Grafiti – vandalizem ali umetnost ?
Vsi jih poznamo, večina jih videva vsak dan. Seveda opazimo s kredo, ogljem ali sprejem narejene risbe, napise in slike na javnih površinah, reagiramo pa nanje vsak na svoj način. Nekateri jih opredeljujejo kot umetnost, drugi kot vandalizem, tretji jim sploh ne namenjajo pozornosti. Vsekakor pa grafiti veliko prispevajo k vizualni podobi mesta. Postali so nepogrešljiv del vsakega večjega urbanega središča, pa če nam je to všeč ali ne.
V zaprtih prostorih izgubijo pomen in bistvo. Namenjeni so na zidove na ulice, kjer pride do izraza njihov čar in ostrina. So pomemben medij za tiste, ki se ne morejo, oziroma ne smejo izraziti drugače. Gre za provokativno obliko izražanja svojega mnenja. Umetniki hkrati izživijo svojo ustvarjalnost in željo po adrenalinu, saj je njihovo početje ilegalno. Grafiti se namreč smatrajo za kaznivo dejanje poškodovanja tuje stvari, zato grafitar poleg umetniške žilice potrebuje tudi zvrhano mero drznosti.
Grafiti se pojavljajo že od prazgodovine, prišli so tako rekoč skupaj s človekom. Z risanjem grafitov kot jih poznamo danes, pa so začeli v New Yorku. Začelo se je s preprostim podpisovanjem na steno na čim večih mestih, čim večkrat in čim večje. Kasneje so podpisom dodajali še podobe in razvila se je ulična umetnost. Vse več je različnih možnosti grafitiranja. Možnosti ustvarjalcev se širijo z novimi materiali in tehnikami. Nekateri grafitarji se odpravijo na delo takoj, ko dobijo idejo, za res dobro narejen grafit pa si je dobro pripraviti skico.
Grafiti so zelo različni tako po vsebini kot po videzu. Nekateri so plod prave likovne umetnosti, spet drugi so skrajno neokusni in celo vulgarni. Vsaka grafitarska ekipa piše in riše svoja gesla in vsak grafitar ima svoje prepoznavne znake. Zaradi majhnosti naše države se vsi poznajo med seboj. Med grafitarji obstaja nenapisano pravilo, da nikdar ne rišejo preko drugega grafita.
V vseh družbenih aktivnostih se pojavljajo spremembe. S spreminjanjem kulture se spreminjajo tudi grafiti. So atraktivno, zgovorno, predvsem pa zelo posebno izrazno sredstvo subkulture. Različni umetniki uporabljajo različna izrazna sredstva, kraj in čas nastajanja grafitov pa vplivata na njihov slog. Aktivno se vključujejo v prostor in komunicirajo z mimoidočimi. Skozi svoja dela izražajo svoje zamisli, želje, strahove in sanje. Na ogled nam postavijo vsa svoja čustva, vsak pa si želi zanimanje mimoidočih in spoštovanje kolegov.
Načeloma se grafiti napišejo ali narišejo ponoči in na skrivaj. Naročeni kot umetniško delo na fasadah, pa tudi podhodih, so redki. Ustvarjanje grafitov ima svoj čar prav zato, ker je ilegalno. Ustvarjalci razvijejo lažno identiteto in živijo dvojno življenje. Nekateri razvijejo celo dva stila; enega za ilegalne poslikave in drugega za legalne. Grafitarji se med seboj poznajo, vendar ne izdajo drug drugega.
Vsako mesto, pa tudi marsikateri manjši kraj ima grafite in vsak pripoveduje svojo zgodbo. Ulice so galerije, umetniška dela pa na ogled prav vsakemu mimoidočemu. Grafiti na primernih krajih so dobrodošla popestritev sivih zidov in pogled nanje je prijeten, zato so v večjih mestih dovoljene lokacije za ustvarjanje grafitov. Njihovo odstranjevanje je sicer precej drago, toda grafiti so izpostavljeni tudi vremenskim vplivom ali pa jih prekrije drug grafit. Zato niso trajni, niti niso končno delo. Vzemite trenutek za ogled grafita, ki vam je všeč danes, ker jutri ga morda več ne bo.