Enodnevni izlet: Padova
Vsi smo že kdaj želeli malo zamenjati okolje, na voljo pa smo imeli samo en dan. Kam se odpraviti, da je blizu in bi nam dalo nekaj za dušo? Mi smo se odločili za mesto Padova.
Padova je mesto v Severni Italiji in leži blizu Benetk. Prva omemba naselbine Patavium je stara že 3000 let, kar jo uvršča med najstarejša mesta v Italiji. Ima tudi zelo nemirno zgodovino, saj so že kmalu vanjo vdrli Huni, Langobardi in nato Madžari, ob čemer je bila zelo uničena. S ponovno rastjo mesta v 12. stoletju je Padova dosegla položaj neodvisne komune. Leta 1405 so ji zavladale Benetke, ki so obdržale oblast vse do leta 1797, ko je Padova prišla v roke Avstrijcem. Ti vladarji niso bili priljubljeni, zato se je bilo veliko bitk za neodvisnost. Padovanci so leta 1866 zmagali in se s tem vključili v Združeno kraljevino Italijo.
Zaradi pisane zgodovine je v mestu Padova kar nekaj spomenikov, ki so vredni ogleda. Mi smo svojo pot začeli v mestu Stra, nekaj kilometrov izven Padove, kjer kraljuje Villa Pisani, ki je bila rezidenca dožev, italijanskih kraljev in celo Napoleona. Danes je v njej muzej umetnosti in pohištva 18. in 19. stoletja. Najbolj znana je po čudovitem parku, del katerega je ogromen labirint iz grmičevja, ter zbirki citrusov. Vila je tudi prostor različnih zanimivih razstav, izpustiti pa se ne sme tudi sprehoda do »Ledenice«, ki je bila včasih shramba za hrano. Nasproti vile stoji ogromna konjušnica, katere zunanjost je za čuda meni osebno celo lepša. Sama vila res ni nič posebnega, zato če nimate časa, lahko ogled brez problema izpustite. Vseeno pa jo obiščite kdaj drugič, ker se vrt in park citrusov res splača videti.
Villa Pisani
- Notranjost sob v vili
- Feske Giovannija Tiepola
- Pomaranče
- Limone
Kje parkirati?
Ko prispete v Padovo, morate najprej poiskati parkirišče, saj zaradi majhnosti mesta avta ne boste potrebovali. Le-teh je kar nekaj, najbolj znano pa je na Piazza Isaac Rabin, kjer parkirajo tudi vsi avtobusi turistov. Mi smo parkirali v hotelu, saj smo imeli malo več časa in smo si za raziskovanje mesta vzeli kar dva dni. Kljub temu, da bi si lahko vse ogledali v enem dnevu, smo raje večkrat posedeli na obvezni italijanski kavici, uživali v družbi ter se posvečali kontemplaciji in vdihovali vtise mesta.
Ogled smo začeli pri baziliki Sv. Antona (Basilica di San Antonio di Padova), ki je bila sezidana v začetku 14. stoletju nad grobom Antona Padovanskega. Je nenavadna povezava romanskih in gotskih oblik ter bizantinskih kupol. V njeni pisani notranjosti kraljuje kar nekaj znamenitih umetniških del (Donatellov »Veliki oltar«, freske Altichiera da Zevia in Giusta de Menabuoia), najbolj znana pa je kapela z relikvijami, v kateri so shranjeni svetnikovi lasje, brada in jezik. Cerkev je polna romarjev iz celega sveta, zato se ne čuditi, če boste kar naenkrat stali v vrsti za blagoslov.
Bazilika Sv. Antona
- Bazilika Sv. Antona
- Križni hodnik
Gattamelata
Pred baziliko se bohoti Donatellov »Gattamelata«, spomenik kondotjera Erasma de Narnia. Je prvi renesančni konjeniški spomenik, ki zaradi motiva vrat na podstavku spominja na nagrobnike.
Prato della Valle
Sprehod proti jugo-zahodu nas pripelje do trga Prato della Valle (17. stoletje), z 90.000m/2 enega največjih v Evropi. Ovalno obliko povezujejo 4 poti čez vodo, ki se sekajo na zeleni površini. Okrog in okrog je postavljenih 78 kipov italijanskih veljakov. Ob trgu je kar nekaj kavarnic, kjer si je potrebno privoščiti obvezno kavo, pivo, Aperol Spritz ali celo kosilo/večerjo. Cene so resda malo višje (kot za čuda po celem mestu, Padova se mi je zdela kar draga), vendar pa imaš, ko sediš ob mizi in uživaš, občutek, kot da si v Benetkah (brez neprijetnega vonja in nadležnih golobov, seveda).
- Prato della Valle
- Aperol Spritz in olive
Bazilika Svete Justine
Nasproti trga stoji bazilika Svete Justine (Basilica e Abbazia di S. Giustina), opečnata zgradba, dokončana v 17. stoletju. Najbolj zanimiva stvar v cerkvi je »Vodnjak padovanskih mučenikov« (Pozzo dei Martiri), v katerem so shranjene kosti ter železna kletka s posmrtnimi ostanki Sv. Luke.
- Pozzo dei Martiri
Stari del mesta
Ko se obrneš nazaj proti staremu delu mesta, te labirint tipičnih italijanskih ozkih ulic popelje skozi celo mesto Padova. Nekateri deli zelo spominjajo na pogled z ljubljanskega Tromostovja, saj so hiše zgrajene ob reki Bacchiglione. Ni se težko izgubiti v majhnih tlakovanih uličicah, ob straneh katerih se bleščijo trgovinice, slaščičarne in sladoledarne. Ne vem, kaj je bolje; da denarnico pustiš doma, ali da si daš duška pri nakupovanju oblačil po zadnji modi. Presenetilo me je predvsem to, da ni bilo nikjer nobenega temnopoltega prodajalca kiča, ki ti želi »podariti« srečo, kot je to značilno v turističnih mestih.
Grafiti
- tudi grafitov in stencilov ne manjka.
Arkadni hodniki
Tudi če vas preseneti dež, ni problema, saj skoraj vse ulice spremljajo arkadni hodniki. Vedela sem, da je mesto Bologna znano po teh obokih, ampak meni se zdi, da jih ima Padova še več.
Med njimi nehote naletiš na vrata, ki vodijo v ogromno cerkev Santa Maria dei Servi, z majhnim in skritim vhodom.
Palazzo del Bo
Naprej po ulici zagledaš Palazzo del Bo, ki je leta 1493 postala sedež padovanske univerze, na kateri je študiral tudi Galileo Galilei. Ne pozabite, da si morate ogled vseh soban rezervirati, atrij pa lahko vidite tudi brez spremstva.
- Univerza
- Grbi
Caffè Pedrocchi
Če ste ljubitelji kave, se morate ustaviti tudi v Caffè Pedrocchi, »kavarni brez vrat«, kjer je vsaka soba narejena v svojem umetniškem slogu.
Palazzo Comunale
Na drugi strani ulice stoji mestna hiša Palazzo Comunale, kompleks več zgradb iz različnih stoletij. Če ste ljubitelji morske hrane, na Piazza della Frutta ne smete zgrešiti ikoničnega štanta (street food) »La Folperia« in si stoje privoščiti odličnega krožnika hobotnice.
- Mestna hiša
- La Folperia
- Pokrita tržnica
Palazzo della Ragione
Palazzo della Ragione je tudi ena izmed točk, ki jih ne smete zamuditi. Ogromna, hali podobna stavba, je ena največjih ohranjenih srednjeveških dvoran v Evropi. V pritličnem delu so zagotovili prostor tržnici, ki obratuje še danes, v srednjem nadstropju so bile prodajalne, v zgornjem pa dvorane za sodišče. Vrhnji prostor je s freskami okrasil Giotto, vendar pa so bile uničene v požaru in zato obnovljene v 15. stoletju. Dvorano krasijo astrološki motivi, planeti, zodiakalna znamenja in personifikacije mesecev. Navdušeni astrologi bodo z veseljem poiskali svoje astrološko znamenje in vse simbole, ki spadajo zraven. Ob obhodu dvorane te preseneti tudi ogromen lesen kip konja Annibala Capodilista, ki se ga zaradi pisanih sten, na začetku sploh ne vidi.
- Notranjost
- Leseni konj
- Foucault-evo nihalo, ki kaže rotacijo Zemlje
Palazzo del Capitano
Na sosednjem trgu Piazza dei Signori stoji Palazzo del Capitano, z ogromno repliko najstarejše italijanske ure, na kateri so tudi zodiakalna znamenja. Zanimivo je, da jih je samo 11, ne ve pa se točno, zakaj. Nekateri pravijo, da je avtor sledil egipčanskemu sistemu, spet drugi pa verjamejo, da delavci niso dobili plače, zato so predčasno končali z okrasitvijo.
Basilica Cattedrale di S. Maria Assunta
Gradnja katedrale mesta Padova (Basilica Cattedrale di S. Maria Assunta), z nedokončano fasado, se je zaključila šele v 18. stoletju. Njena notranjost je zelo zanimiva, saj se starinski izgled kreše z modernimi elementi, ki pa so zelo nevpadljivi. Poleg stoji tudi baptisterij, ki je popolno nasprotje na videz prazni cerkvi. V njem so čudovite freske Giusta de’ Menabuoia, za ogled katerih se splača odšteti 3 evre. Nenavadno mi je bilo to, da je direktno pred cerkvijo parkirišče, ki kvari celoten izgled.
- Duomo in baptisterij
- Moderni elementi
La Chiesa degli Eremitani
Na drugem koncu mesta stoji Eremitska cerkev (la Chiesa degli Eremitani), ki je bila v drugi svetovni vojni žal skoraj popolnoma uničena. Na dolgo nazaj so restavrirali čudovite freske renesančnega slikarja Andrea Mantegne, od katerih so ostali le majhni fragmenti.
- Eremitska cerkev
- Fotografija porušene cerkve v 2. svetovni vojni
- Fragmenti fresk Andrea Mantegne
Cappella degli Scrovegni
Poleg stoji najbolj znamenita kapela mesta Padova, Cappella degli Scrovegni, ki je mojstrovina italijanskega in evropskega slikarstva 14. stoletja. Za Giotta pravijo, da je znanilec nove umetnosti, saj s svojim naturalizmom naslikanih predmetov lahko prevara celo razumnega človeka. Cikel fresk v kapeli je naravnost čudovit, škoda je le, da ima vsak obiskovalec na voljo samo 15 minut, da si jih dodobra ogleda. Obisk je potrebno vnaprej rezervirati, ker notri spuščajo samo 25 oseb naenkrat.
Padova je prijazna do vsakega obiskovalca, še posebej pa obisk priporočam tistim, ki se želijo izogniti gručam turistov. V tem mestu se boste lahko družili večinoma z domačini, ki hitijo po vsakodnevnih opravkih, kljub majhnosti pa ni nobene gneče. Jaz vem, da bom mesto še večkrat obiskala. Mogoče se kdaj srečamo.