Resničnostni šovi v Sloveniji
Resničnostni šovi so postali že kar ustaljena stalnica na slovenskih televizijah. V zadnjem času pa se mi zdi, da so postali tako tuji kot slovenski resničnostni šovi zelo popularni, saj jih lahko spremljamo vsak dan na različnih programih. Ravno zaradi tega sem se odločila izvesti preprosto krajšo anketo o gledanosti resničnostnih šovov.
V raziskavici, ki je potekala v spletni aplikaciji 1ka, je sodeloval 101 človek, od tega 74 odstotkov žensk in 8 odstotkov moških. Polovica anketiranih ima univerzitetno izobrazbo, glede na tip naselja pa so enakomerno razporejeni (polovica živi na vasi, polovica v mestu) in starost anketiranih je starih od 21 do 50 let.
Prvo vprašanje je spraševalo o tem, ali vprašani sploh gledajo resničnostne šove. 54 odstotkov jih je odgovorilo, da resničnostnih šovov ne gleda, 46 odstotkov pa da omenjene oddaje spremljajo.
Pri naslednjem vprašanju me je zanimalo, katere resničnostne šove poznajo. Kot je iz spodnje tabele razvidno, najbolj poznajo resničnostna šova Big Brother in Gostilna išče šefa. Pri odgovoru “drugo” pa so dodali še resničnostni šov La isola degli famosi.
Pri udeležencih moje preproste raziskave ima največjo gledanost Big brother, sledita pa Masterchef in Bar. Trenutno na slovenskih televizijah lahko spremljamo resničnostne šove Bar, Big Brother in Masterchef, zato me je zanimalo, kolikokrat na teden anketiranci gledajo omenjene oddaje. Največ jih je odgovorilo, da navedene oddaje gledajo včasih.
Med razloge, zakaj gledajo resničnostne šove, so anketiranci navajali dogajanje, kreganje in spletke ter odnose med tekmovalci, njihovo obnašanje, napetost, ko se stvari zapletejo, tekmovalnost, ki se pokaže pri opravljanju različnih nalog, in odnose med ljudmi, ko se le-ti znajdejo v novih situacijah ter njihovo odkritost. Nekaterim je všeč, da se tekmovalci smešijo na malih ekranih, drugim pa je všeč, da se po določenem času tekmovalci pokažejo takšni, kakršni so v resnici in spoznajo različne karakterje. Nekateri si z gledanjem takšnih oddaj dvigujejo ego in se počutijo superiorno, ko se primerjajo s tekmovalci v šovu, nekaterim pa je všeč, da so ljudje sproščeni in zabavni.
Pri resničnostnih šovih pa so jim najmanj všeč dolgočasneži in hinavščina, dejstvo, da se ljudje prijavljajo v takšne šove zaradi prepoznavnosti in na želijo na takšen način prišli do denarja. Ni jim všeč, da je v takšnih oddajah preveč drame, opazovati, kako se nekateri udeleženci kljub prisotnosti kamer ne znajo kulturno obnašati, neprijaznost med tekmovalci in pretirana tekmovalnost. Med negativne aspekte uvrščajo tudi obrekovanje, jamranje in pomanjkanje morale, kreganje, pijančevanje in delanje norca iz sebe. Nekaterim niso všeč voditelji, ki so v studiu, zrežiranost dogajanja, da se seks prodaja, izživljanje narcisoidnih oseb pred in za kamerami, spletke, ukvarjanje z drugimi in primitivnost. Nekateri ne marajo ljudi, ki v takšnih šovih nastopajo, na kakšen način vsak takšen šov potegne najslabše značajske lastnosti iz ljudi, da se obnašajo kot kreteni, drugim pa ni všeč, ko mu ljudje opisujejo in obnavljajo šove, ki jih ne gledajo. Med slabe lastnosti takšnih oddaj nekateri uvrščajo, tudi ko se začnejo določeni udeleženci med seboj provocirati, preklinjati, se delati “ta glavne”, istočasno pa so leni in bi radi vse imeli pri roki brez truda. Prepiri in hinavščina pri “igralcih”, igre, laži, taktike, nasilje prav tako niso priljubljeni elementi resničnostnih šovov. Menijo, da so takšne oddaje narejene za zabavanje današnje družbe, v kateri večina ne zna misliti s svojimi glavami in dejansko uživajo v absurdu, iskanju popularnosti na vse možne načine (seks, preklinjanje). V takšnih šovih ni nič vzgojnega, ljudje se sprenevedajo in ponavadi nagajajo najbolj pridnim. Nekateri anketiranci so mnenja, da takšne oddaje vlečejo gledalce za nos, reklame so non-stop in nekateri odlomki iz šova se prevečkrat ponavljajo in so deležne nepotrebne senzacionalnosti, ogorčeni so nad ljudmi, ki se v te šove prijavijo in se sramotijo ter so pripravljeni za denar storiti praktično vse. Ostale negativne lastnosti takšnih šovov, ki jih gledalci ne marajo so še: pačenje, egoizem, monotonost, suhoparnost in nastopaštvo udeležencev, da se ljudje delajo norca iz sebe in kažejo svoje najslabše lastnosti ter zraven mislijo, da so nekaj posebnega, lažna dokumentarnost in golota. Tekmovalci se jim zdijo čudni, celotno dogajanje je preveč napihnjeno, čas predvajanja je prezgodaj, še posebej, ko jim v omami popustijo zavore.
Kljub temu, da se na vsak resničnostni šov prijavi zelo veliko ljudi, se kar 78 odstotkov mojih anketirancev takšnih oddaj ne bi udeležilo.