Intoleranca na hrano – neredko vzrok resnih zdravstvenih težav
Imate težave s sinusi, astmo, artritisom, težave pri nadziranju telesne teže, utrujenostjo, depresijo, bolečinami v sklepih in mišicah, kožo …? Ali ste pomislili, da lahko uživanje nekaterih živil močno vpliva na vaše telesno in duševno zdravje?
Intoleranca na hrano
Da, v današnjem svetu, kjer uživamo veliko različne predelane hrane, kar 45% prebivalstva trpi zaradi intolerance na hrano. Številna živila, ki jih vsakodnevno uživamo v prepričanju, da so hranljiva in zdrava, so lahko za marsikoga vzrok za pojav neprijetnih simptomov in celo kroničnih bolezni. Ker se simptomi lahko pojavijo tudi do tri dni po užitju hrane in trajajo tudi več tednov, je težko določiti, katera živila delujejo obremenilno na naš organizem. Ko uživamo hrano, na katero smo intolerantni, telo sproži imunsko reakcijo in kasneje tudi vnetne procese v telesu. Tvorjenje protiteles je eden od načinov, s katerimi imunski sistem reagira na snovi, ki lahko škodijo organizmu. Ko je imunski sistem preobremenjen in ne more izločiti škodljivih snovi iz telesa, se te snovi lahko začnejo kopičiti v različnih delih telesa npr. v sklepih, jetrih, prebavnem traktu in lahko začnejo povzročati različne simptome, ki privedejo tudi do resnejših bolezni. Pri tem je zelo pomembno, da imamo urejeno prebavo, uravnovešeno kvasovko kandido, parazite, uživamo uravnoteženo prehrano, čim manj alkohola in zdravil. Ljudje, ki so intolerantni na določena živila, so pogosto utrujeni, napihnjeni, imajo pogoste glavobole in občutek zmedenosti v glavi. Nekateri imajo lahko le en simptom, drugi več simptomov hkrati.
Alergija ali intoleranca
Za alergijo je običajno značilen hiter in močan odziv imunskega sistema po zaužitju določene hrane. Zato lahko tudi dokaj hitro ugotovimo razlog, ki nam povzroča težave. Poznani so alergijski znaki: izcedek iz nosu, kihanje, bruhanje, driska, utrujenost, kožni izpuščaji … Zaradi alergije na hrano trpi manj kot 2% prebivalcev.
Za intoleranco pa je značilno, da se simptomi pojavijo kar nekaj časa po tem, ko smo zaužili hrano, zato je tudi težko ugotoviti, katero živilo nam je povzročilo simptome. Simptomi intolerance na hrano se lahko pokažejo: v dihalih, v mišicah, v sklepih,v prebavili, v centralnem živčnem sistemu, na koži. Intoleranca na hrano lahko vodi do resnih okvar različnih organov. Pomembno je, da iz prehrane izločimo problematična živila. Veliko ljudi je žrtev neuspelih obiskov pri zdravniku, ki ne najdejo pravega vzroka za bolezenska stanja in večino simptomov pripisujejo psihičnim težavam pacientov.
Test intolerance
Na srečo obstaja test intolerance na hrano, ki si ga lahko opravite sami v svojem domačem okolju. Ko ugotovimo, kaj nam pravzaprav škoduje, lahko s pravim izborom hrane preprečimo težave, ki nam grenijo življenje oziroma vsaj za nekaj časa opustimo uživanje hrane, na katero se naše telo ne odziva dobro. Tu gre za postopen proces, kjer se moramo nekaj časa izogibati živil, katera nam povzročajo simptome. Svoje simptome moramo spremljati in če simptomi po določenem času izginejo, lahko začnemo ponovno ta živila uvajati v prehrano.
Pomembno je, da uživamo uravnoteženo prehrano z dovolj kalorijami, hranilnimi snovmi, vitamini in minerali, ki so ključnega pomena za normalno delovanje vseh funkcij v telesu. Največji poudarek moramo dati uživanju sveži, ekološko pridelani hrani.