Borelija – inteligentna bakterija
Vas zanima, kako na naraven način odpraviti Borelijo, zakaj na internetu najdemo povezave v zvezi s to boleznijo na strani z naravno medicino in ne na uradne strani in povezava Borelije, Sifilisa in tega, zakaj jemo z vilicami? Potem berite dalje. Že dlje časa se pripravljam, da bom napisala članek glede klopov in zaščite pred njimi. V roke mi je prišla knjiga: Uživajte v naravi brez strahu pred klopi, ki me je šokirala. Slišala sem za klopni meningitis, ki se ga tako zelo bojimo, in borelijo, ki jo mimogrede pozdravimo z antibiotiki. Pa je res tako? Zakaj se o Boreliji tako malo govori?
V Sloveniji je okrog pol odstotka klopov, okuženih z virusom klopnega meningocefalitisa. Na leto za to boleznijo zboli okrog 300 ljudi. Z lymsko boreliozo je na določenih območjih okuženih kar 60 % klopov, za njo pa zboli letno okrog 5.000 do 6.000 ljudi. Zakaj so torej lekarne prepolne opozoril in strašenja pred klopnim meningocefalitisom, nihče pa ne omenja borelije? Če mislite, da to zaradi tega, ker je borelija blažja oblika bolezni, se motite. Na leto zaradi meningocefalitisa umre eden do dva človeka, po navadi starejša in že s kakšno predhodno boleznijo. Koliko ljudi pa trpi zaradi posledic borelije?
»Verjetnost, da boste imeli z njo opravka, je stokrat večja od možnosti, da se boste okužili z virusom HIV, tridesetkrat večja od tega, da se boste okužili s hepatitisom B ali C, 23-krat večja od možnosti, da dobite melanom (o katerem se poleti tako veliko piše!), in vsaj 50 % večja od možnosti, da vas doleti možganska kap« (knjiga Uživajte v naravi brez strahu pred klopi, str. 48).
O boreliji tako malo vemo, ker zanjo ŠE ne obstaja cepivo, za katerega bi masovno plačevali, pa čeprav je to bolezen, ki se ji v Sloveniji kar težko izognemo, ker je veliko lažje prenosljiva, kot so strokovnjaki do sedaj domnevali. Je zapletena bakterija, s katero se znanstveniki ukvarjajo kratek čas. Problematična pa je zato, ker lahko spreminja obliko glede na okolje in jo je težko odkriti ter zdraviti. Je inteligentna bakterija, ki izkoristi vsako luknjo v naši obrambi. Tudi diagnosticiranje te bolezni je težko, ker se kolobar pojavi le v približno 50 %. Težave, ki jih ta bakterija povzroča, pa zdravniki velikokrat pripišejo drugim boleznim (multipla skleroza, artritis …). Ko je bolezen diagnosticirana, dobimo dozo antibiotikov, po katerih po navadi bolezen potuhne in se čez nekaj mesecev pojavi v še močnejši obliki.
Kako se torej spopasti s to uničujočo bakterijo? Potrebno je celostno zdravljenje, od spremembe prehrane do jemanja naravnih sredstev za krepitev imunskega sistema. Pomaga tudi, če klopa sežgemo, potem ko ga odkrijemo na koži, ker bakterije borelije ne prenašajo temperature nad 42 stopinj Celzija. Med zdravljenjem koristijo tudi kopeli in savnanje. Vendar še enkrat ponavljam, da mora biti zdravljenje celostno, ne pomaga, če počnemo le eno izmed teh stvari. Več o zdravljenju in zeliščih najdete v prej omenjeni knjigi in na internetu.
Sedaj pa še odgovor, kakšno povezavo ima borelija s sifilisom in z vilicami? V današnjih časih velja, da je bila v srednjem veku najbolj pogubna bolezen kuga, vendar ji je sifilis zagotovo stal ob boku. Sifilis omenjam zato, ker je bakterija, ki povzroča borelijo podobna spiroheti (mlajša sestra J), ki povzroča sifilis. Ta se je v srednjem veku zaradi razuzdanega življenja meščanstva razširil v vse vrhnje sloje družbe z duhovščino vred. Ker je bilo edino zdravilo za sifilis živo srebro, je le-to imelo pogubne posledice za telo. Tako je bolno meščanstvo zaradi udobja začelo uporabljati oblazinjene zofe, zaradi kožnih izpuščajev visoke ovratnike, rokavičke, parfume in puder, ker so bili vedno nahodni zaradi padca imunskega sistema, čipkaste robčke in iz strahu pred okužbo vilice (prej so jedli z roko), otroške vozičke in dojilje. No zdaj veste.
Naslednjič pa več o naravnem zdravljenju in kako se varno podati v gozd.