Mali triki za majhne prostore
Kot otrok sem imela nerazložljivo afiniteto do majhnih prostorov. Moja prva sobica je štela bore 4 kvadratne metre, kamor smo čudežno uspeli stlačiti posteljo, mizo, pisalni stol, nekaj poličnikov in celo televizijo. To je bil moj raj; moja spalnica, učilnica, moja dnevna soba in prostor za druženje s prijateljicami, stiskajoč se na postelji. Ko pa človek nekaj časa živi na tako majhni kvadraturi, ga hitro začnejo privlačiti veliki odprti prostori, kjer morda celo lahko iztegne roke, ne da bi se pri tem zaletel v kakšno steno. No, sedaj, po petnajstih letih, spet odkrivam mojo ljubezen do udobnih kotičkov in majhnih sobic. S sostanovalko si namreč deliva stanovanje, ki je, kljub majhni kvadraturi, razdeljen na več manjših sob. To nama omogoča, da imava, poleg svojih prostorov, tudi skupno jedilnico in dnevno sobo. Meni sta torej ostala dva mini prostora: spalnica, kamor lahko postavim le posteljo in delovna soba, ki meri 8 kvadratnih metrov. Kar je za človeka z veliko krame (v mojem primeru kupi revij in skicirk ter raznoraznih materialov za ustvarjanje) zelo malo prostora. Je bilo pa opremljanje zanimiv izziv, in skozi preplet poskusov, napak in pravih odločitev sem si ustvarila prijeten dom.
Če se tudi vi srečujete s problemom majhnih sob, premalo prostora in občutkom prenatrpanosti, lahko delim z vami par nasvetov, kako z minimalnimi posegi spremeniti take prostore v čudovite sobice.
Prva stvar, ki prostor popolnoma spremeni, je barva. Splošno znano dejstvo, da temne barve pomanjšajo prostor, je preverjeno napačno. Moja delovna soba je namreč zdaj temne grafitne barve in namesto, da bi barva sobo pomanjšala, jo vizualno razširi, saj tako optični učinek stene odmakne od opazovalca. Kakršna koli temnejša barva bo imela enak učinek, od grafičnih sivih do toplih čokoladnih in olivnih tonov. Če se bojite prebarvati celo sobo v tako temne tone (priznam, mene je bilo J ), zadostuje tudi ena stena. Še najbolje je, izmed vseh štirih sten, izbrati eno izmed dveh daljših. Tisti pogumni pa nikar ne pozabite na strop. Priporočam ublažitev temnih sten z dodatki v živih barvah, mehkimi teksturami in dodatnimi manj intenzivnimi lučmi.
Če se v tem istem mini prostoru nahajajo kakšni veliki kosi pohištva, jih lahko z magičnim trikom odmaknete v ozadje in tako še razširite prostor: pobarvajte jih v isto barvo kot stene. To še posebej velja za police in poličnike, na katerih počivajo knjige, revije in druge drobnarije. Ker se tako police vizualno umaknejo v ozadje, bo prišla do izraza njihova vsebina in ne bo delovala razmetano. Preverjeno!
Še ena možnost, ki ne zahteva veliko truda in denarja, je postavitev pohištva. V moji spalnici je bil še do nedavnega prostor le za posteljo, ki so jo tesno obdajale tri stene. Šele, ko sem se odločila odstraniti vzglavje in posteljo pomakniti le za pol metra proti sredini prostora, je v niši nastal prostor za improvizirano nočno omarico, na kateri sedaj počiva orhideja in nekaj knjig. Zaradi take postavitve deluje zdaj soba bolj sproščeno, zaradi detajla na »omarici« pa zanimivejša. Nekaj podobnega se zgodi, če premaknete mizo iz kota v sredino prostora ali pa fotelje zasukate pod kotom – s tem se namreč poruši strogost prostora in škatlasti občutek. Tudi če ste s tem zmanjšali funkcionalno kvadraturo, ima tako prostor zanimivo postavitev, ki odvrne pozornost od majhnosti sobe.
Enak princip zaznave lahko izkoristimo z razporeditvijo manjših detajlov po prostoru, npr. s knjigami, slikami, skledami s sadjem ali šopki cvetja. Za take zadeve so, v majhnih prostorih, stene kot nalašč, saj nam lahko razbremenijo shranjevalni prostor v kakšni omari ali kje drugje. Na steno lahko obesite stojalo za revije ali pa kakšno zanimivo obešalo s kolekcijo najljubših torbic (ali česarkoli drugega, kar vam zaseda prostor v omari).
Še zadnji nasvet: ogledala. Kakršno koli ogledalo bo v trenutku povečalo prostor, saj ustvari občutek večje globine. Če si lahko privoščite obleči v zrcalo kar kos stene, bo učinek največji, ta trik pa odlično deluje tudi z manjšimi ogledali, obešenimi na steno ali pa le prislonjenimi nanjo s pomočjo polic ali mize.
Tudi, če živite v graščini in ne v garsonjeri, lahko stene prebarvate v temnejšo barvo ali pa pohištvo prerazporedite v manj konvencionalno postavitev. Nepričakovani posegi naredijo prostor zanimivejši in posledično tudi bolj prijeten za bivanje.
Tina, pozdrav, priznam, da sem z zanimanjem prebral ta članek, ker me je še posebej pritegnil naslov v zvezi z opremljanjem majhnih prostorov. Fantastične ideje, za katere pa se mi zdi, da si jih ljudje kar včasih ne upajo izvesti v svojih prostorih.
Tudi sam sem v notranjem opremljanju, predvsem na področju vgradnih omar, po katerih tudi sprašuje precej ljudi, ki imajo težave s prostorsko stisko.
Med idejami in nasveti bi zato morda k zgornjemu samo dodal, da naj si ljudje upajo eksperimentirati, ker največ kar lahko izgubijo, je čas, ki so ga v eksperimentiranje pri razporeditvi pohištva, vložili.
Če se neka postavitev izkaže za nepraktično in nefunkcionalno, pa se preprosto pohištvo postavi nazaj, tako kot je bilo. LP M