Sivi lasje – naravna pomoč
Sivi lasje moškim pogosto podari pridih šarmantnosti, ženske pa se proti njej na vse “kriplje” borijo.
Morda dandanes marsikdo misel na lepoto las pospravi v predal z imenom Plehkost. Večini mlajših žensk pa po venah pluje lastnost Lepota. Te ne smemo zamenjati z nečimrnostjo. V časih, ko so mnoge denarnice prej napol prazne kot polne, se lahko vsaka gospodična ali gospa obrne nazaj k naravi in poseže po njenih darovih. Predvsem zaradi želje po naravni negi, ne le zaradi slabega finančnega stanja.
Tovrstna nega ima kar nekaj prednosti pred industrijsko ustvarjenimi izdelki, njena slabost pa je le krajša obstojnost barve.
Za naravno prekritje prvih sivih las obstoja več možnosti. Kana je ena izmed bolj poznanih rastlin, s pomočjo katere lahko obarvamo lase in tudi kožo. V naravi uspeva predvsem v tropih. Na prodaj je v prahu, to je kot puder in v kremni različici. Prva vsebuje občutno manj raznih dodanih sestavin kot druga. Obe pa sta brez oksidanta, amoniaka in belila. Njuna uporaba je povsem preprosta. Kremo nanesemo enakomerno na celotno lasišče ali le na izbrane pramene las. Deluje naj vsaj nekaj minut, kot je navedeno v navodilih. Če jo pustimo dlje, je učinek močnejši in daljši. Podobno velja za puder, ki ga zmešamo s toplo vodo. Če mu dodamo nekaj kapljic limoninega soka, bo učinek boljši. Barva se bo las bolje prijela. Ne bo občutno zbledela že po prvem umivanju. Težava lahko nastane, če na vrhu glave hitro rastejo kratki sivi lasje. Ti pogosto ne dosežejo dolžine preostalih las. Vsaj ne enako hitro, zato kmalu začnejo izstopati iz množice ali manjših skupkov pramenov s prekrito sivino. V tem primeru je potreben tedenski nanos kane, oziroma uporaba večje količine le-te.
V želji po lepoti, pridobljeni na zdrav, naravni način, lahko posežemo tudi po lupinah orehov. Naberemo jih junija, ko so zelene. Njihovo maso, mešanico zdrobljenih orehovih lupin (lahko uporabimo kak mlinček ali tolkalo), tople vode ter malce olja in kisa pustimo na laseh vsaj pol ure ali dlje za dosego temnejšega odtenka. Nato lase speremo. Ker ni dodanih nobenih kemikalij, moramo postopek ponavljati pred vsakim umivanjem las, saj barva hitro zbledi. Podobno velja za sok orehovih lupin, ki je po moje lahko bolj učinkovit (odvisno od barve las) kot same lupine. Nanesemo ga lahko tudi na kožo. Ustvaril bo srednje temen, tanek prekrivni sloj. Njegov učinek prav tako ni dolgotrajen. Priporočam malce eksperimentiranja z lupinami in s sokom. Šele po prvi ali drugi uporabi lahko vsak pri sebi ugotovi, kaj mu najbolj ustreza.
Če pa želimo lase malce posvetliti, jih lahko umivamo s poparkom iz blagih, posušenih ali na pol svežih kamilic. Te lahko gojimo na lastnem vrtu ali balkonu, pogosto pa se divje kar same zarastejo. Las po nanosu ne umivamo, saj lahko svetli lesk učinka kamilic hitro zbledi.
V želji po svetlejši laseh lahko uporabimo tudi kako mastno, zaščitno kremo za kožo. To je eden izmed ukrepov ‘v zadnji minuti’. Če pri roki nimamo česa drugega, kakega naravnega pripomočka. Večina tovrstnih mazil namreč vsebuje kemikalije, ki na lase v kontaktu s sončno svetlobo reagirajo s posvetlitvijo. Kremo nanesemo na pramene las, ki jih želimo posvetliti ter se vsaj za pol ure ali dlje preprosto prepustimo sončnim žarkom. Učinek bo dolgotrajen.
Moja izkušnja z večino naštetetega je bila sprva zelo zanimiva. Predvsem zaradi pričakovanja učinka in seveda opazovanja le-tega. V svojih dvajsetih nisem uporabljala pravih, obstojnih barv za lase. Omislila sem si le kak pramenček tu in tam, za okras. Kasneje pa enkrat ali dvakrat letno kak preliv. Barvo, ki se po nekaj umivanjih izpere.
Danes prisegam na naravno paleto barv, ker sem z leti ugotovila, da sem malce občutljiva na kemikalije. Že sam vonj kemičnih spojin barve, podobno kot močan vonj kakega parfuma, me odvrne. Zaradi praktičnosti pa je včasih vseeno bolj ustrezna industrijsko dopolnjena barva.
Vedno več kozmetičnih blagovnih znamk ponuja tudi dolgo obstojne barve, ki ne vsebujejo ali amoniaka ali peroksida. Včasih so tudi brez obeh.
Alergikom in vsem, ki se zaradi določenih razlogov kemičnim pripravkom izogibajo, svetujem uporabo povsem naravne lasne kozmetike. Pa dobro izbiro želim!