Moški za tretje tisočletje
Avtorji znane knjige s tem naslovom so Meryn, Metka in Kindel (Prešernova družba, 2001). V času izdaje prispevala k že znanim in tudi novim odkritjem, katera moškim srednjih let pomagajo, da ohranjajo svojo moškost. To seveda ni nikar enostavno, zagotovo pa se na osnovi nasvetov da narediti več zase, kot smo, moški, morda pripravljeni narediti. Zopet smo pri odrekanjih. Ja, dobri rezultati se merijo tudi po tem.
Moški sem …
Vsak moški zna povedati zase, predvsem kadar se je treba »postaviti«, da je, letom navkljub, čil, zdrav, poln energije, vedno mladostnega videza, predvsem pa športen tip. Pri marsikomu je to vidno navzven (tem je laže), drugi pač skušajo v stilu besed ostati neomajni in ohranjati svoj libido. To vsekakor ni enostavno. Najhuje je takrat, ko mora svojo moškost izkazovati ženski. Takrat skuša tudi olepšati, kar se pač da, da le pusti vtis na osebi za »katero se poteguje«. Drugače je v odnosu do moških (prijatelji). Če ženskemu spolu ne zaupa svojih težav, še najmanj tistih, ki so povezane z moškostjo, potem so »kolegi« tisti, ki radi, če ne drugače, vsaj zaradi »firbca«, prisluhnejo. In kalvarija pripovedovanja osebnih tegob se začne. Kdo bo rekel, da je to zato, ker moški nimamo svojih osebnih zdravnikov, kot jih imajo ženske (ginekologi). In se nimamo komu zaupati. Bo kar držalo. Partnerki je morda težko zaupati ob prvem »usihanju« moškosti, zakaj naenkrat ni več prave volje, želje, energije, pravih potreb, kot so bile nekoč. In ta nekoč sega daleč nazaj. Dvajset, trideset let. Ko so moški vedno in vselej za, četudi jim morda kdaj ni. No, in ker ženske niso pravi naslov, postajo moški klepeti na to temo kar pogosti. In kako je doma, v postelji?
Ženska je …
Če radi rečemo, da ženska podpira »tri vogale hiše«, se v veliko primerih niti ne bomo zmotili. Kaj bi moški brez ženske. »Skrb« zanj, da je vedno urejen in njeno ogledalo v sodobni družbi. Skrb za otroke, za dom kot celoto, za … Vsa zahvala ženski, soprogi, materi, ki v vseh vlogah skupaj in eni sami osebi zmore vse to. Tega nikoli nisem mogel popolnoma razumeti, danes pa sem bliže tem odgovorom. Ženska strategija vzdrževanja in hkrati potrpljenja je neomajna. In smo srečni. Zadovoljni. Moški se radi pohvalijo – »moja pa zna, moja pa je …«. Lastniško zveni, a ni vedno mišljeno tako. Velikokrat je to tudi potrditev, da brez »moje« ženske ne morem, ne zmorem. Enostavno ne gre. V kuhinji, v pralnici in še bi lahko našteval. No, mnogo je moških, ki so pri sebi že zdavnaj naredili obračun. In »njihova« ženska ni več zgolj gospodinja, mati, delavka. Že zdavnaj je postala ženska v pravem pomenu besede, kakor si to tudi zasluži že od nekdaj, a si je izborila šele danes, v postmoderni družbi. Postavlja pa se vprašanje, ali ta sodobna ženska resnično obvladuje vse. Tudi moškega kot celoto, z njegovimi muhami, predvsem pa če obvladuje moškega postmoderne družbe, ki se je znašel v »krizi« sodobnega časa. Namesto, da bi bil vitek in visok, postaja z leti vedno manjši in bolj okrogel. Namesto, da bi bil aktiven na igrišču, postaja strokovnjak za šport pred televizijo. Namesto, da bi znal »zadovoljiti« sodobno žensko, njegova moškost vedno bolj peša. Kriza.
Na pomoč!
Ta besedna zveza je za moškega bolj ali manj tuja. Uporabi jo v najhujši stiski. Kaže, da prihaja dan, ko bo pomoč potrebna. Moški se je znašel v obdobju, ki je ženskam mnogo bolj znano (menopavza). On pa je to doslej le spremljal ob strani. Ne kot rezervni igralec, kot nekdo, ki mu je hote ali nehote bilo vse skupaj tuje, nepomembno, nepotrebno. »Saj to ni moj problem.« Pa še kako je problem ženske tudi problem moškega. In še kako težava moškega zadeva tudi žensko. Rezultati raziskav (prebiramo jih lahko tudi v tej reviji) kažejo, da pri moških obstaja dvakrat večja možnost, da bodo na stara leta spolno aktivni kot pri ženskah (British Medical Journoal). Drži. Moški so na splošno bolj zainteresirani za spolnost kot ženske in se lahko pohvalijo z dobrim spolnim življenjem. Morda je razlog v tem, da je med starostniki več moških, ki imajo stalno partnerko, kot žensk, ki imajo stalnega partnerja.
V življenju sodobnega moškega srednjih in poznih let pa se je »vrinila« težava. Moški klimakterij, moška menopavza – andropavza. Če smo doslej imeli v vidu samo ženske težave, so sedaj nastopile tudi za moške. Poglejmo nekaj simptomov pri moških med 40 in 55 letom, ki kažejo na to:
– utrujenost, bolečine in okorelost rok, povišan utrip in motnje spanja, razdražljivost in jeza, depresija, zmanjšanje libida, zmanjšanje moči, prezgodnje staranje, spremembe v rasti … Andrologi pod andropavzo podrazumevajo sindrom »padam«, kar pomeni delno pomanjkanje androgenov – testosterona pri starejših moških. Pojavljajo se spolne težave, kot je zmanjšanje poželenja. No, tukaj pa je klic na pomoč s strani moškega in ženske. Moški se jo trudi ohraniti, ženska pa čuti strani moškega usihanje le-te. Velikokrat se pojavijo dvomi, ali je »pešanje spolne moči« pri moškem realnost, ali zgolj izgovor pri aktivnosti v partnerski postelji. Partnerski odnos, razumevanje, ljubezen preženejo vse dvome. Ženske, vaš moški nima ljubice, vaš moški je zapadel v andropavzo.
Iz srednjih v stara leta …
Dr. Rugelj je nekoč zapisal:
Ko moški uporablja spalnico samo še za spanje in ga svileno perilo ne vznemirja več, se ženska vpraša, ali tudi njen partner zahaja v tujo posteljo. Vse pogosteje pa varanje ni edini razlog za čustveno in spolno hladnost med partnerjema.
Njegove misli navezujem na moje razmišljanje. Naj partnerska postelja ne postane zgolj zatočišče za tehnologijo (gledanje televizije, delo na prenosnem računalniku, telefoniranje). Gojiti moramo pravi, pristni partnerski odnos. Takšen bo pomagal ohranjati vedrino, razigranost in željo po spolnosti in manj bo dvomov, če bomo na stara leta sploh še dovolj pri močeh, da se spravimo v posteljo in iz njej, kaj šele, da v njej počnemo kaj bolj pomembnega.
Mag. Bojan Macuh
Sociolog