Čevlji – velika ljubezen marsikatere ženske
Že tisočletja velja, da so čevlji velika ljubezen mnogih žensk, pogosto so njihov najljubši kos garderobe. Skoraj vsaka ima v svoji omari vsaj en par salonarjev z visoko peto, večina pa si življenja brez pet, sploh ne zna predstavljati.
Sanje žensk predstavlja tudi velika omara, kjer se številne police šibijo pod čevlji. V njej lahko najdemo: čevlje za vsak dan, pa čevlje za zvečer … salonarje, sandale in natikače … čevlje za hladne dni ter športno obutev raznih barv, materialov in priljubljenih oblik.
Čevlji so se skozi zgodovino spreminjali glede na svojo obliko, barvo in materiale, a njihov namen je ves čas ostal isti. So pika na i vsaki obleki, ki lahko, če so pravilno izbrani, močno prispevajo k dobremu videzu, počutju in znatnemu dvigu samozavesti tistega, ki jih nosi. Tedaj figura zasije z energijo, ki privlači poglede mimoidočih.
Glavni del čevlja je njegova peta, ki ženski poudari njeno ženstvenost in zapeljivost, saj višja kot je, bolj je mikavna. »Od višine se zvrti«, tako ženskam, ki se nežno pozibavajo v bokih in elegantno lovijo svoje ravnotežje, kot moškim, ki se ne morejo upreti magnetizmu privlačnosti, ob pogledih nanje. Nehote se ustvarja čar medsebojnega naboja in zapeljivost, ki mika in buri domišljijo.
Visoke pete, lepo oblikovane in ravno prave višine, ženski dodajo marsikateri centimeter in nogi optično podaljšajo ter polepšajo. Poleg pet je pri čevlju zelo pomembna tudi njegova oblika, saj je od kroja in njegovega prileganja nogi odvisno, ali bo videti odlično. Tu so v igri milimetri kvalitetnih materialov in natančnost izdelave, kar loči dober čevelj od ostalih. Kadar pride do sinergije med čevlji in nogami, je to lahko najlepša simfonija čutov, v kateri je ujeta energija.
Pogled v zgodovino nam odkrije, da je do oblikovanja čevljev prišlo iz potrebe, da bi se stopali zaščitilo pred vremenskimi vplivi in jim omogočilo udobje pri hoji. Kasneje je pri izdelovanju obutve prevladal estetski vidik in postal vodilna nit oblikovanja. Tako kot pri oblačilih, moda vrti svet, enako velja pri čevljih. Obrtniški način proizvodnje je omogočil razvoj izdelovanja obutve izjemne kakovosti, ki še dandanes velja za tisto dodano vrednost, ki je glavna lastnost dobrih čevljev. Čevljarstvo je kreativna umetnost, saj združuje veliko znanj in spretnosti, poleg tega pa potrebuje še dobro mero kreativnosti in ljubezni do tega poklica. Najboljši mojstri so se rodili z žilico po oblikovanju ali pa so prihajali iz rodbin, kjer se je znanje prenašalo iz roda v rod. Za zibelko dobrih in lepih čevljev že desetletja velja Italija, čeprav mnogo znanih mojstrov prihaja tudi iz drugih držav, kot so: Francija, Velika Britanija, Španija idr…
Viden pečat pri izdelavi odličnih čevljev je pustil Italijan, mojster Salvatore Ferragamo (1898 – 1960), ki je bil znan po tem, da je iznašel kovinsko oporo, kar je omogočilo, da se z lahkoto nosi tudi čevlje z visoko peto. Pomen kovinske opore je v tem, da povezuje čevelj s peto in mu omogoča stabilnost, medtem ko se telesna teža porazdeli med dva dela, enega nosi peta, drugega pa prva tretjina stopala. Mojster Ferragamo je obuval najbolj zveneča imena filmskega sveta tistega časa, saj je ročno izdeloval čevlje za filmske studie. Kasneje pa je začel dobivati tudi osebna naročila od igralk in igralcev ter zanje obutev izdeloval po meri. Do leta 1957 je ustvaril preko 20.000 različnih slogov obutve in več kot 350 patentov, med katerimi so najbolj poznani: čevlji s klinasto (polno) peto, z debelim podplatom in kovinska opora. Inovativno je uporabljal materiale kot so pluta, svila, čipke in drugi. Njegovi izdelki so razstavljeni v muzeju v Firencah, obutev, ki jo izdelujejo pod njegovim imenom še dandanes, velja za pojem dobrih in lepih čevljev, ki imajo svojemu statusu primerno tudi ceno.
Danes se večino čevljev izdeluje strojno, bodisi iz kvalitetnih materialov, kot so različne vrste naravnega usnja ali pa iz umetnih materialov, vse do najcenejših čevljev, ki jih potrošnik lahko kupi že za nekaj evrov.
Kdor je imel vsaj enkrat v življenju priložnost videti, kako se izdeluje obutev iz naravnih materialov na tradicionalen način starih mojstrov, le-ta ve, da dobri čevlji na trgu dosegajo ceno od približno 100,00€ pa vse do nekaj tisoč €, še posebej, kadar je njihova kreacija nastala v eni od hiš, znanih blagovnih znamk. Je pa nositi takšno obutev tisti pravi občutek, zaradi katerega je vredno investirati v nakup dobrih čevljev, še posebej, kadar jih lahko kupimo po bistveno nižji ceni od prvotne.
Velja tudi zlato pravilo, da nam pogled v čevlje lahko veliko pove o osebi, ki jih nosi. Iz tega razloga ni vseeno, kakšno obutev nosimo in kako jo nosimo. Neverbalna komunikacija nam odkriva marsikaj. Med drugim tudi: kakšno je počutje, kakšna je določena oseba in kakšen odnos ima do stvari in okolice.
V čevljih se skriva tudi pomembna vloga energije. Če se v njih počutimo dobro, bo dobro tudi naše počutje. Kadar so izdelani iz naravnih materialov, nam omogočajo prvinski stik s podlago in prenos energije z nje, podobno kot, kadar hodimo bosi. Pri umetnih materialih pa je ta stik onemogočen. Pomembno vlogo pri čevljih igrajo tudi čustva. Pogosto se dogaja, da nam ob pogledu nanje zaigra srce, na podoben način kot, kadar srečamo neko drago osebo. Zato ne čudi, da si veliko žensk tako rado privošči nove čevlje. Čevlji nosijo v sebi nekaj več, zato imajo pomembno vlogo v našem življenju in kamorkoli gremo, so običajno z nami.
Naj velja: Ko si izbiramo novo obutev, naj bo to ljubezen na prvi pogled in naj nam omogoča odlično počutje.