli, je velikokrat osebni stečaj.
Ta oblika pomoči, ki si jo je država umislila pred šestimi leti v upanju, da bo pomagala posameznikom v osebnih finančnih težavah, je danes prešla v fazo, ko se vse več le-teh odloča, da prepusti lastne dolgove državi. Seveda pri tem ne gre brez zahtev, ki ji stečajni upravitelji v primeru osebnega stečaja naložijo tistemu, ki se zanj odloči.
Ob celotni zgodbi neuspehov posameznikov se postavlja vprašanje, ali je osebni stečaj vedno in vselej tudi upravičen. Tukaj so mnenja različna. Pravni strokovnjaki, ki so vzpostavili sistem osebnega tečaja, so mnenja, da se na tem področju ne more izvajati diferenciacija, saj smo pred zakonom vsi enaki. Ekonomisti in sociologi, predvsem pa širša javnost pa je mnenja, da je lahko osebni stečaj tudi moralno sprevrženo dejanje, ki ga posameznik zaradi osebne nesposobnosti, nezrelosti, predvsem pa zaradi želje po osebnem okoriščanju, izkoristi za namen odpisa dolgov, ki so nastali zaradi prej omenjenega.
Koliko je med osebnimi stečaji posameznikov iz okvira samostojnega podjetništva, nimam podatkov, a gotovo se zaradi že navedenih dejstev in še česa med osebnimi stečajniki kaj hitro lahko znajdejo tudi oni. Koliko od teh je do tega upravičenih in kateri ne, bodo morale raziskati pristojne službe. V nasprotnem primeru se bo takšnih, ki bodo izrabljali instrument osebnega stečaja, povečevalo, s tem posledično pa tudi manjko, ki ga država povečuje zaradi »oprostitve« plačila dolgov, kateri so nemalokrat nastali v odnosu do bank in se vrtijo v več sto tisoč, tudi milijonih evrov. Banke pa so, na veliko žalost marsikaterega podjetnika in tudi posameznika še vedno v državni lasti, s tem pa neposredno breme davkoplačevalcev.
Mag. Bojan Macuh