Bučke – okusne, pa še zdrave za povrh!
V poletnem času so bučke zelo pogosto na naših jedilnikih. Sploh pri vseh nas, ki nam bučke rastejo na vrtu. Saj, ko bučke enkrat začnejo rasti, jih nikakor ne zmanjka. Bučke imajo namreč rade suho, toplo vreme, zato plodovi rastejo hitro. In nemalo kdaj se zgodi, da jih ne moremo porabiti vseh sproti. Priprava bučk je najrazličnejša, od priprave v omakah pa do pečenja na žaru in vlaganja. Včasih nam že kar malo zmanjkuje idej, zato vam bom v prispevku predstavila recept za okusne polpete iz bučk. Ker pa sama rada vem, kaj jem in zakaj je nekaj dobro zame, vam bom najprej predstavila nekaj pozitivnih učinkov bučk na naše telo.
Poznamo več vrst bučk. V tem prispevku se bom dotaknila tistih majhnih, podolgovatih, zelenih bučk. Kot zanimivost naj povem, da bučke botanično gledano spadajo med sadje. V sorodu so z melonami. Kljub temu pa v naših mislih bučke veljajo za zelenjavo. Zanimiv je tudi podatek, da v nekaterih državah (med drugim tudi v Italiji) veljajo cvetovi bučk za kulinarično specialiteto. Postrežejo jih ocvrte v krhkem testu ali pa jih napolnijo z zelišči, paradižnikom in kozjim sirom.
Bučke – polne zdravega!
Shranjevanje bučk
Polpeti iz bučk
Te bučne polpete pripravim za 4 lačne odrasle, skupaj z ogromno skledo solate.
Potrebujemo:
- 4 jajca
- 6 žlic drobtin
- 4 žlice moke
- peteršilj in drobnjak
- sol, poper, muškatni orešček
- 600 gramov naribanih in ožetih bučk (približno 4 bučke)
Jajca in sol razžvrkljam, dodam nasekljan peteršilj in drobnjak, začimbe. Zmes zmešam. Nato dodam še naribane in ožete bučke. Bučke dodajte res na koncu, da testo ne bo premokro, saj bučke rade ”spustijo” vodo. Vse skupaj dobro zmešam (najraje kar z rokami).
Na ponvi segrejem malo olja (sama uporabljam kokosovo mast) in kar z žlico zajemam testo in polagam na vroče olje (malo potlačim in oblikujem polpet). Popečem na obeh straneh (da je lepo zarumenelo).
Kot omenjeno, zraven se dobro prileže še skleda solate in lahkotno poletno kosilo je pripravljeno. Pa dober tek!