Kosilo po korejsko
Azijska hrana v Sloveniji ni novost, vendar pa korejska hrana v Sloveniji ostaja popolna neznanka, ne glede na to, da se je v zadnjih letih njena priljubljenost v svetu zelo povečala.
Južna Koreja (uradno: Republika Koreja) je v zadnjem desetletju na nivoju kulture začela povzročati pravo pravcato revolucijo: fenomen je znan kot novi val korejske kulture – Hallyu. Val Hallyju je s sabo prinesel tudi zanimanje za korejsko kuhinjo, ki je neverjetno vsestranska in barvita, z jedmi, ki slovijo po svojih zdravilnih lastnostih.
Tradicionalno korejsko kosilo predstavlja riž, ki ga spremlja več manjših jedi – prilog, ki se v korejščini imenujejo bančan. Najbolj znan in vedno prisoten bančan je kimči, korejska narodna jed iz fermentirane zelenjave z več različicami; najbolj priljubljena glavna sestavina kimčija je kitajsko zelje. Vredno je dodati, da je ameriška revija Health kimči uvrstila med prvih pet najbolj zdravih jedi na svetu; deluje anti-kancerogeno in zmanjšuje holesterol.
Korejsko kosilo na osnovi riža in bančanov iz sezonske zelenjave (in po želji, mesa) si lahko pripravite tudi sami in si tako popestrite jedilnik.
Nekaj predlogov za enostavno in hitro pripravo zdravih zelenjavnih bančanov:
Kong-namul – začinjeni sojini kalčki
Sojine kalčke operite in skuhajte, nato pa jih začinite s kapljico sezamovega olja, kapljico sojine omake, nasekljano mlado čebulo, na drobno sesekljanimi zrni česna, po želji pa jih lahko posipate tudi z mletim čilijem.
Gaji-namul – začinjeni jajčevci
1 večji jajčevec narežite na podolgovate kose, dolge približno 5 cm in široke ca. 2 cm. Nato jih na pari kuhajte približno 15 minut. Kuhane kose jajčevca preložite v posodo in jih pustite, da se ohladijo. Odlijte tekočino, ki se je zbrala na dnu posode. Ohlajene jajčevce s prsti raztrgajte na podolgovate trakove. Nato jim dodajte: 2 stroka zmletega česna, 1 na približno 1 x 1 cm velike kose nasekljano mlado čebulo, sezamova semena, pol žlice sezamovega olja, 2 žlici in pol sojine omake, ter po želji še žličko mletega čilija. Jed zmešajte z roko in postrezite kot samostojen bančan.
Sigeumchi-namul – začinjena špinača
Očiščene listke špinače (ca. 200 g) 30 sekund blanširajte v slanem kropu. Nato jo odstranite, prelijte z mrzlo vodo in nežno stisnite, da iz nje odteče odvečna voda. Narežite jo na večje koščke. V posebni posodi zmešajte strok mletega česna, polovico sesekljane mlade čebule, žlico in pol sojine omake in pol žlice sezamovega olja. Dodajte špinačo in jo nežno zmešajte z roko. V servirni posodici jo posujte s praženimi sezamovimi semeni.
Masissge Deuseyo – Dober tek!