Rman – rmanov čaj, kopel, tinktura in mazilo
Rman je travniška rastlina, trajnica, ki zacveti v juniju in cveti vse do hladne jeseni. Rman najdemo tudi ob robu poljskih poti in žitnih poljih ter raste v velikih količinah. Rman je izredno zdravilna rastlina za veliko težkih bolezni in prav vse na njem je zdravilno. Rmanovo uporabo so poznali že stari Rimljani, kjer so na odprte rane vojakom polagali liste rmana. Najbolj zdravilen pa je prav za ženske vseh starosti, sama lahko potrdim, da je skodelica vročega rmanovega čaja izreden zdravilec menstrualnih bolečin. Zelo blagodejno in zdravilno rman vpliva na predel trebuha. Prepoznamo ga po belih cvetovih, pa tudi roza, cvetove pa je najbolje trgati v sončnem dnevu, saj takrat vsebujejo največ eteričnega olja in tako zdravilnih moči. Rman ima močan, aromatičen vonj.
Kdaj piti čaj?
Rman vzpodbuja tvorbo krvi. Redno uživanje rmanovega čaja lahko izgine migrena, uravna poprej neredni menstrualni cikel, v meni ženskam prihrani notranji nemir, odličen je proti vrtoglavici, slabosti, pri dolgotrajnih težavah z očmi, kjer jih spremlja solzenje ali zbadanju v očeh, pri krvavenju nosu, čiščenju krvi itd. Rman se uporabi tudi pri zaustavitvi krvavenju iz pljuč – pljučni rak, tudi pri raku v trebuhu – spiti je potrebno toliko rmanovega čaja, kolikor ga posameznik prenese, učinek pa naj bi se poznal že po dobrem mesecu dni. Rmanov čaj pijemo pri prehladu, bolečinah v hrbtu in revmi. Čaj ureja delovanje ledvic, povečuje apetit, odpravlja pa tudi napenjanje, motnje v jetrih, vnetje želodca in črevesja, želodčne krče, skrbi za redno odvajanje. Zelo priporočljiv je ravno pri angini pectoris, saj pomaga pri motnjah krvnega obtoka ter krčih ožilja.
Priprava rmanovega čaja
Štiri zvrhane čajne žličke poparimo z litrom vode in namakamo kratek čas, da rman v vodo izpusti zdravilne sestavine, vodo pa obarva svetlo zeleno.
Kdaj uporabiti rmanovo kopel?
Rmanova sedeča kopel je izredno priporočljiva, ko pride do vnetja jajčnikov, saj le-ta prežene bolečino in počasi ustavi vnetje. Prav tako odpravlja srbečico v nožnici. Uspešen pa je tudi pri belem toku ter pri starejših, ki močijo v posteljo, a je dodatno potrebno tudi piti rmanov čaj (dve skodelici dnevno). Po daljši uporabi rmanove sedeče kopeli izginejo tudi miomi – to je potrebno delati vsak dan toliko časa, dokler niso izvidi od zdravnika negativni.
Priprava rmanove sedeče kopeli
100 g cele rastline rmana (svetovi, stebelca in listi) namočiš v hladni vodi in pustiš stati čez noč. Naslednji dan segrej do vrelišča in zvarek doliješ vodi za kopel.
Rmanova tinktura – kdaj jo uporabiti?
Rmanova tinktura pa je naravni imunal – krepi imunski sistem in je izredno priporočljiv skozi celo leto, še posebno v času prehladov. Ker je rmanova tinktura blogodejna, a zelo zdravilna, jo lahko pijemo vsak dan (po kapalki 4-5 kapljic na kozarec vode).
Priprava rmanove tinkture
V kozarec za vlaganje ali steklenico (po želji) napolnimo poprej narezane rmanove cvetove, ki so bili nabrani ob sončnem dnevu zaradi večjega zdravilnega učinka in vse skupaj prelijemo z (domačim) 40 %-nim žitnim ali sadnim žganjem. To pustimo stati dva tedna na soncu ali blizu štedilnika in po pretečenem roku precedimo.
Rmanovo mazilo
Za vse, ki imate težave s hemoroidi, pa je priporočljiva uporaba rmanovega mazila iz rmanovih cvetov, in sicer nanašamo na obolelo mesto v tankem sloju do potrebnega učinka po lastni presoji brez dnevnega pretiravanja. (Držimo se splošno znanega reka, da ne smemo pretiravati kljub zdravilnim učinkom.)
Priprava rmanovega mazila
90 g masla/svinjske masti dobro segrejemo, dodamo 15 g svežih, dobro narezanih rmanovih cvetov ter 15 g drobno nasekljanih malinovih listov. Vse skupaj na hitro ocvremo, odstranimo s štedilnika in pustimo stati. Naslednji dan zmes rahlo pogrejemo, stisnemo skozi laneno krpo in presejemo mazilo v čist kozarec. Rmanovo mazilo hranimo v hladilniku.