Razstava Body Worlds Vital je edinstven vpogled vase
O človeškem telesu se učimo že v osnovni šoli in svoje znanje dopolnjujemo vse življenje. Toda kaj pravzaprav vemo o svojem telesu? Zahvaljujoč okostnjakom v šolskih učilnicah za biologijo, zdravniških ordinacijah in še kje, si nas večina zna predstavljati človeške kosti brez ostalih gradnikov. Toda ali si znamo predstavljati, kakšno bi bilo naše telo brez kože, kako so videti mišice brez kosti, kako notranji organi, žile? In če si znamo predstavljati vse to, kako blizu je naša predstava realnosti? Svetovna razstava Body Worlds Vital daje odgovore na vsa ta in še nešteto drugih vprašanj.
Razstava nam predstavlja človeško telo prek plastinatov. Plastinacijo je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja izumil prof. anatomije dr. Gunter von Hagens. S tem procesom preprečimo propadanje človeškega telesa po njegovi smrti. Postopke in metode so kasneje razvijali in posodabljali. Gre za tehniko ohranjanja človeških teles in organov. Obdelani so po posebnem postopku polimerizacije, s katero je mogoče skoraj v celoti, predvsem pa trajno ohraniti človeška trupla. Telo obdrži v pravi, izvorni obliki in barvi ter brez vonja. Zahteven in dolgotrajen proces plastinacije telesa zahteva približno 1500 ur dela. Proces nadomesti naravne telesne tekočine s posebno vrsto plastike in po obdelavi omogoča namestitev teles v pristne položaje.
Najprej trupla fiksirajo v formalinu. Nato preparirajo mišice, žile, živce in druge tkivne strukture. Truplo za nekaj mesecev namočijo v kad z acetonom. S tem preprečijo proces razgradnje. S posebnim postopkom kasneje aceton zamenjajo s kemijskimi polimernimi spojinami. Na okostje, ki je postavljeno v določen položaj, so nameščena tkiva. Tako nam je omogočen tridimenzionalni vpogled v telesne strukture.
Vsak položaj, v katerega je telo nameščeno, ponazarja zgradbo naših teles in njihovo delovanje pri vsakodnevnih aktivnostih. Skakalec v višino je pravkar preskočil palico, nogometni vratar se je pognal za žogo, šahist globoko razmišlja o naslednji potezi, gasilec pa rešuje življenje. Na rokah namreč nosi žensko. Položajev je še kar nekaj, vsak izmed njih pa nam omogoča vpogled v strukturo telesa z drugačnega vidika.
Navdušilo me je človeško telo, razstavljeno v dveh delih. V enakem položaju, kot je postavljeno okostje, so zraven njega postavljene mišice istega telesa. Izredno zanimivo je videti tudi celotno človeško okostje, razrezano na nekaj centimetrov debele kolobarje. Vsak prerez ponuja podroben pogled na edinstven delček okostja. Vidimo lahko tudi tako zdrave notranje organe, kot tudi tiste s posledicami različnih bolezni. Razstavljeni so tudi zarodki v različnih fazah razvoja, umetni sklepi v človeških okostjih in ožilje.
Razstava je vsekakor edinstveno doživetje. Tu se srečajo medicina, znanost in umetnost. Unikatna zbirka pravih človeških eksponatov nam prikaže celotna telesa, posamezne dele, prereze in organe. Iz vsega naštetega si lahko ustvarimo popolno sliko delovanja organizma kot celote. Obiskovalci lahko opazujejo zgradbo človeškega telesa od zunaj in znotraj.
Razstava Body Worlds Vita želi izobraževati širšo javnost o delovanju človeškega telesa. Poudarek je na zdravju, oziroma na našem vplivu nanj z zdravim življenjskim slogom. Spodbuja nas k odgovornemu odnosu do lastnega telesa. Tu imajo pomembno vlogo poučni spremljevalni filmčki.
Kljub določeni predhodni meri znanja po obisku razstave ugotavljam, da je vsak izmed nas veliko bolj zapleten sistem, kot sem si predstavljala. Vsako človeško telo je čudež narave, zato ga spoštujmo in zanj odgovorno skrbimo.