Ko bankomat zadrži kartico . . .
Gospa, ki praviloma dviguje denar na pošti, se je tokrat odpravila na bankomat. Vstavila je kartico in odtipkala PIN, ki ga ni uporabljala že mesece. Na pošti ga namreč ni potrebovala. Pozabila je, da je skupaj z novo kartico dobila tudi novi PIN. Bankomat jo je opozoril, da je vtipkani PIN napačen. Mislila je, da je kak gumb pritisnila dvakrat in ponovila PIN. Bankomat je spet izpisal opozorilo. Gospa, prepričana da vpisuje pravi PIN, je številko suvereno vtipkala še tretjič. Tokrat je bankomat zadržal kartico.

Ko bankomat zadrži kartico…
Logično ji je bilo, da jo bo kartica slej ali prej čakala na njeni bančni enoti. Tukaj pa je težava šele nastopila. Svoj bančni račun je leta nazaj odprla pri Poštni banki Slovenije. To je opravila na pošti v svojem kraju. Glede na to, da sta se prvega septembra 2016 Nova KBM in Poštna banka Slovenije združili, se je upravičeno vprašala, kam bo ta kartica sploh prišla. Na pošto, kjer je odprla svoj račun, ali v katero izmed poslovalnic Nove KBM (in na katero). Kaj zdaj?
Takoj po prihodu domov je poklicala Servisni center za pomoč imetnikom kartic, kjer lahko imetniki kartic 24 ur na dan prijavimo izgubo ali krajo kartice oziroma vprašamo za nasvet. Sogovornici na drugi strani telefonske linije je razložila situacijo in jo vprašala, kje bo dobila nazaj svojo kartico. »Ne vem«, s strani svetovalke ni bil odgovor, ki ga je pričakovala. Po začetnem šoku in hitrem razmisleku je postavila naslednje vprašanje. Tokrat jo je zanimalo, kdaj na dotični lokaciji polnijo bankomat. Takrat bo kartica pobrana in vrnjena v njeno enoto banke, katerakoli že to je. Bo pač opravila nekaj dodatnih telefonskih klicev. »Nimam tega podatka«, je bil tokrat odgovor. Tudi na vprašanje v kolikem času lahko kjerkoli dobi nazaj svojo kartico ni dobila odgovora. Niti na eno postavljeno vprašanje ni dobila konkretnega odgovora, zato se poslovila z besedami: »Hvala za nič.« Spet je bila na začetku. Glede na to, da je bil že večer, je reševanje problema preložila na naslednji dan.

Bankomat ne tolerira napak
Dopoldan je poklicala na pošto v svojem kraju, kjer je odprla svoj bančni račun. Tudi tam ji niso znali povedati, kdaj in kam bo poslana kartica. Izvedela je celo, da je z njene poslovalnice najbrž sploh ne bodo obvestili, da je kartica tam. So ji pa povedali, da se naj oglasi pri njih, da bodo poskusili urediti dvig gotovine brez bančne kartice. S seboj naj ima številko bančnega računa, dokument s fotografijo in svojo davčno številko. S pošte bodo na Novo KBM prosili za odobritev dviga gotovine brez kartice. Zahvalila se je za koristno informacijo, odločena pa je bila, da ne bo šla na pošto.
Glede na to, da ima omenjeno poslovalnico Nove KBM skoraj na poti iz službe, se je odpravila kar tja. Računala je, da bo hitreje rešila situacijo, saj ne bo treba čakati na odobritev. Po službi se je torej odpravila na banko in se postavila v vrsto. Gospodični na okencu je razložila situacijo in zgolj z osebnim dokumentom s fotografijo je lahko dvignila denar. Žal pa ji tudi ta, sicer zelo prijazna in uslužna, bančna delavka ni znala povedati, katera je njena enota banke. Napotila jo je na negotovinsko poslovanje, kjer ji bodo morda znali pomagati.
Naveličana vsega, se je odpravila z banke, ne da bi se ustavila še na enem okencu. Znašla se je po svoje. Zaposlene v neposredni bližini dotičnega bankomata je povprašala, kdaj ga polnijo. Zdaj vsaj ve, kdaj bo kartica vzeta iz avtomata. Ker bankomate polni pogodbenik – ena izmed služb za varovanje in prevoz denarja, je treba prišteti kak dan, da bodo kartico vrnili na banko. In verjetno še kak dan, da jo bo lahko prevzela.
Počakala bo toliko časa, potem pa telefonirala na vse poslovalnice Nove KBM po vrsti. Ko bo šla dvignit svojo kartico, bo istočasno zaprla račun in ga odprla pri drugi banki. Konkurenca je velika tudi na tem področju in mnogo bank je na izbiro. Uporabnikom se res ni treba ukvarjati z (ne)organizacijo katerekoli izmed njih.

Bank je v mestu veliko.

Menjati banko je preprosto.