Jaslice v Ajbi pri Kanalu – čudoviti premikajoči prikaz nekdanjih obrti
Postavljanje jaslic in jasličarstvo
Postavljanje jaslic ima na Slovenskem že dolgo tradicijo. V 17. stoletju so jih pričeli postavljali v cerkvah, v 19. stoletju pa tudi v slovenskih domovih. Tam so mesto najprej našle v Bogkovem kotu, kasneje pa so se postajale vedno večje in včasih zasedale precejšen del prostora.
Razvilo se je tako imenovano jasličarstvo, ko so naši dedje s smislom za oblikovanje in izdelovanje, glavnemu motivu, to je rojstvu Jezusa v hlevčku, dodajali ročno izdelane pastirčke, ovčke, prizore iz kmečkega življenja…
Danes jaslice postajajo skorajda turistična znamenitost. Še vedno jih postavljamo v cerkvah in domovih, razširile pa so se tudi na trge in ulice mest in vasi, kjer v božičnem času privabljajo množice obiskovalcev.
Prav posebne jaslice pa postavlja Vili Kogoj v Ajbi pri Kanalu. V njegovih jaslicah namreč oživijo nekdanje obrti. In to dobesedno, saj je v jaslicah množica premikajočih se delov.
Jaslice v Ajbi pri Kanalu
Za jaslice v Ajbi pri Kanalu sem prvič slišala pred nekaj leti, šele letos pa nam jih je uspelo tudi ogledat. In bili smo navdušeni 🙂
Ajba je majhna vasica v Soški dolini, nedaleč stran od Kanala. Nekatere hiše so razpotegnjene že ob glavni cesti in ob potoku, nekoliko više pa leži še strnjen del vasi. Tam domuje VIli Kobal, ki je izdelal te čudovite jaslice in jih postavlja na ogled.
Jaslice se nahajajo v spodnjem delu hiše družine Kogoj – Kobal v Ajbi 15. Do hiše se zapeljemo po glavni cesti med Novo Gorico in Tolminom, blizu Kanala, tik zraven jeza v Ajbi zavijemo levo, strmo navzgor do vasi, kjer je Ajba 15 zadnja med hišami. Do hiše pa lahko zavijemo tudi ob enem ob naslednjih odcepov, in po krajši vožnji ob potoku zavijemo čez mostiček ter se povzpnemo. V tem primeru je Ajba 15 prva v vasi.
Vas je strnjena, zato je prostora malo. K sreči smo bili ob času našega obiska edini obiskovalci in smo lahko zato parkirali tik ob hiši. Na ograji hiše visi napis Jaslice in po stopnicah navzdol pridemo do spodnjega dela hiše.
Sprejel nas je prijazen ustvarjalec jaslic, gospod Vili Kogoj in nam jih dobrohotno razkazal. Jaslice se raztezajo na površini približno 4 x 2 metrov, vendar imajo toliko majhnih detajlov, da dajejo vtis, kot da so dosti večje.
Posebnost in čarobnost teh jaslic niso samo zelo lepo in natančno izdelane hiške in orodja s prikazom nekdanjega življenja in nekdanjih obrti, ampak to, da se v njih zares veliko stvari premika. Tako so v jaslicah pekarna, lončarna, kovačija, žaga, predilnica… in v vsaki izmed njih se prikazano premika. Tako se vrti žaga, mlati in melje žito, balira seno, kuje železo, prideluje olje, kuha žganje, peče kruh….
V ozadju jaslic stoji tudi mogočen grad, pot do njega pa zapira kar nekaj vrat, ki se seveda odpirajo in zapirajo, dvižni most, ki se dviga in spušča… v sredi jaslic kraljuje cerkev, v kateri pozvanja zvonček… v jaslicah Jožef ziblje Jezusa… iz ene od hišk se vsake toliko časa prikaže kužek in na balkonu ene od hišk celo veter ziblje in suši perilo…
Premikajoče dele v jaslicah poganja kar 15 motorčkov, vsak od njih pa seveda premika več stvari. V jaslicah teče po skalovju na 5 mestih tudi voda, ki jo prav tako poganjajo črpalke.
Jaslice je gospod Vili Kobal prvič postavil na ogled pred približno 15 leti in od tedaj ga ljudje v tem času redno obiskujejo. Pred nekaj leti so njegove jaslice predstavili tudi na televiziji in tedaj so za obisk, po njegovih besedah, ljudje stali kar v vrsti.
Jaslice v Ajbi so res prava paša za oči pa tudi za spoznavanje nekdanjega življenja, saj prikazujejo nekatere obrti, ki danes ne obstajajo več.
Jaslice so na ogled še vse do svečnice, to je 2. februarja. Najdemo jih sicer tudi na youtubu, vendar so vsekakor vredne obiska v živo. Kontakt za morebitne informacije najdemo na vabilu TIC-a Kanal.